Kronik yorgunlu nedir nasıl tedavi edilir ?

Bu konu Kronik yorgunlu nedir nasıl tedavi edilir hakkında bilgiler vermektedir.

Kronik yorgunluk sendromu , altta yatan tıbbi durumla açıklanamayan aşırı yorgunluk ile karakterize, komplike bir hastalıktır. Yorgunluk fiziksel veya

zihinsel faaliyete dayalı olarak daha da kötüye gidebilir, ancak istirahatle iyileşmez. Kronik yorgunluk sendromu gündelik hayatını etkileyen ve uyku veya dinlenme ile geçmeyen sürekli yorgunluğa  neden olur. Genellikle insanlar 20 li yaşların başında ve 40 lı yaşların ortalarında gelişir. Çocuklar, genellikle 13 ila 15 yaşları arasında etkilenebilirler. Yorgunluk,kronik yorgunluk,kronik yorgunluk nedir,kronik yorgunluk nedenleri,kronik yorgunluk belirtileri,kronik yorgunluk tedavisi ile ilgili tüm ayrıntıları makalemizin devamın da bulabilirsiniz.

 

 

Viral enfeksiyonlardan psikolojik strese kadar pek çok teori olmasına rağmen kronik yorgunluk sendromunun nedeni bilinmemektedir. Bazı uzmanlar, kronik yorgunluk sendromunun faktörlerin bir kombinasyonu tarafından tetiklenebileceğine inanmaktadır.Kronik yorgunluk belirtisi aynı zamanda birden fazla altta yatan rahatsızlıktan da ortaya çıkabilir.Kronik yorgunluk sendromu tanısını doğrulamak için tek bir test yok. Benzer belirtilere sahip diğer sağlık sorunlarını gidermek için çeşitli tıbbi testlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Kronik yorgunluk sendromu tedavisi semptomların hafifletilmesine odaklanır.


Bilim adamları kronik yorgunluk sendromuna neden olanın tam olarak ne olduğunu bilmiyorlar. Bozukluk için bir yatkınlık ile doğan insanları etkileyen faktörlerin bir kombinasyonu olabilir.

Viral enfeksiyonlar. Bazı insanlar viral enfeksiyon geçirdikten sonra kronik yorgunluk sendromu geliştirebiliyor. Araştırmacılar bazı virüslerin bozukluğu tetikleyip tetikleyemeyeceğini sorguluyor.

Bağışıklık sistemi sorunları. Kronik yorgunluk sendromu olan kişilerin bağışıklık sistemi hafif bozulmuş gibi görünmektedir. Ancak bunun kronik yorgunlukla ilişkili olup olmadığı bilinmemektedir.Bununlarla berabere hormonal problemlerinde  kronik yorgunluğun sebebi olduğu düşünülmektedir.

Kronik yorgunluk sendromu riskinizi artırabilecek faktörler şunlardır:

Yaş. Kronik yorgunluk sendromu her yaşta ortaya çıkabilir, ancak en sık 40lı ve 50li yaşlardaki insanları etkiler.
 Kadınlara kronik yorgunluk sendromu tanısı erkeklerden daha sıktır, ancak kadınların semptomlarını doktora bildirme olasılığı daha yüksek olabilir.
Stres. Stres yönetimi zorluğu, kronik yorgunluk sendromunun gelişimine katkıda bulunabilir.

Tedaviler ve İlaçlar

Kronik yorgunluk sendromu insanları birçok farklı şekilde etkiler çünkü tedaviniz belirtiler grubunuza göre ayarlanacaktır. Semptom hafifletmesi bazı ilaçları içerebilir:

Antidepresanlar. Kronik yorgunluk sendromu olan birçok kişi de depresyona maruz kalmaktadır. Depresyonunuzu tedavi etmek, kronik yorgunluk sendromu ile ilişkili sorunlarla baş etmenizi kolaylaştırabilir. Bazı antidepresanların düşük dozları da uykuyu geliştirmeye ve ağrıdan kurtarmaya yardımcı olabilir.

Uyku hapları. Kafein kullanmaktan kaçınma kaliteli uyku almanızı sağlayarak kronik yorgunlukla başetmenizi sağlayabilir.

Terapi
Kronik yorgunluk sendromu için bilinen bir tedavi yoktur ve kronik yorgunluk sendromu için en etkili tedavi belirsizdir. Bununla birlikte, çok yönlü bir yaklaşımın yararlı olabileceğine dair kanıtlar vardır.Kronik yorgunluk sendromu için birçok alternatif terapi yapılmaktadır. Bu terapilerin gerçekten işe yarayıp yaramadığını belirlemek zordur, kısmen kronik yorgunluk sendromunun belirtileri ruh haliyle bağlantılıdır ve günden güne değişebilir

Kronik yorgunluğun , özel bir tedavi yoktur. Hastalardan birinin her biri farklı semptomlara sahiptir ve bu nedenle hastalığı idare etmeyi ve semptomlarını gidermeyi hedefleyen farklı tedavi türlerinden yararlanabilir.Ayrıca ,  Yaşam biçiminizde bazı değişiklikler yapmak belirtilerinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.Akupunktur, tai chi, yoga ve masaj, kronik yorgunluk ile ilişkili ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

2017-03-16


Kemik kisti nedir nasıl tedavi edilir ?

Kemik kisti nedir nasıl tedavi edilir ?

Bu konu Kemik kisti nedir nasıl tedavi edilir hakkın da bilgiler vermektedir.

Siyatik ağrı nedir nasıl tedavi edilir ?

Siyatik ağrı nedir nasıl tedavi edilir ?

Bu konu Siyatik ağrı nedir nasıl tedavi edilir hakkında bilgiler vermektedir.

Bipolar bozukluk nedir nasıl tedavi edilir ?

Bipolar bozukluk nedir nasıl tedavi edilir ?

Bu konu Bipolar bozukluk nedir nasıl tedavi edilir hakkında bilgiler vermektedir.

Meme kanseri nasıl teşhis ve tedavi edilir ?

Meme kanseri nasıl teşhis ve tedavi edilir ?

Bu konu Meme kanseri nasıl teşhis ve tedavi edilir hakkın da bilgiler vermektedir.

Pap Smear ( Simir testi ) nedir nasıl yapılır ?

Pap Smear ( Simir testi ) nedir nasıl yapılır ?

Papsemear yani smir testi nasıl uygulanır neler yapılır ? Rahimağzı kanseri ve bu dokudan gelişen kanser öncüsü

Ateş ölçme yöntemi nedir nasıl uygulanır?

Ateş ölçme yöntemi nedir nasıl uygulanır?

Bu konu ateş ölçme yöntemi ile gebe kalma hakkında bilgiler vermektedir.


Yorum Gönder

Etiketler :