Kemik Enfeksiyonu (Osteomiyelit) Nedir?

Bu konu Kemik Enfeksiyonu (Osteomiyelit) Nedir Hakkında bilgiler vermektedir.

Osteomiyelit , nadir ancak ciddi bir durum olan kemiğin enfeksiyonudur. Kemiklere çeşitli şekillerde bulaşabilir. Vücudun bir bölümündeki enfeksiyon kan

dolaşımı yoluyla kemiğe yayılabilir veya açık kırık veya ameliyat kemiği enfeksiyona maruz bırakabilir.Kemik normalde bakteri kolonizasyonuna dirençli olmasına rağmen, travma, cerrahi, yabancı cisim varlığı veya protezlerin yerleştirilmesi gibi olaylar, kemik bütünlüğünü bozabilir ve kemik enfeksiyonunun başlamasına neden olabilir.Erken ve spesifik tedavi osteomiyelitte önemlidir ve nedensel mikroorganizmaların tanımlanması antibiyotik tedavisi için şarttır.

 

Her 10.000 kişiden sadece 2 sinde osteomiyelit var. Durum farklı şekillerde olmasına rağmen çocukları ve yetişkinleri etkiliyor. Bağışıklık sistemini zayıflatan belirli koşullar ve davranışlar bir kişinin osteomiyelit riskini artırır. Kemik cerrahisi, kalça ve diz replasmanları dahil olmak üzere, kemik enfeksiyonu olasılığını artırır.

 

Kemik Enfeksiyonu (Osteomiyelit) Nedir?

Bakteri veya mantarların bir kemiğe girmesi durumunda osteomyelit olarak da adlandırılan bir kemik enfeksiyonu ortaya çıkabilir. Bu, antibiyotik tedavisi ile derhal tedavi edilmesi gereken ciddi bir enfeksiyondur. Enfeksiyon şiddetli veya kalıcı hale gelirse ameliyat genellikle gereklidir.

 

Çocuklarda ve Yetişkinlerde Osteomiyelit

 

Çocuklarda osteomyelit genellikle akutdur. Akut osteomyelit hızla gelir, tedavisi kolaydır ve genel olarak kronik osteomiyelitten daha iyi sonuç verir. Çocuklarda, osteomiyelit genellikle kol veya bacak kemiklerinde görülür.Yetişkinlerde osteomyelit akut veya kronik olabilir. Şeker hastalığı , HIV veya periferik damar hastalığı olan insanlar tedaviye rağmen devam eden veya tekrarlayan kronik osteomyelite daha yatkındır. Kronik veya akut olsun, osteomiyelit genellikle yetişkinin pelvis veya omurgasını  etkiler

 

Osteomiyelit Belirtileri

Osteomyelit en sık bacaklardaki uzun kemikleri etkiler ancak sırt veya koldaki gibi diğer kemikler de etkilenebilir.Osteomiyelit belirtileri aşağıdakileri içerebilir:

Yüksek ateş

Sıklıkla yoğun olabilen kemik ağrısı

Şişme, kızarıklık ve etkilenen bölgede sıcak bir his

Mide bulantısı

Omurgadaki osteomiyelit , özellikle geceleri şiddetli bel ağrısı ile kendini belli eder .Bazen osteomiyelit belirti ve semptomlara neden olmaz teşhisi güç olabilir.

 

 

Tanıyı doğrulamak için yapılan testler

Bir bacak kemiği enfeksiyonundan kaynaklanan tipik semptomlarınız varsa teşhis oldukça açık olabilir. Bununla birlikte, omurga veya pelvis gibi daha derin kemiklerden gelen ağrı bir takım nedenlerden dolayı olabilir. Kemik üzerinde yapılan bir MRI taraması tanıyı doğrulamaya yardımcı olacaktır.

 Enfeksiyona neden olan bakteri tipini belirlemek için kan numuneleri laboratuvara gönderilir. Bu, hangi tedavinin en iyisi olacağına yardımcı olucaktır. (Bazı bakteriler bazı antibiyotik ilaçlara dirençlidir.) Kan testlerinde herhangi bir bakteri görülmezse, etkilenen kemiğin küçük bir örneği (biyopsi) laboratuvara gönderilir.

 

 

Tedavi

 

Bir antibiyotik genellikle en kısa zamanda başlatılır . Seçilen ilk antibiyotik, yaygın olarak osteomiyelit oluşturan mikrop (bakteri) 'yi öldürme ihtimali olan bir antibiyotiktir.Ağrı kontrolü için size ağrı kesiciler verilebilir ve uzun bir kemikte (kol veya bacak gibi) enfeksiyon varsa, hareketi kısıtlamak için atel ile donatılmış olabilirsiniz.Antibiyotikler , enfeksiyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olur ve genellikle cerrahiden kaçınmayı mümkün kılar.Daha ciddi veya kronik osteomyelit, enfekte doku ve kemiğin çıkarılması için ameliyat gerektirir. Tekrarlanan enfeksiyonların ağrısı ve rahatsızlığının yanı sıra, osteomyelitin erken kontrol altına alınması iyileşme için en iyi şansı sağlar.

 

 

 

2017-05-12


Lohusa humması nedir ?

Lohusa humması nedir ?

Bu konu lohusa humması nedir hakkın da bilgiler vermektedir.

Karbon peeling nedir ?

Karbon peeling nedir ?

Bu konu karbon peeling hakkın da bilgiler içermektedir.

Anoreksiya nervoza nedir ?

Anoreksiya nervoza nedir ?

Bu konu Anoreksiya nervoza hakkın da bilgiler vermektedir.

Lateks allerjisi nedir ?

Lateks allerjisi nedir ?

Bu konu Lateks allerjisi nedir hakkında bilgiler vermektedir.

Devic hastalığı nedir ?

Devic hastalığı nedir ?

Bu konu Devic hastalığı nedir hakkın da bilgiler vermektedir.

Servikal kanser nedir ?

Servikal kanser nedir ?

Bu konu Servikal kanser nedir hakkında bilgiler vermektedir.


Yorum Gönder

Etiketler :