gebe

Meme kistleri kansere dönüşürmü?

Bu konu meme kistleri kansere dönüşürmü hakkında bilgiler içermektedir.

Bir çok kadının kabusudur meme kanseri..Meme de oluşan her ağrı kadınlarda endişe uyandırabiliyor.Kuşku taşıyan meme  ağrıları ,memede ele gelen

yumrular için mutlak surette vakit kaybetmeden hekime görünmeli.Her meme ağrısı kanser değildir.İyi huylu lezyonlar olabilir.Bu makalemizde kadınlarda sık görülen meme kistleri hakkında bilgiler vereceğiz..

 

Meme kistleri memelerde görülen içi sıvı dolu keseciklerdir.Kadınların hemen hemen çoğunda görülür.Bu kistler 30- 35 yaş arasındaki kadınlarda görülür ve çoğu menapozda kaybolur.Kansere dönüşmezler.Bazıları çok ağrılı olur.Özelliklede süt kanalında gelişip büyüyen meme kistleri nin ağrısı dayanılmazdır.Adetlerle ilişkili kistler büyüyüp küçülebiliyor. Ele gelen veya ağrılı kistlerdeki sıvı, enjektörle boşaltılabiliyor.Bu işlem ağrılı bir işlem değildir ve hastayı inanılmaz derecede rahatlatmaktadır.

 

Sevgili hanımlar meme  sağlığınızı ihmal etmeyin.Yılda bir kere mutlaka genel cerraha görünün ve meme muayenizi yaptırın.Ayrıca duş alırken kendi kendinize memenizi muayene edebilirsiniz.Sol elinizi kaldırın ve gögüsünüzü sabunlayın saat kadranı yönünden memenizi kontrol edin.Şayet elinize bir şey gelirse telaşlanmayın ve en yakın zamanda hekime görünün.Eğer memenizde kist teşhisi konduysa bunlara dikkat edin.Sigara içiyorsanız azaltın,çok çay ,cola ,kahve tüketiyorsanız bunları azaltın.Ayrıca stres meme kistlerini olumsuz yönde etkiliyor.Doğa yürüyüşleri yapın stresten uzak durun.Destekli sütyenler kullanmayıda ihmal etmeyin.

 

Elinize gelen kist nedeniyle hekime başvurduğunuzda size yapılacak ilk şey muayene olucaktır.Daha sonra ailesel riskleriniz sorulacaktır.Hormon tetkitleri yapılacak,usg incelemesiyle teşhis netleşecektir.Şayet memedeki büyük çaplı ve ağrılı bir kist ise iğneyle içi boşaltılacaktır.Sayısı fazla kistler cerrahi yöntemle alınabilir.Bu tür kistler sizi korkutmasın kansere dönüşmezler.Sevgili hanımlar memenizde  ağrı ve yumru şeklinde bir  sertlik hissettiğiniz an telaşa kapılmayın ve hekime görünün..Sağlıklı günler diliyoruz..

2016-03-08


Bebek Nasıl Bakılır ?

Bebek Nasıl Bakılır ?

Yeni anne olmuş yada anne adaylarının bilmesi gereken bir konu olduğu için sizlerle paylaşmak istedik. Bebek

Hamilelik İçin Uygun Günler

Hamilelik İçin Uygun Günler

Hamilelik için uygun dönemler, uygun zamanlar ve uygun günler hangileridir ? Hamile kalınması için bilmeniz gerekenleri tek

Adet Gecikmesi Nedenleri

Adet Gecikmesi Nedenleri

Adet gecikmesi kaç gün olur, adet gecikmesinde hamilelik, adet gecikmesinin nedenleri sebepleri ve ne kadar normal

Yumurtlama Dönemi Tesbiti Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yumurtlama Dönemi Tesbiti Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yumurtlama dönemi belirtileri Ovulasyon günü her kadına göre değişir. Bunu anlamak için bazal temperatür denen bir

3-4 Aylık Bebek Menüsü

3-4 Aylık Bebek Menüsü

3 - 4 aylık olan bebeğe neler verilmeli ? Bebek menüsü örneği ve bilinmesi gerekenleri sizlere

Beta HCG testi örneği

Beta HCG testi örneği

Beta hcg testi örneği - Beta hcg testinden hamile olduğumuzu nasıl anlarız ? Kanda gebelik haftası


Yorum Gönder