Hcg testin de gebelik çıkmayabilir mi ?

Gebelik testinde hamilelik çıkmayabilir mi ? Genellikle en az bir ortak semptom fark ederek hamile olup olmadığınızı söyleyebilirsiniz . Hamilelik belirtilerinden herhangi birini yaşıyorsanız, hamileliğinizi doğrulamak için evde hamilelik testi yapmanız veya doktorunuza gitmeniz gerekir. Muhtemelen ilk cevapsız döneminizden bir gün sonra bir gebelik testinden doğru sonuçlar alırsınız. Bununla birlikte, en doğru test sonuçlarını elde ettiğinizden emin olmak için cevapsız döneminizden sonra en az bir hafta beklemek en iyisidir.

 

 

İki tip gebelik testi vardır. Biri idrardan diğeri ise kandan bakılan. Her ikisi de doğru sonuç vermektedir. Fakat evde yapılan idrardan hamilelik testleri bazı koşullardan etkilenerek yanıltıcı sonuçlar verebilir. İdrardan yapılan hamilelik testinin son kullanma tarihi geçmiş ise, test taşınma esnasında hasar zarar görmüş ise testi yaparken talimatları izlemeden uygularsanız yanlış sonuç alma ihtimaliniz vardır. Ayrıca kullandığınız ilaçların da test sonucunu etkileyebileceğini belirtelim. Kanda bakılan hamilelik testinin ise kesinlikle yanılma payı yoktur. Hamile olup olmadığınız hakkın da en doğru bilgiyi verir. Ayrıca gebeliğinizin nasıl ilerlediği hakkında da bilgi verebilir. Bir dış gebelik, ektopik gebelik sağlıksız gebelik HCG testinin düzenli aralıkları yapılması ve takibi ile belirlenebilir.

İdrardan yapılan gebelik testleri neden hatalı sonuç verir ?

Nispeteden evde yapılan idrardan gebelik testleri hatalı sonuç verebilir. İşte nedenleri
İlaçlar, sisteminizdeki hCG düzeylerini etkiliyor.
İdrar bardağı kirli.
Test kiti arızalıdır.
İdrarda kan var.
Idrarda protein var
Hcg seviyesi düşüktür test algılamayabilir
Yumurtalık tümörü

Kanda gebelik testinin avantajı

Kan testi yaptırmanın avantajı gebeliği çok erken tespit etmesidir.Tipik olarak idrar testi, gebelikten sonraki iki hafta veya kaçırılan bir dönemden sonraki ilk güne kadar pozitif sonuçlar göstermez. Buna karşılık, gebe kaldıktan sonra 7-12 gün içinde kan testi yapabilir ve doğru bir sonuç elde edebilirsiniz, çünkü HCG nin en düşük miktarlarını bulacaktır. Genel olarak, gebelik için yapılan kan testleri evde yapılan gebelik testlerinden daha güvenilidir .

Gebelik testi nedir ?

Hamilelik testi, bir kadının kanında veya idrarında insan koryonik gonadotropin (HCG) adı verilen bir maddenin olup olmadığını kontrol eder. Bu, plasenta tarafından yapılan bir hormondur. Kanda bakılan testi sonuçlarının doğruluk oranı % 100 dür . Bu testler, idrarda veya diğer test yöntemleriyle seviyelerin saptanamaması durumunda HCG yi doğru bir şekilde ölçebilir.

Adetiniz geçti mideniz bulanıyor, başınız dönüyor, yemek kokularından tiksiniyor ve aşariyorsunuz . Bu durumda kesin hamileyim diyebilirsiniz. Ardından yaptığınız kanda gebelik testi sonucu negatif çıktığın da hala gebe olup olmadığınız konusun da kuşkunuz olabilir. Daha önce belirttiğimiz gibi kanda gebelik testinin yanılma payı yoktur. Sonuç negatif ise gebe değilsiniz. Peki negatif sonuca rağmen neden bu belirtileri hisediyorum diyebilirsiniz. Belirtileri psikolojik olarak hissedebilirsiniz. Belirtiler başka tıbbı koşullardan kaynaklanabilir. Bu noktada hcg testinin sonucuna itibar etmelisiniz.

Gebeliğin olası tüm belirtilerini yaşıyorsunuz adetinize 1 gün kala hcg testi yaptınız ve hcg testiniz 5.0 çıktı. Bu durum da ne gebesiniz nede değilsiniz diyemeyiz. Henüz adetinizde gecikme yok. Gecikme olduktan sonra testi yinelemeniz gerekir. 8 ve üstü değerler gebelik olarak kabul ediliyor. Fakat tek değerlde hamileliğin teyidi yapılmaz. Böyle durumlarda hcg seviyelerinizin izlenmesi gerekir. Doktorunuz düzenli aralıklarla hcg testi yaptırmanızı isteyecek ve değerleri değerlendirecektir. Gebelik bulgusu netleştiğinde teyidi için hekiminiz usg ile muayene edecektir. Kesenin görülmesi ile artık gebe olduğunuz kanıtlanacaktır. Bundan sonraki adım bebeğinizin kalp atışını izlemektir. Bebeğin kalp atışı ilerleyen haftalarda duyulduğun da artık gebe olduğunuz kesinleşecektir.

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.