İdrar testinde hamilelik en erken ne zaman belli olur ?

İdrar testinde hamilelik ne kadar zaman sonra belli oluyor ? Reglin – Adetin üzerinden kaç gün geçmesi gerekiyor ?

Hamilelik, spermin, yumurta hücresini döllediğinde başlar. Bebek, bu andan sekizinci haftanın sonuna kadar olan dönemde embriyo, bu haftadan doğuma kadar olan dönemde ise fetus olarak adlandırılır.

Embriyo, döllenmeden sonra endometrium adı verilen rahim içi tabakaya yerleştiği andan itibaren yani döllenmeden 5-6 gün sonra, HCG adı verilen hamilelik hormonu, embriyoyu çevreleyen hücrelerce salgılanmaya başlar. Gebelik testlerinde ana esas, bu HCG adı verilen hamilelik hormonunun saptanmasıdır.

Acaba Hamilemiyim Nasıl Anlarım ?

Hamilelik ilerledikçe kanda giderek artan B HCG hormonu, belli bir düzeyini aştıktan sonra kadının idrarında da çıkmaya başlar ve idrarla yapılan hamilelik testi pozitif olur. Kandan yapılan testinde ise, kandaki B-HCG hormonunun miktarını saptar. Bu nedenlen kan ile yapılan gebelik testi, daha adet gecikmesi bile olmadan hamileliğin varlığı veya yokluğunu saptayabilir. İdrar testleri kan testi, kan testleri kadar güvenilir değildir. İdrar testinde gebeliğin varlığı saptandığında yanlışlık olasılığı düşüktür; çünki BHCG hormonu çoktur. Ancak yokluğu saptandığında erken gebelik olasılığı göz önüne alınarak testin bir süre sonra yapılması gerekir.

Beta HCG testi örneği

Kan testinde bakılan b-HCG hormonu, idrar testinin saptayamadığı gebeliklerin tespitinde kullanılmasının yanında, dış gebelik , düşük , mol gebeliği gibi durumların teşhisinde ve takibinde de kullanılan çok güvenilir bir testtir.

İdrarla Yapılan Hamilelik Testi İlişkiden Ne Kadar Sonra Sonuç Verir?
İdrarla Yapılan Hamilelik Testi ilişkiden hemen sonraki bir kaç günlerde sonuç veremez. İdrarla Yapılan Hamilelik Testi doğru sonuç verebilmesi için adet gecikmesi olana kadar beklemek vedaha sonra test yapmak gerekir.
Bunun nedeni, İdrarda gebelik testi gebeliğe bağlı oluşan HCG hormonunun anne kanından idrara geçmesi sonucu idrarda saptanması mantığına dayanır. Gebelik yumurtlama zamanına yakın günlerde veya yumurtlama günlerinde girilen ilişkiyle oluşabilir. Yumurtlama gününe yakın gerçekleşmiş bir ilişkiyle gebelik oluşsa bile bu gebeliğin rahime kadar ilerlemesi ve rahime yerleşmesi 6 – 10 gün kadar sürer. Rahime yerleştikten sonra salgılanan HCG hormonu anne kanına geçebilir. Hatta gebelik rahime yerleştikten sonra bu hormonun anne kanına ve oradan da annenin idrarına geçmesi de bir kaç gün alabilir. Bütün bunlardan dolayı kısacası yumurtlama zamanına yakın girilen bir ilişkiden sonra gebelik oluşursa bu gebeliğe bağlı salgılanan HCG hormonunun annenin idrarına geçmesi için ve yapılan idrar testinde pozitif çıkması için, neredeyse 15 gün kadar zaman geçmelidir. Bu da bir sonraki adet dönemine denk gelir, yani gebelik oluşmussa buna bağlı adetin gecikeceği zamana denk gelir. O yüzden gebelik oluşma şüphesi olan bir ilişkiye girilmişse idrarda gebelik testi adet gecikmesi olunca yapılmalıdır.

Beta hcg testi ne zaman yapılmalı ?

 

Ultrason İle Gebelik Tanısı
Adet bir hafta geciktiğinde vaginal ultrasonla gebelik kesesi görülebilir; karın bölgesinden bakılan ultrasonla görülebilmesi için gebeliğin en az 6 haftalık olması gerekir.Gebelik testinin pozitif çıkması vücutta gebelik varlığının kesin kanıtıdır ancak bu gebelik normal bir gebelik olmayabilir, rahim içinde yada dışındaolabilir. Gebeliğin rahim içinde olup olmadığı sadece ultrasonla saptanabilir, bunu idrar yada kandaki gebelik testleri belirleyemez.

Gebelik testi ne zaman yapılır ?

