Kırık parmak nedenleri belirtileri ve tedavisi

Bu konu Kırık parmak nedenleri belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler vermektedir.

Parmaklar dokunmamıza, kavramamıza v çevremizle etkileşime girmesine izin veriyor ve kolayca yaralanabiliyor. Elimizin en sık yaralanan tarafıdır parmaklar.Yaralanmalar basit

çürükler veya kıkırdaklardan kemik kırılması  arasında değişebilir.Buna ek olarak, parmak kemiklerinin oluşturduğu  eklemlerin yaralanması ya da yerinden çıkması, el travması ile ortaktır.Travmatik yaralanma kırık parmakların temel nedenidir. En yaygın olarak, parmak travmatik hasarı, spor yapmak, işyerinde yaralanmalar, düşmeler veya diğer kazalardan kaynaklanmaktadır.

 

 Parmaklar günlük aktivitelerden kolaylıkla yaralanır ve parmak yaralanmaları acil serviste görülen travmatik yaralanmalardan biridir. Yaralanmalar basit çürükler  kırılan kemiklere ve eklemlerin çıkıklarına kadar değişebilir. El ve parmakların temel anatomisini anlamak, farklı parmak yaralanmalarını, kırık parmaklarını ve bazı tedavilerin diğerlerinden nasıl farklı olduğunu anlamada faydalıdır.  Travmatik yaralanma kırık parmakların ana nedenidir. Kırık parmak sıklıkla travmadan sonra derhal ağrıya neden olur . Bir deformite yoksa, yaralanma bölgesinde keskin bir ağrı çok özel olarak hissedilir.Gerçek bir kırık genellikle acı vericidir. El ve parmakların temel anatomisini anlamak, farklı parmak yaralanmalarını, kırık parmaklar ve bazı tedavilerin diğerlerinden nasıl farklı olduğunu anlamada faydalıdır.

El üç bölüme ayrılmıştır: 1) bilek, 2) avuç içi ve 3) parmaklar.

Kırık parmak belirtileri


Kırık parmaklar nadiren fark edilmemektedir.Tramva sonrası ağrılıyla kendini gösterir.Kırılan bir parmakta yaklaşık olarak 10-15 dk sonra  şişme ve kızırıklık morarma görüceksinz.Şişkinlik devam ederken parmak sert ve hareket etmeyi zorlaştıracaktır. Şişme, bitişik parmaklara da yayılabilir. Şişkinlik çok ağırlaşırsa, parmaktaki sinirler sıkıştığında parmak uyuşmuş olabilir.
Parmakta ğrı ve şişme
Parmak Sert veya hareket etmesi zor
Alışılmadık bir yönde  durması
uyuşukluk
Sınırlı hareket alanı
Bir parmak kırığında ayrıca kırılan kemiği görmekte mümkün.

Parmak kırığı için kimler risk altında ?

Zayıf kemikli yaşlılar veya kalsiyum eksikliği olan insanlarda kırık riski artar. Ayrıca sporla uğraşanlar risk altındadır. Kırık parmak riski olan spor dalları ; Basketbol,beyzbol,voleybol,futbol,boks,ve güreş..Otomobil kazaları gibi çarpıcı olaylar da parmak kırılmasına  neden olabilir.

Parmak kırığı teşhis ve tedavi

Parmak kırığı hekimin fiziki muayene yapmasıyla ve ayrıca  röntgenle  anlaşılabilir.Kırık bir parmak için yapılan tedavi, kırıklığın konumuna  bağlıdır.Parmağınız atele alçıya alınabilir. Açık kırıklarda, kırık tedavi edilmeden önce yaranın cerrahi olarak temizlenmesi gerekir. Enfeksiyonu önlemeye yardımcı olması için antibiyotik tedavisi uygulanabilir.Kırık özellikle şiddetli ve yakınlardaki sinirler, tendonlar veya diğer dokulara zarar verildiğinde ameliyat gerekebilir.

Parmak kırığı teşhisinin temel dayanağı bir X-ışınıdır.Kırık parmakların tedavisi kırığın türüne ve yaralanan parmağındaki belirli kemiklere bağlıdır. Önemli şekil bozukluklarına neden olan veya eklemi tutan kırıklarda cerrahi gerekli olabilir.Kırık bir parmak komplikasyonları, sertlik, rotasyon, kaynamama ve enfeksiyon içerebilir.

2017-05-15


Burun kırığı belirtileri nedenleri ve tedavisi

Burun kırığı belirtileri nedenleri ve tedavisi

Bu konu Burun kırığı belirtileri nedenleri ve tedavisi hakkında bilgiler vermektedir.

Bacak ağrısı nedenleri,belirtileri ve tedavisi

Bacak ağrısı nedenleri,belirtileri ve tedavisi

Bu konu Bacak ağrısı nedenleri,belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler vermektedir.

Kalp krizi nedenleri belirtileri ve tedavisi

Kalp krizi nedenleri belirtileri ve tedavisi

Bu konu Kalp krizi nedenleri belirtileri ve tedavisi hakkın da bilgiler vermektedir.

Böbrek kanseri nedenleri belirtileri ve tedavisi

Böbrek kanseri nedenleri belirtileri ve tedavisi

Bu konu Böbrek kanseri nedenleri belirtileri ve tedavisi hakkın da bilgiler vermektedir

Rahim kanseri nedenleri belirtileri ve tedavisi

Rahim kanseri nedenleri belirtileri ve tedavisi

Bu konu Rahim kanseri nedenleri belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler vermektedir.

Prostat kanseri nedenleri belirtileri ve tedavisi

Prostat kanseri nedenleri belirtileri ve tedavisi

Bu konu Prostat kanseri nedenleri belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler vermektedir.


Yorum Gönder

Etiketler :