İlişki sonrası kanama hakkında bilgiler

896

Çoğu kadın, bir seferinde vajinal yaşar. İlişki sonrası vajinal her yaştaki kadınlarda görülebilir. Postkoital kanamanın nedenlerinin çoğu benign olmasına rağmen, kanamaların serviks kanseri gibi daha ciddi bir sorunun bir işareti olabileceği konusunda bir risk ve endişe vardır.Ara sıra hafif genellikle endişe kaynağı değildir fakat süreklilik gösterirse mutlaka bir hekime görünün.

 

İlişki sonrası kanama neden olur ?

 

İlişki sonrasında vajinal kanamanın en yaygın servikste başlar. Bu nedenlerden birisi servikal inflamasyondur.Devamlı ve tamamen zararsız olabilir veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan dolayı, örneğin klamidya veya gonore gibi hastalıklardan kaynaklanabilir.Servikal inflamasyonun her iki türü de ilişki sonrası kanamaya neden olabilir.İlişki sonrası kanamanın ikinci ortak nedeni servikal poliplerdir. Bunlar genellikle vajinaya bağlanan rahim ağzında görülen büyümelerdir . Çoğu kanser değildir

İlişki sonrası vajinal kanamanın diğer nedenleri şunlardır:
İlişki sırasında sürtünme ya da yağlamada yetersizlik
Servikal veya vajinal enfeksiyon
Herpes veya başka bir rahatsızlıktan kaynaklanan genital yaralar
Rahim kanseri

Sebepler açısından serviks kanseri en büyük endişe kaynağıdır. Bu özellikle menopoz sonrası kadınlar için geçerlidir.Bazı kanamaya neden olabilir.Menopoz, emzirme veya diğer faktörlerden ötürü vajinal kuruluğunuz varsa vajinanızda yırtık olabilir buda kanamaya yol açabilir.İlişki sonrası düzensiz , servikal veya vajinal kanserin ortak bir semptomudur. Kanamalar dikkate alınmalı mutlaka hekime görünülmelidir.

Aşağıdaki semptomlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza danışmalısınız.

vajinal kaşıntı veya yanma
idrar yaparken yanma hissi veren veya tutan
ağrılı cinsel ilişki
ağır kanama
şiddetli karın ağrısı
bel ağrısı
veya kusma
olağandışı

Menopozlu kadınlar genellikle cinsel ilişki esnasında ya da sonrasında kanama yaşayabilir.Çünkü azalan östrojen seviyeleri vajinal duvarların tam anlamıyla ince olmasına ve daha az kayganlaştırıcı mukus üretmesine neden olur. Buna vajinal kaşıntı ve yanma eşilik edebilir sonuç itibariyle vajinit olabilirsiniz.Vücudundaki kırmızı kan hücreleri kan kaybı nedeniyle tükenir, ağır veya uzun kanama demir eksikliği anemisine neden olabilir .

Postkoital kanama rahim ve serviks enfeksiyonları , anomalikleri ile bağlantılıyken kanama dokulara zarar vererek tramvaya neden olabilir. İlişki sonrası sürekli kanama olması normal kabul edilmez . İlişki sonrası kanama birçok durumda bir belirtidir. Doktorunuz vajinayı ve rahim ağzınızı inceleyerek, durumunuzu teşhis eder ve altta yatan nedene bağlı olarak tedavi uygularak.Kanamanızın vajinal kuruluktan kaynaklanması durumunda vajinal nemlendiriciler yardımcı olabilir. Düzenli olarak uygulanan bu ürünler vajinanın duvarları tarafından emilir. Nemi arttırır ve vajinanın doğal asiditesini iyileştirmeye yardımcı olurlar.Vajinal yağlayıcılar ayrıca cinsel ilişki sırasında rahatsız edici sürtünmeyi azaltır.

Sevgili takipçilerimiz ilişki sonrası kanama nedenleri adlı makalemizi incelediniz. KOnuya dair sorularınızı ve önerilerinizi bizlerle bu başlık altından paylaşabilrisiniz. Sorularınıza en kısa zamanda dönüş olucaktır.
55 thoughts on “İlişki sonrası kanama hakkında bilgiler

 1. Site Yönetimi

  Bağırsağında zorlamayla birlikte yırtılma çatlama olabilir.  Kanama devam ediyorsa hekime görünsün

  Reply
 2. Anonim

  Sevgilimle arkadan ilişkiye girdik 4 5 saat sonra lavaboya girdiğinde kan geldiğini söyledi acaba neden olabilir ciddi bir şey varmı dır.

  Reply
 3. Site Yönetimi

  Ara kanamalar hormonal yada rahim kaynaklı bir sorundan olabilir. Hekime görünüp muayene olun

  Reply
 4. Anonim

  esimle normal ikiskiye giremiyoruz aralik 24 adetim bitti aralik 28 gece iliski oldu vajinami biraz zorladi tam iliski olmadi ama icine bosaldi gibi geldi ve 29 aralik 13.00 gibi kanamam oldu 3 gun devam adiyor az az geliyor adetime daha 20 gun falan vardi bu kanama neden olmustur.

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir