Hamilelikte Yerleşme kanaması nasıl anlaşılır

Hamilelikte Yerleşme kanaması nasıl anlaşılır Kızlar implantasyon kanaması nasıl oluyor ? Tam olarak belirtileri nelerdir bu yazımızdan sizlerle paylaşıyoruz.

Hamilelikte yerleşme kanaması nedir nasıl olur ve nasıl anlaşılır gibi sorularınıza bu yazımızdan cevaplar bulabileceğinizi düşünüyoruz. Gebelik sırasında

oluşan vajinal kanama veya lekelenmelerin pek çok sebebi vardır. Bazıları ciddi bazıları ise ciddi olmayan nedenlerdir. Ancak doktorunuza ne zaman haber vermeniz gerektiğini bilmeniz gereklidir. Gebeyken çok az miktarda da olsa kan görmek biraz korkutucudur. Bu kanama bazen bir sorunun işareti olsa da çoğu zaman için pek anlam ifade etmeyebilir. Gerçekten de özellikle ilk üç aydaki süre içerisinde çoğu gebe kadın vajinal kanama ile karşılaşır. Bu tür kanamalara normal bir gebelikte de sıklıkla rastlanır. Döllenmeden yaklaşık bir hafta sonra embriyonun rahime tutunması sırasında olur bu olay.Kanama sizi paniğe sokmasın. Ancak gebeyken kanamalar dikkatlice takip edilmeli ve beraberinde kramp gibi başka bulgular da varsa ciddiye alınmalıdır.

Gebelik süresince en sık kanama yapan nedenleri öğrendiğinizde, siz de neye dikkat edeceğinizi ve doktorunuza ne zaman haber vermeniz gerektiğini öğrenmiş olacaksınız. İlk Trimestirdeki (Üç Aydaki) Kanamalar Gebeliğin ilk üç ayı içinde çoğu kadında lekelenme veya kanama görülür. İlk trimestirinde hafif kanama olan çoğu vakada, gebelik normal seyrini tamamlar. Kanamanın miktarı yada başka bulguların olup olmaması ile, durumunuzun ciddiyeti arasında kesin bir bağlantı yoktur. Ancak bunlar, daha fazla araştırma gerektirip gerektirmediği konusunda yol gösterici olacaklardır. Bu yüzden doktorunuza kanamanızı tarif etmeniz ve başka bulguların olup olmadığını belirtmeniz önemli olacaktır.

Kanamanın Sebepleri Neler Olabilir?

1) Tutunma kanaması; Gebeliğinizin ilk dönemlerinde çok az miktarda lekelenme veya kanama saptayabilirsiniz. Bu, döllenmeden yaklaşık 10-14 gün sonraya denk gelir. Yerleşme veya tutunma kanaması şeklinde de ifade edilir. Döllenen yumurtanın rahiminize tutunması sırasında oluşur. Normal adet kanamanıza göre daha erken, damla damla ve daha açık renkte görülür. Uzun da sürmez. Bazı kadınlar bu hafif kanamayı adet kanaması olarak düşünüp hamile olduklarının farkına bile varmazlar.

2) Rahim ağzındaki değişiklikler; Gebe kaldığınız zaman, rahim ağzındaki kan miktarında ve kan akımında artış olur. Böylece bu bölgede, cinsel ilişki veya karın egzersizleri gibi  olaylardan sonra hafif kanama olasılığı meydana gelir. Gebelikteki bu tip kanamalar genellikle normaldir.

3) Düşük; İlk trimestirdeki kanama düşük belirtisi de olabilir. Bilinen gebeliklerin %15-20 si düşükle sonlanır. Bunların çoğu da ilk 12 hafta içinde olur. Buna rağmen kanama sizin düşük yaptığınız anlamına gelmez. İlk trimestirde kanaması olan kadınların en az yarısı düşük yapmazlar.

4) Dış gebelik; Bu durum, embriyonun rahim dışında (genelde bu yumurtalık kanalı olur) bir yerde yerleştiği zaman gelişir. Düşükten çok daha az rastlanan bir durumdur. Buna rağmen eğer embriyo rahim dışında bir yere yerleştiyse normal bir bebek oluşması imkansızdır ve bu durum, ciddi iç kanamaya neden olabilir. Dış gebelikler, annenin hayatını kurtarmak için sonlandırılması gereken bir durumdur. Dış gebelikteki diğer belirtiler, karın ağrısı(bir tarafta daha yoğundur), sersemlik, baş dönmesi gibi şikayetlerdir.

5) Molar gebelik; Nadir bir durumdur. Döllenmeden sonra rahimde bebek yerine anormal bir doku gelişir. Molar gebeliğin en sık belirtisi kanamadır ancak ilk trimestirdeki kanamaların çok az bir kısmını oluşturur.

6) Gebeliğe bağlı olmayan nedenler; Vajina duvarındaki travma veya yırtıklar da lekelenme yada kanama nedeni olabilirler. Bazı rahim ağzı enfeksiyonları da erken gebelik dönemindeki kanama nedeni olabilirler. Doktorunuza ne zaman haber vermeniz gerekir? Eğer gün içinde hafif bir lekelenmeniz oldu ve geçtiyse kontrole gittiğinizde bunu doktorunuza söyleyin. Lekelenme veya kanama bir günden daha uzun sürerse 24 saat içinde bunu doktorunuza söyleyin.

Acil haber vermeniz gereken durumlar şunlardır; Orta veya ağır derecede kanama Ağrı, kramp, ateş yada titreme ile beraber olan kanama (kanamanın miktarı önemli değil burada)   

Vajinadan doku parçaları gelmesi Doktorunuz, muayeneniz yanında pek çok soru da soracaktır. Bunun yanında bulguların ciddiyetine göre kan testleri  yada ultrasound da yapılabilecektir. Bu tetkiklerle bebeğinizin haftasına göre kalp atımı ve gelişimi tespit edilebilecektir. Gebeliğin ilk döneminde görülen kanamanın tedavisi de sebebine göre yapılacaktır. İkinci  Ve Üçüncü Trimetirdeki Kanamalar Gebeliğin ikinci yarısında görülen hafif kanamaların en yaygın nedeni rahim ağzının büyümesi ve şişmesidir. Fakat bu kanama sizin yada bebeğinizin hayatını tehdit edebilir. Geç gebelik dönemindeki ciddi kanamaların en yaygın sebebi plasenta ile ilgili olanlardır. Bunlar da plasentanın aşağıda yerleşmesi yada plasentanın rahimden ayrılmasıdır.

Kanamanın sebepleri nelerdir? 1) Düşük; İkinci trimestirde düşük, ilk trimestire göre daha az görülmesine rağmen böyle bir risk halen vardır.

2) Rahim ağzıyla ilgili problemler; Rahim ağzındaki enfeksiyon, büyümüş yada şişmiş rahim ağzı, ikinci yada üçüncü trimestirde kanama nedeni olabilirler. Bazen rahim ağzından olan hafif kanama, buranın yetmezliğinin bir işareti de olabilir. Rahim ağzının kendiliğinden açılması, erken doğuma yol açan bir durumdur. Sıklıkla gebeliğin 18-23 haftaları arasında gelişir ve acil müdahale gerektirir.

3) Plasentanın aşağıda yerleşmesi; İkinci yada üçüncü trimestirde orta ile ciddi kanama sebebi, plasentanın aşağıda yerleşmesi olabilir. Plasenta, rahimin o kadar aşağısına yerleşir ki, doğum kanalına açılan yeri kısmen yada tamamen kapamıştır. Bu durumun asıl belirtisi ağrısız açık kırmızı vajinal bir kanamadır. Bu kanama bazen kendiliğinden durur fakat hemen daima günler yada haftalar sonra tekrar başlar. Acil tedavi gerektiren ciddi bir durumdur. Sıklıkla üçüncü trimestirde, her 200 gebe kadından birinde görülür.

4) Plasentanın erken ayrılması; Gebe kadınların %1-2 sini etkileyen bir durumdur. Plasenta, doğum olayından önce rahim iç duvarından ayrılmaya başlar. Bu da kanamaya neden olur. Kanamanı miktarı değişik olabilir. Az, çok yada orta derecededir. Fakat sıklıkla karın ağrısıyla beraber olur. Genelde son 12 hafta içindeyken bu durum görülür.

5) Rahim yırtılması; Daha önce sezaryenle doğum yapmış kadınlarda, rahimdeki cerrahi kesi yerinin birbirinden ayrılmasıdır. Nadir fakat ciddi bir durumdur. Vajinal kanamanın yanında ciddi karın ağrısı ve hassasiyeti olur. Bebeğin, kısmen yada tamamen karın boşluğuna girmesine neden olur.

6) Erken doğum;Gebeliğin 20-37. haftasındaki hafif kanama, erken doğumu işaret edebilir. Özellikle beraberinde kasık yada karında basınç hissi, aşırı bel ağrısı, karında kramp yada rahimde kasılmalar varsa bu durumu daha çok düşündürür. Eğer 36 haftadan önce doğum belirtilerinden herhangi birisi oluşursa hemen doktorunuza haber vermeniz gereklidir.

7) Doğumun başlaması; Gebelik sırasında, kalın bir mukus tıkaç rahim ağzının açılmasını önler. Böylece rahime bakteri ve diğer mikropların girmesi engellenmiş olur. Vücudunuz doğuma hazırlanırken, rahim ağzı incelir ve gevşer. Bu da muköz tıkacı yerinden oynatır. Bu sayede ince yada ipliksi bir akıntı gelişir. Akıntı kanla karışık da olabilir. Buna halk arasında nişan da denilmektedir. Doğumun normal bir işareti olup, beklenen doğum tarihinden bir veya iki hafta öncesinde görülebilir. Doktorunuza ne zaman haber vermeniz gerekir? Eğer ikinci yada üçüncü trimestirde, herhangi bir lekelenme veya kanama geliştiyse doktorunuza haber verin. Kanama nedeninin bulunması gereklidir. 

Çok az bir kanama dahi olsa beraberinde aşağıdaki belirtiler de varsa hemen doktorunuza haber verin; Ağrı Kramp Ateş Titreme Kasılmalar Çoğu zaman kanamaların sizin ve bebeğinizin hayatını tehlikeye sokmadığının açıklaması vardır. Fakat bunu doktorunuzun telefonla anlatmasının imkanı çoğu zaman olmaz. Plasentanın aşağıda yerleşip yerleşmediğinin ultrasoundla kontrol edilmesi gereklidir. Eğer plasenta aşağıda değilse vajinal muayene ile rahim ağzının gevşek olup olmadığına bakılması gereklidir. Hatta sizi monitore bağlayarak kasılmalarınız incelenir ve bebeğinizin kalp atımlarına bakılabilir. Ciddi miktarda kan kaybınız olduysa damar içi sıvılarına yada kan nakline ihtiyacınız olabilir.

Ayrıca doktorlar bebeğinizin sıkıntıda olup olmadığını yakından takip ederler. Geç gebelik dönemindeki kanamanın tedavisi, kanamanın nedenine, sizin sağlık durumunuza ve bebeğinizin gebelik haftasına bağlı olarak değişecektir. Tedavide yatak istirahati, ilaç tedavisi yada bebeğinizin acil doğumu yer alır. Tanıda önemli noktalar Vajinal kanama ile ilgili konuşmak sizi utandırabilir. Ancak doktorunuz, kanamanın nedeniyle ilgili olarak tüm ayrıntıları öğrenmek isteyecektir. Ayrıca bu ayrıntılar, bundan sonraki yapılacak işlemler açısından da gereklidir. Lütfen şikayetinizi anlatırken utanmayın ve hiçbir belirtiyi atlamayın. Ne kadar kanamanız olduğunu, içinde pıhtı yada parça bulunup bulunmadığını, neye benzediğini söyleyin.

Eğer kanamanız için ped kullandıysanız kaç tane kullandığınızı dikkatle takip edin. Tüm bu bilgilerle, doktorunuza lekelenme yada kanamanızla ilgili, gebeliğinizin normal seyri mi yoksa ciddi bir durum mu olduğu konusunda karar vermesine yardımcı olacaksınız.  Böylece bundan sonra ne yapılacağına beraberce karar verebilirsiniz.

KAYNAK LİNKİ 

2016-12-19


Hamilelikte beslenme nasıl olmalıdır?

Hamilelikte beslenme nasıl olmalıdır?

