İlişkiden kaç gün sonra hamilelik belli olur ? Ne zaman gebelik testi yaptırmalıyım ?

Acaba hamilemiyim, en erken ne zaman hamilelik testi yaptırmalıyım ? Öncelikle herkese merhabalar değerli hamilemiyim.org Misafirleri, Bu soruyu binlerce kez soran sevgili misafirlerimize ve soru için konumuza gelen değerli anne adaylarına bilgiler vermek için tecrübelerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Lütfen dikkatlice okuyalım ve bu tavsiyeleri kesinlikle uygulayalım. Öncelikle şüphe duyan sevgili anne adaylarının en erken testlerini eğer regl den farklı belirtiler yaşıyorlar ise en erken regle 3 gün kala yaptırmalarını rica ediyoruz. Daha önceden yapılan testlerden sonuç alamayabilirsiniz. Özellikle yapısı gereği biz kadınların bunu kafaya takması ve sıkıntı yaşaması, hatta ileri safhalarda ( özellikle aylardır ya da yıllardın bebek bekliyorsanız ) psikolojik olarak sıkıntıya düşmesi kaçınılmaz olacaktır.

Genelde adet tarihinden bir kaç gün sonra yapılsada bu testler, eğer hamilelik varsa ve sizde oluşmuş ise erkenden de sonuçlar alabiliyorsunuz. Bunun için neyi tavsiye ediyorsunuz der iseniz. Sizlere artık her hastanede yaptırılabilen BETA HCG testi yaptırmanızı öneriyoruz. Yapacağınız test için bazen bizlerden marka istiyorsunuz. Bhcg testi haricinde kendiniz eczanelerden alacağınız düşük ücretli hamilelik testi ile de bunu gerçekleştirip, hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Marka önemsiz sadece sizlere sabah idrarı ile bu testi yapmanızı önemle hatırlatıyorum.

Bu testi yaptırdığınızda hangi sonucun kaç haftalık olduğunu öğrenmek için BETA HCG DEĞERLERİ konumuza bakmanız, bebeğinizin kaç haftalık olduğu hususunda size ortalama bilgiler verecektir.

 

Gebelik testi için en uygun zaman ne zaman, ne kadar erken yapmalıyım , ve ne zaman olumlu olur, hamile kalmaya çalışırken soracak önemli sorular arasındadır. Bir gebelik testi, kan veya idrar olursa olsun, fetüs uterus duvarına bağlandığında ve annenin kan sistemine bağlandığında implantasyondan sonra pozitif olur.

Döllenmiş yumurta endometriuma implante olduğu, yumurtlama ve gübrelemeden yaklaşık 9 gün sonra gerçekleşir (aralık olarak 6-12 gün). Kan da gebelik testi idrar gebelik testinden önce pozitif olacaktır. İmplantasyondan 2-3 gün sonra kanda gebelik testi pozitif olacak ve kan testi pozitifleştikten birkaç gün sonra idrar testi pozitif olacaktır.Bir idrar dan gebelik testi en erken kaçırdığınız sürenin üzerinden 2-3 geçemesiyle yapılmalıdır.

Evde test yaptırmanın en iyi yolu sabahın ilk idrarı ile test yapmaktır. Sabah idrarın en yoğun olduğu ve gebelik hormonunun HCG seviyesinin en yüksek olduğu zamandır. Bir idrar dan gebelik testi genellikle adet döneminizdeki kanamayı atlamadan 1-2 gün önce veya sonra olumlu sonuç verir.Hamilelik testi, implantasyon gününe bağlıdır ve idrar dan gebelik testi, implantasyondan 4-5 gün sonra genellikle pozitiftir.

 

Şimdi bir soruya değinelim; Merhaba, ilişkiden 1 hafta sonra gebelik testi yaptım negatif bu sonuç kesinmi ? Öncelikle belirtelimki ilişkiden 1 hafta sonra hamile olup olmadığınız anlaşılmaz. En erken gebe olup olmadığınızı adetinizde gecikme olursa yada adetinize 1-2 gün kalınca test yaparak öğrenebilirsiniz. Öncesi yapılan test sonuçları sizi yanıltır.

