İdrar tahlilinde hamilelik ne zaman belli olur ?

İdrardan gebelik testi nedir nasıl yapılır ? Bir doktor tarafından verilen veya bir eczaneden alınan gebelik testleri, bir kadının idrarında insan koryonik gonadotropin (HCG) adı verilen bir hormon varlığını araştırmaktadır. Bu hormon plasentayı oluşturmak için çalışan hücreler tarafından yapılır . Evde yapılan gebelik testleri bir kadının idrarında HCG oluşumunu bulmaya çalışıyor.Gebelik hormonu olarak bilinen HCG, yalnızca hamile kadınlarda bulunur. Tüm evde yapılan hamilelik testleri aynı şekilde çalışır , idrarda HCG hormonu düzeylerini saptar. Bir gebelik testi alırken kutusundaki son kullanım tarihini kontrol edin ve kutunun hasar görmediğinden emin olun bu durum sonucunuzu etkileyebilir.

 

 

Bazı markalar, kaçırdığınız gün veya daha erken bir tarihte hamileliği doğru bir şekilde tespit edebilir . Tabi bu durum gebelik haftanızla ilgilidir. Şayet erken gebelik oluşumu varsa hcg yi test yakalayabilir. Kan testleri, vücudun HCG miktarını tam olarak ölçmenin en iyi yoludur. Bazı ilaçlar, gebe olmadığınız zamanlarda bile, bir gebelik testinde HCG içerir. Bunlar doğurganlık tedavisi için HCG enjeksiyonları, konvülsiyonlar ve Parkinson hastalığı için ilaçlar, bazı sakinleştiriciler ve diüretikler ve hatta bazı antihistaminikler tiplerini içerir. Bunlardan herhangi birini alıyorsanız, test yaptırmadan önce ilaçlar sisteminizden çıkana kadar uyarılacaktır.

Bazen test penceresinde idrar kuruduğunda testte bir sisli hatt yani silik çizgi görülebilir. Gebelik testinde ikinci çizgi sisli silik çıkıyorsa derhal bir tane daha test yapın gebe olabilirsiniz. Pozitif bir test, her zaman gebeliğin var olduğunu göstermez. Sonuç yanıltabilir. test bozuksa ve yukarıda belirttiğimiz ilaçları kullanıyorsanız test sonucunuz pozitif olabilir. Bu nedenle evde gebelik testi pozitif sonuç verdiği zaman ardından teyidi için kanda gebelik testi yapılmalıdır. Belirli tıbbi durumlar gebelik testi sonuçlarını etkileyebilir. Örneğin, bir İYE veya böbrek probleminiz varsa, idrarınızda kan veya protein olabilir, bu da test sonucunu değiştirebilir. Yumurtalık kistleri, menopoz ve antikorlar da hormon düzeylerini etkileyebilir. Ayrıca, ektopik hamilelik veya molar gebelik söz konusu olabilir.

Kısa bir süre önce hamile kaldıysanız veya kürtaj olduysanız, vücudunuzda önceki gebelikten HCG hâlâ olabilir. Düşükten kısa süre sonra tekrar hamile kalmayı umut eden kadınlar, hormonların gebelik öncesi seviyelerine dönmesi biraz zaman alabileceğinden olumlu bir testin mutlaka tekrar hamile oldukları anlamına gelmediğini bilmelidir.

Çoğu ev tipi idrar testi hemen hemen aynı olsa da üreticilerin talimatlarını izlemek önemlidir. Spesifikasyonlar, gebelik testi için idrarı toplama yöntemi, çubukta idrar yapmanız gereken zaman süresi ve hamile olup olmadığınızı belirtmek için kullanılan semboller gibi değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle evde gebelik testi yapmadan önce aldığınız testin kullanma talimatları okuyun ve doğru uygulayın.

İdrar tahlilinde gebelik adete 1-2 gün kala yada adet gecikmesinden sonra belli olabilir. Bu üretilen Hcg ye bağlıdır. Geç döllenme söz konusu olursa test pozitif sonuç vermeyebilir. Test sonunuz negatif ve hala adetiniz gerçekleşmediyse tekrar test yapın. Tekrar negatif bir sonuç alırsanız gecikmneiz gebelik kaynaklı değilidr. Bu durum da bir uzmana görünmekte fayda vardır. Ayrıca gebelik testiniz pozitif olursa teyit etmek için mutlaka hekime görünün. Hekim Hcg testi isteyecek ve usg incelemesi ile gbe olup olmadığınızı onaylayacaktır. Sevgili okurlar İdrar tahlilinde hamilelik ne zaman belli olur adlı makalemizi incelediniz. Konuya dair soru ve önerilerinizi bzilerle bu başlık altın dan paylaşabilirsiniz.

İdrar tahlilinde hamilelik ne zaman belli olur ?

Hamilelik en erken ne zaman belli olur hamile olduğumu nasıl anlarım ?