İdrar testinde hamilelik en erken ne zaman belli olur ?” için 90 yorum

 • blank
  Aralık 18, 2012 tarihinde, saat 8:34 am
  Permalink

  benim geçen ay progesteronum 0.55 çıktı. çok fazla düşük yani. o ay aşılama yaptırmıştım. iğne kullanmıştık yumurta takibinde. bu kadar düşük çıkmasının sebebi ne olabilir?ayrıca bu değerler her ay değişir dimi?yani bu ay normal çıkabilir mi?içiçm hiç rahat değil.

  Yanıtla
 • blank
  Aralık 14, 2012 tarihinde, saat 3:14 pm
  Permalink

  sevgili admin gecmiş olsun..

  Yanıtla
 • blank
  Aralık 10, 2012 tarihinde, saat 12:57 pm
  Permalink

  adetin 21.günü progesteron testi yapıldı ve sonuç 16.9 cıktı.bu sonuca göre hamilemiyim adetime 1 hafta var ve cok merak ediyorum

  Yanıtla
 • blank
  Kasım 23, 2012 tarihinde, saat 4:02 pm
  Permalink

  merhabalar ben 5 haftalık gebeyim fakat progesteronum 1.19 progestan verdi doktorum ama bu değer 5 haftalık için düşük gibi nedenini bilemiyorum yükselirmi acaba endişeliyim

  Yanıtla
 • blank
  Kasım 15, 2012 tarihinde, saat 6:25 pm
  Permalink

  progesteron test sonucum 9.65 bu durumda hamile kalmam imkansızmı.kalamıyacakmıyım sorunmu var demek merak ediyorum kırk yaşımda evlendim şu an 43 yaşındayım..bilgi verirseniz sevinirim.

  Yanıtla
 • blank
  Kasım 15, 2012 tarihinde, saat 4:58 pm
  Permalink

  merhabalar progesteron sonucum 25.48 cıktı drm gebe olabılecegımı soyledıı sızce hamılemıyımmm

  Yanıtla
 • blank
  Kasım 6, 2012 tarihinde, saat 8:52 am
  Permalink

  Hocam lutfen cevap yazin. Adetimin 22 gunu yaptirdigim progesteron degeri 45 cikti bu deger hamilelik oldugunu gosterirmi??

  Yanıtla
 • blank
  Kasım 2, 2012 tarihinde, saat 2:56 pm
  Permalink

  Merhaba hocam progesteron degerim 45 cikti bu sonuc nedemek oluyor? Hamilelik belirtisi olabilirmi?? Lutfen cevap yazin simdiden tesekkur ederim.

  Yanıtla
 • blank
  Ekim 21, 2012 tarihinde, saat 4:08 pm
  Permalink

  Merhabalar, banada 2 ay önce polikistik over teşisi konuldu, regli olamiyordum. Önece doktorum ilaç tedavisiyle reglimi getittirdi 2ay böyle ilaçla geldi, bu ayda klomen ictim 22.gün pregestoron testi verdim sonuç : 6,5 çıktı yani bu sonuca göre ben hamile kalmış olabilir miyim ? Yada yumurtlama olmamişmi ?

  Yanıtla
 • blank
  Ekim 19, 2012 tarihinde, saat 5:17 pm
  Permalink

  merhaba bende 22 günü pregesteron testi yaptırdım 33.12 çıktı adetime üç gün var ama kasıklarım göğüslerim ağrıyor adet sancısı gibi sizce sonuçlar neyi gösteriyor teşk

  Yanıtla
 • blank
  Ekim 17, 2012 tarihinde, saat 8:23 am
  Permalink

  Neden olmasın sevinç, Ama bizlere burada çok büyük misyon yüklemeyin. Sizlerin sıkıntılarını cevaplandırmak isterken yanlış birşey de söylemek istemiyoruz.

  Yanıtla
 • blank
  Ekim 17, 2012 tarihinde, saat 8:11 am
  Permalink

  hocam ben iki dış gebelimde sezeryan oldum ilkinde sol tümümü aldılar ikincide sağ tüpümü temizleyip bıraktı doktorum çocuk istiyorum diee ikinci amaliyattan sonra bir yıl geçti ve tedaviye başlandı muayenede yumurtalımı büyümüş görüp çatlatıcı vurdu sağlıklı olurmuki gebelik olursa

  Yanıtla
 • blank
  Ekim 17, 2012 tarihinde, saat 8:11 am
  Permalink

  Hamilelik demek ama dediğim gibi biraz beklemen gerekiyor önreğin bu testi 4 gün sonra lütfen yenile tatlım.

  Yanıtla
 • blank
  Ekim 17, 2012 tarihinde, saat 8:09 am
  Permalink

  Yok sevinç değil malesef bence.

  Yanıtla
 • blank
  Ekim 17, 2012 tarihinde, saat 8:07 am
  Permalink

  kasıklarımda sancı var heran adet olcak gibiyim korkuyorum hamilelikten olabirmi bel ağrısı kasık ağrısı cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.