Gebelik testleri aç veya tok karnına yapılabilir. Bunlar sonucu etkilemez. Fakat evde idrar testi yapacaksanız bol sıvı alımın dan kaçının. Evde yapılan idrar testiniz pozitif çıktı şimdi teyidi için hcg testi yapmaya gittiniz . Hcg testiniz ise negatif çıktı. BU durum da kafanız hayli karışacaktır. Öyle ki bu durumla ilgili sitemize sayısız soru almaktayız. Bu durumun elbetteki açıklaması var. Evde yapılan idrar testlerinin yanlış uygulanması, testin son tarihinin geçmesi ve testin darbe alması yanlış sonuç almanıza neden olabilir. Fakat kanda bakılan hcg testin de kesinlikle yanılma payı yoktur. Durumunuz hakkın da en doğru bilgiyi hcg testi vericektir.

Test sonuçlarınız negatif ve hala adetiniz başlamadı. Elbetteki bu durumun da açıklaması var. Nedense adet gecikmesin de kadınların aklına gelen ilk şey gebeliktir. Tamam bu nokta doğru lakin her adet gecikmesi de gebelik kaynaklı değildir. Rahimde kist,miyom,hormonal bozukluklar,stres, seyahat gibi unsurlar gecikmenize neden olabilir. Yani adet gecikmesinin altın da tıbbi bir sebep olabilir. Bu noktada yapmanız gereken bir kadın doğum uzmanına görünmektir. Hekimin yapacağı tetkit ve muayene ile durumunuz hakkın da en sağlıklı bilgiyi edinebilirsiniz.

 

Siklus, adetin birinci gününden diğer adetin birinci gününe kadar geçen süredir. Bu siklus düzenli adet gören kadınlarda genellikle 28 gündür. Bu siklusun tam ortasında ovulasyon (yumurtlama) olur. 28 günde bir adet görmeyen bayanlarda ise ovulasyon günü şöyle hesaplanır: Örneğin 30 günde bir adet gören bir bayanda 30′dan 14 gün çıkarılır, geriye kalan 16 gün, adetin ilk gününden itibaren 16. günde yumurtlama olduğunu gösterir. Bu ovulasyon gününden 5 gün öncesi ve sonrası “tehlikeli” yada “hamile kalınmaya müsait” günlerdir. Ancak teorik olarak kadında adetin her dönemindeki ilişkide gebelik oluşabilir. Oluşan gebeliği anlamanın en erken yolu beklenen adete 3-5 gün kala kanda beta HCG ölçümü yapmaktır.

HAMİLELİĞİN İLK HAFTAKİ BELİRTİLERİ 

Bu ölçüm yüksek çıktığında (>10) gebelik henüz adet gecikmesi olmadan anlaşılabilir. Diğer bir yol da adet gecikmesi olduktan sonra en erken birinci haftada idrarda gebelik testi yaptırmaktır. Gebeliği oluşmadan önlemenin birtakım yolları olmakla beraber bunlar ilişkiden sonraki ilk üç gün içinde ve gerçekten gerekli durumlarda kullanılırlar. Konumuzu değerli bulduysanız, sizin durumunuzda olan insanların faydalanması adına lütfen paylaşın.

Gebelik testini ne zaman yapmalıyım konusunda sizinde sorularınız ve cevaplanmasını istediğiniz şeyler olabilir. Sizlere bir yorum kadar uzağız arkadaşlarım. Konuya sorunuzu sorun ve sonrasını bize bırakın 🙂

 

blank

34 thoughts on “İlişkiden kaç gün sonra hamilelik belli olur ? Ne zaman gebelik testi yaptırmalıyım ?

 • blank
  Haziran 19, 2020 tarihinde, saat 11:30 pm
  Permalink

  Selam arkadaşlar veya doktor olan varsa yalan söylemeden cevap versin…. eşim 1 haziran adet oldu 5 haziran bitti 6 hazirandan 19 hazirana kadar ilişkiye girdik ve yumurtalama gunünde de ilişkiye girdik acaba gebelik olur mu ???

 • blank
  Mayıs 7, 2020 tarihinde, saat 9:59 pm
  Permalink

  Merhaba ilişkiden 48 gün sonra gebelik kan testi yaptık 0.37 çıktı kesin sonuç verir mi 48 gün geçince yaptık testi?

 • blank
  Nisan 10, 2020 tarihinde, saat 2:29 am
  Permalink

  Ben bu lekelenmelerin adet başlangıcı olduğunu düşünüyorum hamilelik yok

 • blank
  Nisan 4, 2020 tarihinde, saat 4:56 am
  Permalink

  Ben adetimin son günü sürtünmeli bir ikiski yaşadım. 14. Günde lekenlenme tarzında kan gelmeye başladı hamile miyim ?