Merhaba; Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren, ne bulursanız yemeniz gerektiğini düşünebilir, hatta yakın çevreniz tarafından buna zorlanabilirsiniz.Sen

Hamilelikte depresyon bebeği nasıl etkiler?

Hamilelikte depresyon bebeği nasıl etkiler?

  Merhaba; Hamilelikte pek çoğumuzun sıklıkla karşılaştığı bir sorundur depresyon.Bebeğimizin heyecanını ne kadar içimizde coşkuyla yaşasakta hayatımıza yeni

Hamilelikte Acı yenilebilir mi ?

Hamilelikte Acı yenilebilir mi ?

Hamilelikte acı şeyler yemek normal mi ? Bunların bir zararı var mı ? Hamilelik sürecince, karnımızdaki bebeği

Hamilelikte Kız Bebek belirtileri

Hamilelikte Kız Bebek belirtileri

Öncelikle bu bilgilerin yada Çin takvimine Göre cinsiyet tahmini konusunda belirttiğimiz bilgilerin tamamen doğru olmadığının altını

Hamilelikte ilişki sakıncalımıdır?

Hamilelikte ilişki sakıncalımıdır?

Merhaba hocam doktora gittim ve hiç bir neden olmadığı halde doktorum ilişkiyi yasakladı bu arada 5

Hamilelikte kabızlık nedenleri ve çözümleri

Hamilelikte kabızlık nedenleri ve çözümleri

Hemen hemen bütün hamilelik yaşayan biz kadınların ortak sorunlarından bir tanesi kabızlık arkadaşlarım. Şimdi nedenleri nasıl


Yorum Gönder

 1. Bilgisiz diyor ki:(27 Mart 2017 18:32)

  Merhaba eşimle adet bitiminde sürtünerek ilişkiye girdik ve 18 saat sonra ella kullandı ama aradan 1 hafta sonra 7 8 damla kan geldi adetine daha 20 gün vardı neden olabilir bilgi alabilirmiyim.

  1. Site Yönetimi diyor ki:(28 Mart 2017 07:05)

   İlaç kaynaklı lekelenme olmuş. Lekelenme devam ederse hekime görünüp muayane olsun.

 2. ANGEL GİRL diyor ki:(06 Mart 2017 12:39)

  adedim bittikten 12 gün sonra küçük bir leke geldi adet oldum tekrar sandım ama olmadım. sabahları mide bulantım, halsizlik, bel ağrısı, uyku hali arada baş dönmesi, sık idrara çıkma gibi belirtilerim var. sizce hamile olma ihtimalim nedir?

  1. Site Yönetimi diyor ki:(06 Mart 2017 12:50)

   Ara lekelenmeler süreklilik gösterirse hormonal yada rahim kaynaklı bir sorun olabilir. Belirtilere dayanarak gebelik teşhisi yapılmaz. Gecikmeniz olursa test yapın..Lekelenme devam ederse hekime görünün.

 3. diyor ki:(04 Mart 2017 20:21)

  Merhaba 17 şubatta ilişkiye girdim 26 şubatta normal adet dönemimde kanamam oldu ama sadece 2 gün sürdü normal mi?

  1. Site Yönetimi diyor ki:(05 Mart 2017 19:09)

   Mensin 2-3 gün sürmesi normaldir.

 4. 2017 diyor ki:(04 Şubat 2017 11:25)

  Merhaba 5 ocakta adet oldum yumurtlama gunumde iliskiye girdik 4 subatta adet olmam gerekirken 1 de oldum kahverengi akintim gece basladi 2 gun öğlene kadar oyleydi ondan sonra normal adet gibi oldum ama arada kasiklarim agridi normalde yataktan çıkmayacak kadar cok fazla sancim olurdu ama bu farkli bir adet acaba hamilemiyim baş

  1. Site Yönetimi diyor ki:(05 Şubat 2017 17:05)

   Merhaba adetin bir kaç gün geri gelmesi normal bir durumdur. Normal adetinizi görmüşsünüz gebelik söz konusu değil. Ama tedbiren test yapabilirsiniz.

