Kimyasal gebelik neden olur belirtileri nedir bunu yaşayanlar ne yapmalı ?

Kimyasal hamilelik ? Pozitif bir gebelik testi sonrası adet olmak bir çok kadın için yıkım verici bir durumdur. Gebelik testleri poztif halde adet kanaması olanlar bu duruma bir anlam verememektedir. Testim pozitif çıktı sonra adet oldum. Ben şimdi hamilemiyim değilmiyim ? Bu soruyu sitelerimize sıklıkla alıyoruz. Merak edilen bu sorunun detaylarını sizlerle bu makalede paylaşıyoruz.

Gebelik beklenen adette gecikme olması ve ardın dan test yapılarak teyid edilebilir. Tek bir hcg değeri gebelik olarak kabul görse de hekimler belli aralıklarla hcg yi izleyerek emin olmak isterler. Çünkü hcg değerleri gebeliğin ilerleyişi hakkın da bilgi vermektedir. Hcg değeri sadece gebelikten dolayı poztif olmaz. Bazı tıbbi koşullar sonucu testiniz poztif çıkabilir ( kanser,kullanılan hormon ilaçları,dış gebelik,kimyasal gebelik,boş gebelik bir takım hastalıklar gibi)

Gebeliğin en kuvvetli belirtisi adette olan gecikmedir. Bayanların çoğu adetlerin de gecikme olmadan test yapıyorlar. Gebe olduklarını öğrendikten bir kaç gün sonra adet olmaları onları ikilimde bırakabiliyor. Kimyasal gebelik sıklıkla karşılaştığımız bir durum. Genelde ters bir durumda gerçekleşmektedir. Hiç bir müdahale gerekmeden kendiliğin den geçebilmektedir. Kimyasal gebelik yaşayanların çoğu durumun farkına bile varamayabilir. Kimyasal gebelikte hcg değeri tıpkı normal gebelikte gibi artış görünür daha sonra adetin başlamasıyla bu değer düşmeye başlar.

Kimyasal gebelikte döllenmiş yumurta rahim içine yerleşmeye başlar ve hcg düzeyleri artar. İmplantasyon gerçekleşmediğin den kimysal gebelik gerçekleşir. Kimyasal gebelikte iplantasyon gerçekleşmediği için gebelik kesesi usg de algılanmaz. Kısaca belirtelimki kimyasal gebelik aslında gebeliğin gerçekleşmediği anlamına gelmektedir. Kimysal gebelik bir den fazla gerçekleşti ise mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünüp muayene olun. Kimyasal gebelik önlenebilir bir durum değildir. Yalnız bir sağlık problemi kimyasal gebeliğe neden oluyorsa bu tedavi edilebilir.

Bir çok gebe yaşadığı lekelenme ve kanamanın kimyasal gebelik olup olmadığını soruyor. Her lekelenme yada kanama kimyasal gebelik kaynaklı değildir. Kanamalrın çoğu zararsız olsa da başka bir tıbbi durumun haberici olabilir. Aslın da gebelikte kanama istenmeyen bir durum dur. Bu nedenle kanamanız yoğunsa en kısa zaman da hekime görünün. erken teşhis ve tedavi gebeliğinizi sağlıklı yönetmenize olanak verir.

Sevgili okurlarımız kimyasal gebelikle ilgili makalemizi incelediniz. Kimyasal gebeliğe dair sorularınızı ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, sorularınıza en kısa süre için de yanıt alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.