Aslında kafalarınızı karıştıracak şeylerden bahsetmek yerine direkt konuya girmek istiyorum sevgili hanımlar.

İdrarla yapılan gebelik / hamilelik testi ilişkiden ne kadtar sonra tam sonuç verir ? Bu sonuçlar güvenli midir ?

İdrardan yapılan hamilelit testleri ilişkiden sonraki bir kaç gün içinde bir kere kesinlikle sonuç vermez arkadaşlarım. Özellikle regl tarihinize bir hafta kala da tam sonuç alamazsınız. Bu testin sonuç verebilmesi için adetlerinizin gecikmesi olana kadar mecburen beklemek ve daha sonrasında test yapmanız gerekir. Aslında mantık basittir. Testten doğru sonuç alabilmek için süre geçmesi gerekir bunun sebebi ise, eğer hamile iseniz HCG hormonu sizin kanınızdan idrara geçmeli ki sizler net sonuçlar alabilesiniz. Gün geçtikçe bu hormonun yükselmesi ve özellikle BETA HCG testlerindeki, süre geçtikçe artan değer bunu göstermektedir.

Sizin için en net sonuç alabileceğiniz test bir kaç saat içinde sonuç alabileceğiniz BETA HCG testi yaptırmaktır. Bu test kandan yapıldığı için direkt olarak kesin sonuçlar verecektir. Bunun için uzmanlar en az 15 gün adet geçtikten sonra BETA HCG testi yaptırın deseler de çoğu vakalarda ilk birinci haftada kesin sonuçlar alabilirsiniz.

Test yaptırdığınızda çok hafifte olsa ikinci çizginin çıkması yine hamileliğe işarettir. Bu tür durumlarda mutlak suretle kan testi yaptırıp net sonucu öğrenebilirsiniz. İsterseniz BETA HCG TEST ÖRNEĞİ konumuza bakarak kaç haftalık hamile olduğunuzuda öğrenebilirsiniz.

Bahsettiğimiz konu hakkında, öneri, görüş, problemlerinizi bu konu altından bizlerle paylaşabilirsiniz.

HAMİLEMİYİM.ORG özel yazısıdır.

İdrar tahlilinde hamilelik ne zaman belli olur ?” için 13 yorum

 • Mayıs 18, 2015 tarihinde, saat 8:31 am
  Permalink

  Canım doktor taki,binde değilmisin? Bebeğin cinsiyeti net olarak 20.haftada belli olur.

  Yanıtla
 • Mayıs 17, 2015 tarihinde, saat 9:40 pm
  Permalink

  Beyza ablam bebegimin 16.haftasi ağrım çok normaldir.ve cinsiyet belli edermi

  Yanıtla
 • Aralık 30, 2013 tarihinde, saat 12:08 pm
  Permalink

  Ben daha hamileliğimi yeni öğrendim ama normal devlet hastanesinde ultrasona falan girmedim sadece kan testiyel öğrendim.. tahminime göre 4 haftalık falan hamileyim galiba.. aşerme yada bulantı kusma gibi durumlar yok bende ama ilerleyen zamanlarda olur mu.. birde göğüslerimde aşırı yanma gibi bi durum oluyo bazen nedeni sizce ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim

  Yanıtla
 • Aralık 13, 2013 tarihinde, saat 11:10 am
  Permalink

  Benimde akintim var napabiliim

  Yanıtla
 • Aralık 6, 2013 tarihinde, saat 1:12 pm
  Permalink

  aynen bendede bazi seyler ldu ama en cok portakal yiyodum portakal olmasa portakal suyu iciyodum

  Yanıtla
 • Ekim 12, 2013 tarihinde, saat 11:02 am
  Permalink

  Doktor takibinde değilmisiniz?Enfeksiyon bulgusu mutlaka doktora görünün

  Yanıtla
 • Ekim 12, 2013 tarihinde, saat 9:53 am
  Permalink

  13 haftalık gebeyim rahmimden idrarımı yapar gibi su geliyor. ben idrarımı kaçırdım zannediyorum ama aslında kokulu yeşilimsi iltihap şeklinde çok anormal akıntım geliyor . bunun nedeni nedir. sigara kullanıyorum sebebi bu olabilirmi.teşkkrler..

  Yanıtla
 • Eylül 5, 2013 tarihinde, saat 10:38 am
  Permalink

  Tabiki normal gül..Umarım doktor kontrolündesindir..

  Yanıtla
 • Eylül 5, 2013 tarihinde, saat 4:00 am
  Permalink

  beyza hocam 7 haftalık hamileyim gögüs hassasiyetim yok denecek kadar azaldı bu normalmidir? sevgiler

  Yanıtla
 • Nisan 17, 2013 tarihinde, saat 10:32 am
  Permalink

  1989 dogumluyum bu ay hamile kalırsam eyim olur son adet il günü 3nisan

  Yanıtla
 • Nisan 7, 2013 tarihinde, saat 5:09 pm
  Permalink

  guzeldi…tesekkurler

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.