 5. 4 diyor ki:(27 Ocak 2017 10:25)

  Ben ocakin dordunde adet oldum ve onunda bitti doktorum bana bebek icin ilac verdi ve ongun kullandim bir gun pembe renkki akintim oldu sonrada kizmizi renkte iki gun kanamam oldu acaba yerlesmeden olabilirmi

  1. Site Yönetimi diyor ki:(27 Ocak 2017 10:51)

   Merhaba yerleşme kanaması olabilir yumurtlamaya bağlı olabilir .Hormonal bir durumdan  kaynaklanıyor olabilir. Gceikmeniz olursa test yapın

 6. Özgül diyor ki:(15 Ocak 2017 10:06)

  Merhaba Adetime 7 gün var ancak tüvaletimi yaptıktan sonra peçeteye damla şeklinde silince kan geliyor 4 gündür kaşık ağrılarım ara ara oluyor neden olabilir gebelik söz konusu olabilirmi test yaptım negatif

  1. Site Yönetimi diyor ki:(15 Ocak 2017 13:58)

   Merhaba adetiniz gecikince test yapın. Gecikme olmadan yapılan testler yanlış sonuç veirir. Leklenme gebelik yada hormonal rahim kaynaklı olabilir

 7. diyor ki:(13 Ocak 2017 22:39)

  Mrb arkadaslar esimle 28 aralikta birlikte olduk yumurtlama tarihim bu tarihe denk geliyodu (internetten baktim) Fakat bugun kanamam oldu ama adet gibi agrili degil sizce hamilemiyim degilmiyim

  1. Site Yönetimi diyor ki:(14 Ocak 2017 07:02)

   Test yaparak ancak bunu öğrenebilirsiniz..

 8. diyor ki:(13 Ocak 2017 20:31)

  Adetime bir hafta var dun kan testi yaptirdim ve sonuç 2.95 çıktı bugün kahve rengi akintim oldu sizce gebelik var mi

  1. Site Yönetimi diyor ki:(14 Ocak 2017 07:03)

   Gecikme olmadan test yapmışsınız sonuç negatif.

 9. Özlem68 diyor ki:(09 Ocak 2017 15:11)

  Sag yumurtalıgımda 6 ay öncesi basit kist vardı bikac kür denemem oldu sonuc verdimi tekrar kontrole gitmedim fakat adetlerimi 23-24 gunde bir 4 gun süreyle muntazam olarak goruyorum. Adetimden 14 gun once eşimle korunmasız birlikteliğimiz oldu.7 Ocakta olmam gereken adet günümde koyukahve bi leke geldi ardından cok az lekelenme gibi kan sumuksu minik pıhtılar sildikce gelen acık kırmızı bi kanla bi gun sonra kesildi.Bugun ikinci gun ve minik bi lekelenme var pedimde o kadar.Sag tarafımda yer yer agrı ve ağırlık hissediyorum.Az usuyen biriyimdir surekli bir titreme halindeyim.Midemde surekli dışarıya kadar duyulan sesler gurlamalar.Gebelik testi yaptım akşamüstü negatifti.Sabahmı sonuc verir idrar testleri.Gebe olma ihtimalim varmı?Adet kanamasımıdır bu cok farklı bi adetti bi gun hic boyle kısa sürmezdi.Kistle alakası varmıdır?

  1. Site Yönetimi diyor ki:(09 Ocak 2017 17:29)

   Test yapmışsınız negatif demekki gebe değilsiniz..Kist mens döngüsünü miktarını etkileyebilir.

 10. Ayca diyor ki:(08 Ocak 2017 07:39)

  Merhaba adetim 24 aralıkta bitti, yumurtlama dönemlerinde ilişki yaşadım. 7 ocakta kanamam oldu.Kac gundur başım dönüyor ve sabahları midem bulaniyor, yorgunluk var. Bi ihtimal diyorum gebe miyim ama kanamam lekelenme gibi değil biraz fazla ve koyu renkli

  1. Site Yönetimi diyor ki:(08 Ocak 2017 11:01)

   Mensiniz gerçekleşmiş gebelik söz konusu değil.Yakınmaların nedeni başka bir rahatsızlık olabilir.

