gebe

Laboratuvar ortamında sperm üretildi

Bu konu Laboratuvar ortamında sperm üretildi hakkın da bilgiler vermektedir.

Kısırlık  yani infertilite erkekler de ve kadınlar da çocuk sahibi olamama durumudur. Bir çok çift bazı nedenler den ötürü

bebek sahibi olamamaktadır. Bu durum kadın dan kaynaklı sebebler den ötürü olabileceği gib ,erkeklerde de kısırlık görülmektedir. 

 

 

 Bir yıl korunmasız birlikteliğe rağmen çift çocuk sahibi olmıyorsa  kısırlık tanısı konur.Tedaviye çif birlikte alınır ve durumun kadından mı erkektenmi kaynaklandığını araştırmak adına bir takım tetkitler yapılır. Kadınlarda genelde , yumurtlama , tüplerin hasarlı olması,rahime ait problemler ,allerjik nedenler ve endometriozis gibi problemler kısırlığa neden olur. Erkeklerde ise sperm üretimindeki aksaklıklar,sperm sayısı ve hareketinde yavaşlık,sperm yapısal bozukluklar ,varikosel , genetik-ailevi nedenler, geçirilmiş iltihabi hastalıklar ve buna bağlı sperm kanallarında oluşan tıkanıklıklar gibi nedenleri gösterebiliriz. Erkeklerde ayrıca sperm hücresi yokluğuda kısırlık nedenlerindendir. 

 

Sperm hücresinin hiç olmaması erkeğin baba olmasını engeller. Şimdi o sperm hücresi bulunmayan beylere bir müjdemiz var. Laboratuvar ortamında sperm üretildi .Kısırlığa çözüm olması beklenen  bu uygulama bir çok erkeğin yüzünü güldürücek nitelikte.

Fransa da 10 yılı aşkın bir süredir  laboratuvarda insan spermi üretmeye yönelik çalışma yapılıyordu. Ve sonun da  çözüm bulundu  laboratuvar ortamında sperm üretildi . Şu anki çalışmalarda devam ediyor yapay ortamda sperm üretilmeye başlanmış . Yapılan uygulama önce farelerde sonra maymunlarda denenmiş .Daha sonra insanlardan alınan spermlerle denenen bu uygulama  kısırlığın yanında kanser olan erkekler için de umut.

Spermi olmayan erkekler için adeta umut olan laboratuvar ortamında sperm üretimi  2017 yılında klinik test çalışmasına geçmesi bekleniyor. Döllenmeyi sağlayacak kadar sperm üretemeyen beylere  bu gelişmeyi mutlaka yakından takip etmelerini öneriyoruz.Erkeklerin spermatogonial kök hücreleri kullanılarak sperm elde edilen bu yöntem sayesinde erkek kısırlığı tarihe karışıcak.

Sevgili takipçilerimiz , kadın ve erkeğe bağlı kısırlık ile ilgili forum sayfamız da sayısız bilgilendirici konu mevcut. Kadın ve erkek kısırlığı hakkın da detaylı bilgileri incelemek için Erkek ve Kadın Kısırlığı adlı linki incelemenizi öneriyoruz. Ayrıca kısırlığa diar sorun ve sorularınız için bize bu sayfadan ulaşabilirsiniz.Dileyen herkesin çocuk sahibi olması temennisi ile.

2016-08-16


Adet Gecikmesi Nedenleri

Adet Gecikmesi Nedenleri

Adet gecikmesi kaç gün olur, adet gecikmesinde hamilelik, adet gecikmesinin nedenleri sebepleri ve ne kadar normal

Yumurtlama Dönemi Tesbiti Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yumurtlama Dönemi Tesbiti Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yumurtlama dönemi belirtileri Ovulasyon günü her kadına göre değişir. Bunu anlamak için bazal temperatür denen bir

3-4 Aylık Bebek Menüsü

3-4 Aylık Bebek Menüsü

3 - 4 aylık olan bebeğe neler verilmeli ? Bebek menüsü örneği ve bilinmesi gerekenleri sizlere

Beta HCG testi örneği

Beta HCG testi örneği

Beta hcg testi örneği - Beta hcg testinden hamile olduğumuzu nasıl anlarız ? Kanda gebelik haftası

Hamile Kalamama Sorunları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hamile Kalamama Sorunları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hamile Kalamıyorum neden ? Ne Yapmalıyım ? Hamile kalamamanın birbirinden çok nedeni var kızlar. Yumurtlama döneminizi kaçırmanız,

Göbekten Su alınması ( Down Sendromu ) Bilgiler

Göbekten Su alınması ( Down Sendromu ) Bilgiler

Down Sendromu nedir ? Down Sendromu Nedenleri ? Down Sendromu Belirtileri ? Down Sendromlu çocuk sahibi ailelerin


Yorum Gönder