Lökosit WBC Yüksekliği

Beyaz kan hücreleri, kanın hayati bileşenleridir.Beyaz kan hücreleri, vücudunuzun bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynar. Yabancı bir virüs veya bakteri kanınıza girdiğinde, beyaz kan hücresi veya lökosit, hastalığa yol açmadan önce istilacı partikülü tanır ve yok eder.Bunların rolü enfeksiyonla savaşmak ve sağlık ve esenlik için önemlidir.Her biri kendi işlevi olan birkaç farklı tipte beyaz kan hücresi vardır. Bazıları yabancı bakterileri doğrudan yok ederken, diğerleri virüslerle enfekte olan hücrelere saldırır.Bir kişinin yüksek beyaz kan hücresi sayısı varsa, bunların bir enfeksiyonu olduğunu ve bağışıklık sisteminin onu yok etmek için çalıştığını gösterebilir.

 

 

 

Beyaz kan hücrelerinin farklı türleri vardır: nötrofiller, lenfositler, monositler, eozinofiller, bazofiller. Bunlardan herhangi birinin yükselmesi, oldukça yaygın bir laboratuvar bulgusu olan lökositoza yol açabilir. Ek olarak, WBC sayımları herhangi bir sebepten dolayı yüksek olabilir. Lökosit oldukça yaygın bir laboratuvar bulgusudur. İdrar örnekleri bazen lökositleri açığa çıkarabilir. Bunlar normalde idrarda büyük sayılarda bulunmayan bir hücre türüdür.

 

Yüksek WBC sayısı, enfeksiyon, inflamasyon, alerjik reaksiyon, kalıtsal bozukluklar, ilaçlar ve diğer çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.Enfeksiyon, yükselmiş nötrofil sayımlarının en yaygın nedenidir. Yüksek miktarda monosit, tüberküloz, sifiliz, mononükleoz (mono), lupus gibi otoimmün hastalıklar ve bazı maligniteler gibi belirli enfeksiyonlarla ilişkilidir. Eozinofili sıklıkla alerjik bir durum veya ilaç reaksiyonuna bağlanabilir.

Yüksek beyaz bir kan hücresi sayımı genellikle, bir enfeksiyon veya vücuttaki iltihaplanma nedeniyle bir bağışıklık sistemi cevabı ile ilişkilidir. Bazı ilaç türleri de beyaz kan hücrelerinde belirgin bir artışa neden olabilir, ancak etki sadece geçicidir. Bu ilaçlar arasında, anti-inflamatuar ilaçlar, kanser ilaçları ve çeşitli zihinsel problemler için kullanılan ilaçlar bulunmaktadır. Yüksek bir beyaz kan hücresi sayımı viral, bakteriyel veya paraziter bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. Vücut enfeksiyonlarla savaşırken, kemik iliği daha fazla beyaz kan hücresi bırakmak için fazla mesai yapar. Bu, vücudu patojenlerden korumak için normal bir immün yanıttır. Bir kişi viral bir enfeksiyona yakalanmışsa, enfeksiyonun ilk aşamalarında yüksek beyaz kan hücresi sayımı meydana gelir. Kemik iliği hastalığı, kemik iliğinin ciddi bir bozukluğunu ifade eder. Yüksek beyaz kan hücresi sayımına neden olan en yaygın kemik iliği hastalığı lösemidir. Bu kemik iliğinin çok fazla beyaz kan hücresi ürettiği ve kan içine saldığı ölümcül bir durumdur.

Beyaz kan hücresi sayınız bir dizi nedenden dolayı düşük olabilir . Zayıf bağışıklık sistemi. Bu genellikle HIV / AIDS gibi hastalıklar veya kanserle ilgili tedavilerden kaynaklanır. Kemoterapi veya radyasyon tedavisi gibi kanser tedavileri, beyaz kan hücrelerini yok edebilir ve sizi enfeksiyona karşı savunmasız bırakabilir. Enfeksiyon. Normalden daha yüksek bir beyaz kan hücresi sayısı genellikle bir tür enfeksiyona işaret eder – beyaz kan hücreleri bakteriler veya virüs gibi bir düşmanı yok etmek için çoğalır. Kan kanseri. Lösemi ve lenfoma dahil olmak üzere kanserler, kemik iliğinde anormal bir kan hücresi kontrolsüz büyümesine neden olabilir ve bu da enfeksiyon ve / veya ciddi kanama riskinin artmasına neden olur.

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.