 11. Gamze diyor ki:(07 Ocak 2017 20:27)

  Merhaba benim adım Gamze , 9 aralık da normal regl oldum . Sonrasında korunmadan ilişki yaşadık .bu ay yine 8 yada 9 aralık gibi regl olmam gerekirken 3 Ocak\\\'ta 5 gün önce pembe lekelenme geldi . 3 gün boyunca ara ara şiddetli kasık ağrısı yaşadım günlük pedle günümü geçirdim 3 gün pembe lekelenme sonrası 4 ve 5 gün kahverengi siyaha yakın lekelenme oldu . Bu arada aşırı stresliyim göğüslerim ve alt karın dolgun gözüküyor. Hamilemiyim yardımcı olabilirmisiniz acil lütfen . Sevgiler

  1. Site Yönetimi diyor ki:(08 Ocak 2017 11:04)

   Merhaba yarın hcg testi yapın gebe olup olmadığınızı ancak bu şekilde öğrenebilrisiniz.

 12. diyor ki:(02 Ocak 2017 05:20)

  Merhabalar ben melek benim adetim 3 gün gecti fakat adet oldum cok az geliyo hamilelik olabilir mi tesekkurler

  1. Site Yönetimi diyor ki:(02 Ocak 2017 06:54)

   Merhaba test yaparak hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

 13. Leyla diyor ki:(26 Aralık 2016 16:36)

  merhaba 6 aydir sevgilimle yapiyorum korunmasiz 24 kasim adetim gelmisti simdi ise gelmedi 2 gün gecikti ama iki hafta dir memem dolgunlasti ve karnim şisdi ve mide bulantisi var 26 aralik da geldi kanli akinti test yapmistim geçen ay pozitif sonra yine negatif cikti ama. Simdi ise pembe kan geliyor ama akintila hamileyim mi bilmiyorum yardimci olun

  1. Site Yönetimi diyor ki:(26 Aralık 2016 18:08)

   Size önerimiz gebelik şüpheniz için HCG testi yapmanız. Belirtilere dayanarak gebelik teşhisi yapmıyoruz.

 14. Nuriye diyor ki:(21 Aralık 2016 22:55)

  5+4 günlük hamileyim 2/3 gündür kahverengi lekelenme oldu keseyi gördü doktor ama bebek henüz görünmedi lekelenme normal mi acaba lütfen cevap verirseniz çok sevinirim

  1. Site Yönetimi diyor ki:(22 Aralık 2016 07:15)

   Kese gebeliğin 5-6. haftası görülür.Gebelikte görülen lekelenme ve kanamalar dikkate alınmalıdır. Hekiminizle irtibata geçin

 15. diyor ki:(21 Aralık 2016 14:24)

  Merhaba 17kasimda adet gördüm 16aralikta az bisi kan geldi 4gundur olmadim gebe olma ihtimali varmi

  1. Site Yönetimi diyor ki:(21 Aralık 2016 19:09)

   Merhaba gebe olup olmadığınızı test yaparak öğrenebilirsiniz.

 16. diyor ki:(20 Aralık 2016 12:16)

  Ben 6 gün geciktim 7. gün normal adetime göre daha az ve kahverengi kalamam oldu hamile olma ihtimalim varmı

  1. Site Yönetimi diyor ki:(20 Aralık 2016 12:24)

   Adetiniz her zamankinden az gerçekleştiyse gebelik tetsi yapın..

 17. Melek diyor ki:(17 Aralık 2016 17:09)

  Meb ben 12 kasımda adet gördüm enson 12 aralıkta adet görmedim hidrat testi yaptım ikinci çizgi çok net dildi ama belirgin bir şekilde çıktı ve bugün penbe kanama başladı bebeğim tehlikede mi diye çok ediselwniyorum

  1. Site Yönetimi diyor ki:(18 Aralık 2016 18:44)

   Endişeniz için lütfen hekime görünün Böyle durumlarda hekime gitmeniz en doğrusu. Gebelikte görülen lekelenmelr dikkate alınmalı. İdrar testleri de hatalı sonuç verebilir. HCG testi yapın gebe olup olmadığınızı net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

 18. Elif diyor ki:(14 Aralık 2016 20:35)

  Meraba ben 25 kasımda adet oldum 1. İnde bitti 2 sinde ilişkiye girdim 13 Aralık'ta hafif pembemsi sonra kahverengi akıntı geldi şimdi cok Nadir normal kan geliyor bir silmelik sizce hamile miyim yada düşük mü

  1. Site Yönetimi diyor ki:(15 Aralık 2016 06:19)

   Ara lekelenmeler sadece gebelik kaynaklı olmaz.Kist, miyom,ovülasyon,rahimde yara gibi durumlardan kaynaklanabilir. Gecikmeniz olursa test yapın. 

