İdrar testinde hamilelik en erken ne zaman belli olur ?

İdrar testinde hamilelik ne kadar zaman sonra belli oluyor ? Reglin – Adetin üzerinden kaç gün geçmesi gerekiyor ?

Hamilelik, spermin, yumurta hücresini döllediğinde başlar. Bebek, bu andan sekizinci haftanın sonuna kadar olan dönemde embriyo, bu haftadan doğuma kadar olan dönemde ise fetus olarak adlandırılır.

Embriyo, döllenmeden sonra endometrium adı verilen rahim içi tabakaya yerleştiği andan itibaren yani döllenmeden 5-6 gün sonra, HCG adı verilen hamilelik hormonu, embriyoyu çevreleyen hücrelerce salgılanmaya başlar. Gebelik testlerinde ana esas, bu HCG adı verilen hamilelik hormonunun saptanmasıdır.

Acaba Hamilemiyim Nasıl Anlarım ?

Hamilelik ilerledikçe kanda giderek artan B HCG hormonu, belli bir düzeyini aştıktan sonra kadının idrarında da çıkmaya başlar ve idrarla yapılan hamilelik testi pozitif olur. Kandan yapılan testinde ise, kandaki B-HCG hormonunun miktarını saptar. Bu nedenlen kan ile yapılan gebelik testi, daha adet gecikmesi bile olmadan hamileliğin varlığı veya yokluğunu saptayabilir. İdrar testleri kan testi, kan testleri kadar güvenilir değildir. İdrar testinde gebeliğin varlığı saptandığında yanlışlık olasılığı düşüktür; çünki BHCG hormonu çoktur. Ancak yokluğu saptandığında erken gebelik olasılığı göz önüne alınarak testin bir süre sonra yapılması gerekir.

Beta HCG testi örneği

Kan testinde bakılan b-HCG hormonu, idrar testinin saptayamadığı gebeliklerin tespitinde kullanılmasının yanında, dış gebelik , düşük , mol gebeliği gibi durumların teşhisinde ve takibinde de kullanılan çok güvenilir bir testtir.

İdrarla Yapılan Hamilelik Testi İlişkiden Ne Kadar Sonra Sonuç Verir?
İdrarla Yapılan Hamilelik Testi ilişkiden hemen sonraki bir kaç günlerde sonuç veremez. İdrarla Yapılan Hamilelik Testi doğru sonuç verebilmesi için adet gecikmesi olana kadar beklemek vedaha sonra test yapmak gerekir.
Bunun nedeni, İdrarda gebelik testi gebeliğe bağlı oluşan HCG hormonunun anne kanından idrara geçmesi sonucu idrarda saptanması mantığına dayanır. Gebelik yumurtlama zamanına yakın günlerde veya yumurtlama günlerinde girilen ilişkiyle oluşabilir. Yumurtlama gününe yakın gerçekleşmiş bir ilişkiyle gebelik oluşsa bile bu gebeliğin rahime kadar ilerlemesi ve rahime yerleşmesi 6 – 10 gün kadar sürer. Rahime yerleştikten sonra salgılanan HCG hormonu anne kanına geçebilir. Hatta gebelik rahime yerleştikten sonra bu hormonun anne kanına ve oradan da annenin idrarına geçmesi de bir kaç gün alabilir. Bütün bunlardan dolayı kısacası yumurtlama zamanına yakın girilen bir ilişkiden sonra gebelik oluşursa bu gebeliğe bağlı salgılanan HCG hormonunun annenin idrarına geçmesi için ve yapılan idrar testinde pozitif çıkması için, neredeyse 15 gün kadar zaman geçmelidir. Bu da bir sonraki adet dönemine denk gelir, yani gebelik oluşmussa buna bağlı adetin gecikeceği zamana denk gelir. O yüzden gebelik oluşma şüphesi olan bir ilişkiye girilmişse idrarda gebelik testi adet gecikmesi olunca yapılmalıdır.

Beta hcg testi ne zaman yapılmalı ?

 

Ultrason İle Gebelik Tanısı
Adet bir hafta geciktiğinde vaginal ultrasonla gebelik kesesi görülebilir; karın bölgesinden bakılan ultrasonla görülebilmesi için gebeliğin en az 6 haftalık olması gerekir.Gebelik testinin pozitif çıkması vücutta gebelik varlığının kesin kanıtıdır ancak bu gebelik normal bir gebelik olmayabilir, rahim içinde yada dışındaolabilir. Gebeliğin rahim içinde olup olmadığı sadece ultrasonla saptanabilir, bunu idrar yada kandaki gebelik testleri belirleyemez.

Gebelik testi ne zaman yapılır ?

blank

90 thoughts on “İdrar testinde hamilelik en erken ne zaman belli olur ?

 • blank
  Ekim 4, 2018 tarihinde, saat 10:44 am
  Permalink

  Merhaba, verdiğiniz bilgilere göre belirtileriniz gebelik yönünde fakat adete 1 hafta kala gebelik belirtisi olmaz. Adetinizde gecikme olursa gebelik testi yaparak hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

 • blank
  Ekim 3, 2018 tarihinde, saat 5:14 pm
  Permalink

  Merhaba ben eylülün 29 unda lekelenme yasadm bu tarihten 8 gün önceydi yumurtlama tarihim lekelenmemim olduğu zan bir gün öncesinde kasık ağrıları hissetmeye başladm ve baş agrılarm çoktu lekelenme olduğu aanda aşırı kasık batmaları baş ağrısı ve ateş basmaları oldu ben hastalanıyorum sadm ve hala kasığımda hafif batmalar var göbek deliğimdede iğne batması gibi batmalar oluyor adetime bir hafta var ama yumurtlama tarihine göre ikigün var adetime sizxe bunlar erken hamilelik belirtisimi aşırı rahatsız edici ağrılar

 • blank
  Kasım 8, 2016 tarihinde, saat 7:54 am
  Permalink

  Selamlar Ebru, Evet bu testin sonucuna göre 5 ve 6 dan yukarı çıkan değerlerde hamilelik var diye düşünülür. Dolayısı ile hamile olduğunuzu düşünüyoruz. 2 gün sonra bu testi yenilediğinizde değer iki katına çıkıyor ise ki bana göre çıkacak hamilesiniz 🙂 Hayırlı olsun.

 • blank
  Kasım 8, 2016 tarihinde, saat 6:20 am
  Permalink

  Merhaba biz 5 aydir cocuk istiyoruz genel bi tetkik icin dok gittim Adetin 23. günü progestoron testi yapıldı yani bugün (07.11.2016)12.71 çıktı 30 yaşındayım sizce hamilemiyimdir. …

 • blank
  Kasım 7, 2016 tarihinde, saat 8:30 pm
  Permalink

  Merhaba biz 5 aydir cocuk istiyoruz genel bi tetkik icin dok gittim Adetin 23. günü progestoron testi yapıldı yani bugün (07.11.2016)12.71 çıktı 30 yaşındayım sizce hamilemiyimdir. …

 • blank
  Ağustos 16, 2016 tarihinde, saat 12:31 pm
  Permalink

  23 yasindayim 5+6 hamileyim kesemde goründü testlerimin sonucunda progesyeron düşük çıktı. Doktor 5 in altında 3 civarı ve sagliksiz gebelik dedi dusuk yaparsin dedi ve bu hormonu ilac olarak verdi kullan dedi.cok korkuyorum neolur cevap verin

 • blank
  Nisan 26, 2016 tarihinde, saat 6:58 am
  Permalink

  Hormon tetkitleri kadının yaşı,yaptırdığı tarih ve referans aralığı olmadan değerlendirilemez.

 • blank
  Nisan 25, 2016 tarihinde, saat 4:54 pm
  Permalink

  Meraba ben 21. Günumde progesteron testi yaptırdım ve sonucum 60 olarak çıktı. Bu normal mi yorum yapmanızı rica ediyorum.

 • blank
  Ekim 12, 2015 tarihinde, saat 10:58 pm
  Permalink

  Merhaba. 21. ve 24. gunde testi yaptirdim. 21. gunde 15.3, 24. gunde ise 4.5 cikti. Ne anlama geldigi konusunda yardimci olabilir misiniz? Tesekkurler

 • blank
  Ocak 15, 2015 tarihinde, saat 1:00 pm
  Permalink

  tetkit değerlendirlmesinde kadının yaşı ,testin yapıldığı tarih ve referans aralığı olmalıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.