İlk hafta gebelik belirtileri nelerdir

En erken gebelik belirtileri Erken ilk hamilelik belirtileri nelerdir ?Hamileliğin belirtileri nasıl oluyor ? Hamile olduğumu nasıl anlarım ? Bu sorular bebek özlemi çekenlerden sayfamıza sıklıkla yöneltilmekte. Bir çok makalemizde gebeliğin ilk belirtiler hakkın da bilgiler vermiştik. Bu makalemizde de gebelikte görülen belirtilere ilişkin detaylı bilgiler vereceğiz.

Sevgili hanımlar öncelikle şunu belirtelimki belirtiler gebeliğin 4-5 . haftasın dan itibaren başlıyor. Gebeliğin kuvvetli ilk belirtisi adet gecikmesidir. Adete 1 hafta yada 10 gün kala gebelik belirtilerini hissetmeniz mümkün değil. Fakat önceki ay gebe kaldıysanız ve bunun farkına varamadıysanız belirtileri adete 1 hafta 10 gün kala yaşayabilirsiniz. Adet gecikmesi olmadan adete 1-2 gün kala yerleşme kanaması da görebilirsiniz . Bu da gebeliğin ilk belirtileri arasındadır. Yerleşme kanaması pedinizi doldurmayacak şekilde olan adet gibi yoğun olmayan küçük lekelenmedir.

Tüm gebelik belirtilerini yaşıyorum hamilemiyim ?

Bize gelen bu ve benzeri sorulara genelde temkinli yaklaşarak doğru bilgilendirme yapmaya çalışıyoruz ve sürekli olarak yineliyoruz. Belirtilerden yola çıkarak gebelik teşhisi yapmak yanlış ve yanıltıcı olur. Çünkü belirtiler pskilolojik olabiliyor, adet öncesi septomlara benzeyebiliyor. Başka tıbbi koşullarda bu belirtilere neden olabiliyor. Bu nedenle gebe olup olmadığınızı ancak test yaparak öğrenebileceğinizi vurgulayalım. Şayet adetinizde gecikme varsa yada adetinize 1-2 gün kaldıysa ve gebelik şüpheniz varsa gebelik  testi yapabilirsiniz. İki tür gebelik testi vardır. Biri idrardan diğeri kandan bakılan. Erken gebelikte idrardan yapılan testler doğru sonuç vermeyebilir. Yani gebelik septomlarınız olmasına rağmen gecikme olmadan test yaparsanız negatif  sonuç alabilirsiniz. Fakat HCG testi ile gebelik erken tespit edilebilir ve bu testin yanılma payıda yoktur.

Adet gecikmesin den sonra gebeliğin diğer belirtileri ; gögüslerde şişme,hassasiyet,gögüslerde damarlaşma, gögüs ucunda koyulaşma,kasıklarda ağrı batma, yerleşme lekelenmesi,mide bulantısı, kusma, bel ağrısı, baş ağrısı, baş dönmesi ,aşerme , ağızda metalik tat,duygusal dalgalanmalar,vajinal akıntı vs olmaktadır. Adetinizde gecikme varsa ve bu belirtileri yaşıyorsanız gebelik testi yapın. Pozitif bir test sonucu sonrası durumu teyit etmek için hekim kontrolün de olun.

Sevgili takipçilerimiz gebeliğin olası ilk belirtileri ile ilgili kısaca bilgi vermeye çalıştık. Daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız , aşağıda yer alan linklerimizi de incelemenizi öneriyoruz. Bu arada kafanıza takılan sorular var ise bizlere bu başlık altın dan sorabilir, sorularınıza en kısa zaman da yanıt alabilirsiniz.

Bu belirtilere göre hamilemiyim ?

Soru : hamileliğin ilk belirtileri nelerdir ?

Yalancı gebelik nedir belirtileri nelerdir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.