 19. acil lütfen diyor ki:(11 Aralık 2016 13:10)

  iyi günler. erkek arkadaşımla sürtünme yoluyla birliktelik yaşadık.boşalma olmadı fakat zevk suyu vajinaya değmiştir. 10 gün geçti ve bugün pembe renkli az miktarda lekelenmeler var. adetime 3 gün var. hamile miyim ama dün gecede 5 6 saat boyunca soğukta kaldım bunun etkisi de var mıdır lekelenmede ? daha önce hiç olmamştı kan testi yada ecz den alınan test lere başvurmalı mıyım?

  1. Site Yönetimi diyor ki:(14 Aralık 2016 09:32)

   Gecikmeniz olursa test yapın. Hamile olup olmadığınızı ancak bu şekilde öğrenebilirsiniz. Lekelenme hormonal,rahim kaynaklı,miyom , kist ve gebelikten ötürü olabilir.

 20. Merhaba bn şirin diyor ki:(07 Aralık 2016 23:07)

  Merhaba bnm adetim en son Ekim ayın 24 de adet gördüm ve kasım 24 de adet olmadım 6 gün gecikti adetim ve aşırı derecede belim sırtım ağrıyor basım Ayrıca 10 gündür kırmızı veya pembe olmak seklinde az az kanamam oluyor ara ara mide bulantısı hissi oluyor gögüslerimde agrı yok ama uçları cok çıkıyor ve kaşınıyor acaba gebelik var mıdır lütfen cvp bkliyorım

  1. Site Yönetimi diyor ki:(08 Aralık 2016 07:45)

   Gecikmeniz için test yapın. Ancak bu şekilde hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.

 21. diyor ki:(06 Aralık 2016 17:16)

  Merhaba ben 2yil evliyim bazenleri farkina varmiyordum adet gunume 3 5 gun kala agri kana 1gun sonra gunumden 1 sonra vea bi gun önce adet oluyordum 17 kasım da adet gördüm ve 7 en fazla bilemedin 8 suruyordun sonra bittii diyerek esimle iliskiye girdik ardin kanamam geldi baya oldum 1gun ve ondan sonra bitti zannettim yine az bisi oldu sonra bitti simdi ise daha gunume var leke oluyo degistiriom hifif acik yine leke ne oldugu anlayamadim iliskiden mi acaba

  1. Site Yönetimi diyor ki:(07 Aralık 2016 07:36)

   Merhaba, hekime görünüp muayene olun. Hormonal yada rahim kaynaklı bir problem olabilir.

 22. diyor ki:(04 Aralık 2016 21:26)

  Merhaba ben yasmin kullanıyorum geçen ay hapım bitti ve 8 gün sonra adet oldum ve bu aradada eşimle yattık korunmasız vedün benim kanamam oldu önce kahverengi sonra yoğunlaştı ve iki satte bitti bayağı yoğundu pıhtı şeklinde göğüslerimde dolgunluk ve kasıklarımda hassasiyet var hamile olabilirmiyim acaba yerleşme kanamasımı

  1. Site Yönetimi diyor ki:(05 Aralık 2016 07:10)

   Ara lekelenmeler dikkate alınmalı. Gebe olup olmadığınızı da ancak test yaparak öğrenebilrisiniz. Çünkü lekelenme sadece gebelik kaynaklı olmaz.

 23. diyor ki:(04 Aralık 2016 12:58)

  Merhaba adetim 3 hafta gecikti kan testi yaptirdk 2 gun once negatif cikti bugun az da olsa kanamam geldi ne anlama geliyor yardimci olurmusunz lutfn

  1. Site Yönetimi diyor ki:(04 Aralık 2016 17:19)

   Merhaba anlamaı şu mensiniz gerçekleşmiş. Bu 3 haftalık gecikme için hekime görünmeyi düşünmedinizmi?