 • blank
  Şubat 19, 2020 tarihinde, saat 6:32 pm
  Permalink

  Selamlar,

  Evet çıkar bakın şimdi adet günümden 12 gün sonra birliktelik tam da YUMURTLAMA DÖNEMİ ne denk geliyor. Dolayısı ile o günde ya da günleri boş geçirmemişsiniz ve tutmuş. Tabiki pozitif çıkar. Bir sıkıntı daha var bu yaptığınız testi 5 dk ya da maksimum on dk beklediniz değil mi fazla beklediyseniz sonuç yanlış olabilir.

 • blank
  Şubat 19, 2020 tarihinde, saat 2:10 pm
  Permalink

  Merhabalar ben adet gunumden 12 gün sonra eşimle beraber olduk . Ve 17 gün sonra idrar testi yaptım pozitif çıktı . Mide bulantısı gibi hamilelik belirtilerin hepsi var tek merak ettiğim ilişkiden 17 gün sonra test pozitif cikarmi cevap verirseniz sevinirim tesekkurler

 • blank
  Ocak 2, 2019 tarihinde, saat 12:05 am
  Permalink

  Merabalar ben yumurtlama gunumden once esimle iliskiye girdim ve su anda arasindan 8 gun gecti ara ara az kan gelmeye basladi vede akintim da var kadik agrimda oluyo acaba hamile olabilirmiyim zaten esim su an cocuk istemiyor hamile degilsem ne yapmaliyim hamile olmak icin lutfen yardim edin ve cevap verin

 • blank
  Kasım 16, 2018 tarihinde, saat 9:17 pm
  Permalink

  Merhabalar adetim 7 gün gecikti ama 2 gün önce idrar ve kan testleri negatif cıktı. 4 5 tanede belirti var geç döllenme olabilir mi acaba

 • blank
  Kasım 15, 2018 tarihinde, saat 1:49 pm
  Permalink

  İlişkiden 3 gün sonra gebelik olmaz. Adet döneminizde gecikme olursa test yaparak hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

 • blank
  Kasım 12, 2018 tarihinde, saat 10:39 pm
  Permalink

  Kasiklarim agriyor ve batiyor egildigim zaman miydem yaniyor iliskiden 3gun sonra gebelik belli olurmu bilgi ala bilirmiyim adet tarihim 4kasim bitis tarihi 9 kasim hemen belli olurmu gebelik

 • blank
  Kasım 1, 2018 tarihinde, saat 10:17 am
  Permalink

  Merhaba, gebelikte adet olunmaz. Adet gecikmesi yaşarsanız gebelik testi yapabilirsiniz.

 • blank
  Ekim 30, 2018 tarihinde, saat 2:18 pm
  Permalink

  Merhaba,
  28 günde bir regli oluyorum.Çok düzenli reglim yumurtlamam geç oluyor adetime 5-6 gün kala eğer hamile kaldıysam regli olur muyum kan testi ne zaman yaptırmalıyım.

 • blank
  Temmuz 2, 2018 tarihinde, saat 10:19 am
  Permalink

  Adet gecikmesinin bir çok nedeni vardır.Gebelik,stres, hormonal problemler,rahim kaynaklı bir sorun vs. Gecikme sonrası gebelik testi yapmışsınız sonuç negatif bu durumda gebelik söz konusu değil. Bir kadın doğum uzmanına görünerek muayene olun gecikmenizin nedeni hormonal testler ve muayene ile anlaşılacaktır

 • blank
  Haziran 25, 2018 tarihinde, saat 8:54 am
  Permalink

  Son adet bitişi tarihim 15 mayıs. Ve 16 haziranda bi iliski yaşadım tam anlamıyla boşalma olmadı fakat ben şüphelendim. Normalde adet döngüm 28 gün fakat ramazan dolayisiyla filan geciktigimi düşünmüştüm. Bugün haziranın 25 i ve ben hala adet olamadim. 3 gün önce bi test yaptim negatif cıktı ve bugün bi kez daha yaptim yine negatif testlerin uygub kosullarda yapildigina eminim fakat ben neden adet olamiyorum acaba bir kac gün sonra tekrar mı yapmaliyım??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.