Hamilelikte kan testleri hakkında bilmeniz gerekenler

Kan testleri hamilelikte doğum öncesi bakımın rutin bir parçasıdır. Gebelikte kan testlerinin yapılması herhangi bir enfeksiyon veya hastalık olup olmadığınızı ve bebeğinizin herhangi bir fetal anormalliği olup olmadığını kontrol etmek içindir.Kan grubunuzun bilinmesi önemlidir, bu durumda hamilelik veya doğum sırasında bir transfüzyon gerekecektir.

Bir kan testi, demir eksikliği anemisinin bir göstergesi olan hemoglobin düzeylerinizin düşük olup olmadığını size söyleyebilir . Kırmızı kan hücrelerinizde vücutta oksijen taşımak için vücudunuzdaki hemoglobin üretmek için demir gerekir. Demir eksikliğinden dolayı anemiseniz , doktorunuz sizinle demir depolarını artıracak en iyi gıdalar hakkında konuşacaktır . Hamilelikte anemi tedavisinin en iyi yolu olduğu için demir tabletleri de vermesi muhtemeldir .

Bebeğin pozisyonunu, büyümesini ve sağlığını onaylamak için tıpkı önceki haftalarda olduğu gibi ultrason da alabilirsiniz. Elektronik fetal kalp atış hızı kontrolü, bebeğin kalp atışının doğru olduğundan emin olmak için kontrol eder. Muhtemelen bu testlerden bazılarına şimdiye kadar sahip oldunuz. Üçüncü trimesterde, doktorunuz cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları (CYBE) de kontrol edebilir. Doktorunuz risk faktörlerine bağlı olarak aşağıdakileri test edebilir:

klamidya
HIV
frengi
belsoğukluğu
Bunlar doğum sırasında bebeği etkileyebilir.

Enfeksiyonlar

Kan testiniz, hamileliğinizi veya doğmamış bebeğinizi etkileyebilecek birçok enfeksiyonu arar.

kızamıkçık
frengi
Hepatit B
Hepatit C
HIV (insan bağışıklık eksikliği virüsü)

Gestasyonel diyabet gebelik sırasında bazı kadınları etkileyen bir diyabet türüdür. Diyabet, kandaki glikoz (şeker) çok fazla olduğu bir durumdur. Çoğu durumda, gebelik diyabeti üçüncü trimestrde (28 hafta sonra) gelişir ve bebek doğduktan sonra genellikle kaybolur. Bununla birlikte, gestasyonel diyabet gelişen kadınların daha sonraki yaşamlarında tip 2 diyabet gelişme olasılığı daha yüksektir.

Bütün annelere, HIV ve AIDS i saptamak için kan testi önerilir. Bunun yanısıra frengi içinde test yapılabilir. Günümüzde frengi eskisi gibi sıklıkla görülmemektedir.Hemoglobin düzeyleriniz 28 haftada tekrar kontrol edilecektir . Yorgunluğu çok fazla yaşıyorsanız veya çoğul gebeliğe sahipseniz doktor anemi olup olmadığınızı kontrol edecektir. Tüm hamile kadınlara Down sendromu gibi genetik anormallikler için tarama testi yapılmalıdır .

Sevgili takipçilerimiz gebelikte doktor kontrolü çok önemlidir. Doktor ziyaretleri gebelikte görülebilen bir çok problemin erken teşhis ve tedavisine olanak sağlar. Bu nedenle gebeliğinizin seyri için doktor kontrollerinizi aksatmayın. Konuya dair soru ve yorumlarınızı bzilerle bu başlık altın dan paylaşabilirsiniz. Sorularınıza en kısa süre için de dönüş olacaktır.

blank

417 thoughts on “Hamilelikte kan testleri hakkında bilmeniz gerekenler

 • blank
  Nisan 11, 2017 tarihinde, saat 7:03 am
  Permalink

  Daha önce mensiniz gerçekleşmiş gebelik söz konusu değil.Gecikmeniz için jinekoloğa görünün. Tedbir amaçlıda test yapın..

 • blank
  Nisan 11, 2017 tarihinde, saat 4:56 am
  Permalink

  Ben 13 ücakta ilişkiye girdim korunduk hatta Ella Ertesi Gün hapını kullandım 1 şubatta ve 26 şubatta regl gördüm 6 gün. Fakat martta görmedim 16 gün gecikti idrarda negatifti. Göğüslerimde büyüme dışında bir belirti yok çok akıntı var sizce gebe miyimdir?

 • blank
  Mart 20, 2017 tarihinde, saat 7:22 am
  Permalink

  Geç döllenme gibi durumlarda gebelik testte çıkmayabilir.Bir kaç gün içinde mensiniz başlmazsa tekrar test yapın ve hekime görünün

 • blank
  Mart 18, 2017 tarihinde, saat 8:20 pm
  Permalink

  Mrb ben subatın 13 ünde hasta olmustum bu ay hala hasta olmadım. Gecikmenin 5. Günü gebelik testi yaptım negatif cıktı. Birdaha tekrarlamama gerek varmı testi yoksa olsa cıkar mıydı?

 • blank
  Mart 13, 2017 tarihinde, saat 10:26 am
  Permalink

  Merhaba her mens gecikmesi gebelik kaynaklı değildir.Testiniz negatif hamile değilsinz.Gecikmeniz için hekime görünün..

 • blank
  Mart 12, 2017 tarihinde, saat 6:15 pm
  Permalink

  Merhaba en son 28 Aralık’ta adet oldum 3 ocakta bitti bugün tam 37 gün oldu adet olmadim 20.gün kan testi yaptım negatif geç döllenme olabilir mi? Sarı beyaz akıntım var arada adet olacakmışım gibi sancim oluyor geçiyor 6 aydır bebek istiyoruz yardımcı olur musunuz?

 • blank
  Mart 1, 2017 tarihinde, saat 12:01 pm
  Permalink

  Merhaba hcg testi yapın net olarak gebe olup olmadığınızı öğrenirsiniz.

 • blank
  Mart 1, 2017 tarihinde, saat 11:25 am
  Permalink

  Merhaba ben en son 26 ocakta regl oldum 31 ocakta bitti subatin 5 inde kahve rengi lekeler geldi 10nunda bitti normal şartlarda şubat 26 da regl olmam lazımdı ama olmadı dün test yaptim önce kirmizi cizgi cikti 5 dk kadar sonra silindi sizce hamilemiyim

 • blank
  Şubat 21, 2017 tarihinde, saat 10:10 am
  Permalink

  O günden beri hiç test yapmayıdüşünmedinizmi? Gebe olup olmadığınızı test yaparak öğrenebilirsiniz.

 • blank
  Şubat 21, 2017 tarihinde, saat 10:06 am
  Permalink

  Merhaba 13 aralikta iliskiye girdik nisanlimla ardindan 2 gun sonra kahverengi bir akinti geldi ama icime bosalmamisti o gunden beri adet olmuyorum.acaba hamilemiyim arada bole gecikmelerim oldugu icin fazla onemsemedim ama bu ayda gunum gecti olmuorum.

 • blank
  Şubat 17, 2017 tarihinde, saat 1:14 pm
  Permalink

  Beklenen mens tarihiniz 16. dikkate alacağınız tarihte 16. iki gün sonra hcg testi yapın. Mensiniz gerçekleşmez ise sonuca göre hekime görünün

 • blank
  Şubat 17, 2017 tarihinde, saat 12:43 pm
  Permalink

  Merhaba;
  Geçen ay ocağın 16 sında adet oldum.
  Takvime göre bu ay 13 ünde olmam gerekiyordu ama hala olmadım.
  Bugün test yaptım tek çizgi çıktı. Ben 16sından sonraki gecikmeyi mi dikkate alacağım yoksa 13ünden sonraki gecikmeyi mi? Kaasıklarımda bişeyler oluyor belim çok ağrıyor kan testinde 3gün önce negatif çıktı

 • blank
  Şubat 13, 2017 tarihinde, saat 6:17 am
  Permalink

  Merhaba her adet gecikmesi gebelik kaynaklı değilidr. Değeriniz negatif gecikmeniz için hekime görünüp muayene olun.

 • blank
  Şubat 11, 2017 tarihinde, saat 8:43 pm
  Permalink

  Merhaba benim adetim 16 güm gecikti. 1 hafta önce kan testi yaptırdım sonuç 0.32 çıktı acaba geç yumurtlama olabilir mi hamile olma Şansım ne kadar lütfen cevap verin

 • blank
  Şubat 10, 2017 tarihinde, saat 7:00 am
  Permalink

  Bu tür birlikelikle gebelik söz konusu olmaz. Gecikmeniz için hekime görünüp muayene olun.

 • blank
  Şubat 9, 2017 tarihinde, saat 4:43 pm
  Permalink

  Merhaba ben tam yumurtalama gunumde iliskiye girdim fakat icime degil vajinamin ustune bosaldi icine geldimi bilmiyorum. 12 gundur adet olmuyorum dun ve adetimin geciktigi 5. Gun test yaptim negatif ciktı. Yinede gebe olabilir miyim?

 • blank
  Şubat 9, 2017 tarihinde, saat 10:33 am
  Permalink

  Ne anlamda tehlikeli mi  ?  Gebeliklemi üreme ile ilgilimi ? Lütfen sorularınızı açık ve anlaşılır sorun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.