 24. diyor ki:(01 Aralık 2016 20:55)

  Mrb benim adetim biteli 3 gün oldu ve bugün pembemsi bi kanamam oldu yerlesme kanaması olabilirmi yani yerlesme kanaması bu kadar erken görülebilirmi

  1. Site Yönetimi diyor ki:(02 Aralık 2016 07:58)

   Adet bitimi sonrası lekelenme olabilir normal bir durum edbiren yinede test yapın.

 25. diyor ki:(01 Aralık 2016 09:54)

  Slm adetim 3 veya 4 gün gecikti kanama oldu hamilelik belirtisidir acaba hamilelikse kanama kac gün sürer

  1. Site Yönetimi diyor ki:(01 Aralık 2016 10:07)

   Merhaba , Kanamanız olduysa gebe değilsiniz. Tedbiren yine de test yapın.

 26. diyor ki:(30 Kasım 2016 07:49)

  Merhaba ben iki aylık evliyim bu ay adetim altı gün gecikti fakat dün sancim ve kanamam olmaya başladı kanama siyahimsi bi renkte ve çok sancim va neden oldu acaba

  1. Site Yönetimi diyor ki:(30 Kasım 2016 07:53)

   Merhaba gecikmeniz için önceden test yapmadıysanız test yapın gebelik kaybı olabilr. Aksi durum da normal mensiniz başlamıştır.

 27. diyor ki:(27 Kasım 2016 14:49)

  Merhaba regl olmama bir hafta var kahverengi leke geldi birkaç damla ve bir daha hiç gelmedi bir gün gecti hiç ağrımda yok hamile olabilir miyim? Daha önce hiç lekelenme olmadı adet dönemlerim düzenlidir ve cocuk düşünüyoruz.

  1. Site Yönetimi diyor ki:(28 Kasım 2016 08:28)

   Merhaba , gebe olup olmadığınızı mensinizde gecikme olursa test yaparak öğrenebilirsiniz. Lekelenmeler gebelik,kist,miyom,hormonal ve rahim kaynaklı olabilir.

 28. Özlem diyor ki:(26 Kasım 2016 09:09)

  Merhaba ekim ayında kimyasal gebelik yaşadım bu ay adetime daha 6 gun var dün gece lekelenme oldu bugün kesildi. Bu adet düzensizliği midir? Yoksa implantasyon kanamasi olabilir mi?

  1. Site Yönetimi diyor ki:(28 Kasım 2016 08:35)

   Bunu anlamanın tek yolu , gecikmeniz olursa test yaparsınız.Lekelenmenin bir çok nedeni var sadece gebeliğe bağlayamayız.

 29. Bahar diyor ki:(24 Kasım 2016 19:53)

  Merhaba, ben bir hafta önce hamile oldugumu öğrendim HCG değerim 527 idi..Iki gündür açık kahverengi lekelenmem var bugün biraz daha artti.. Bu durum beni endiselendiriyor sebebi nedir acaba bilgi verirseniz çok sevinirim..

  1. Site Yönetimi diyor ki:(25 Kasım 2016 08:07)

   Merhaba , gebelikte görülen lekelenme ve kanamalar dikkate alınmalı ,gebelik risk altın da olabilir..Hekime görünüp muayene olun .

 30. serap diyor ki:(17 Kasım 2016 09:30)

  Mrb ben bisanlimla yuzeysel bir iliski yasadim bosalma olmadi zevk suyundab korktum adetimi 3 gun erken gordum ama normal adet kanamasi gibiydi 7 gun surdu adetin 5. Gunu kanda test yaptim 0.56 cikti ama icim hala huzursuz yani gec dollenme olabilirmi yada yerlesme kanmasi yasamis olabilirmiyim boyle bir durumda kanbtestine guvenebilirmiyim

  1. Site Yönetimi diyor ki:(17 Kasım 2016 10:15)

   Merhaba , mensiniz gerçekleşmi hcg testiniz negatif gebelik söz konusu değil..

  2. Site Yönetimi diyor ki:(17 Kasım 2016 10:15)

   Merhaba , mensiniz gerçekleşmi hcg testiniz negatif gebelik söz konusu değil..

Etiketler :