Meme kistlerinin teşhis ve tedavisi

Meme kistleri , genç yaştaki kadınlarda daha sık görülmekle birlikte, herhangi bir yaştaki kadınları etkileyebilir. Memenin farklı yerlerinde ve her iki göğüste aynı anda bulunabilirler. Dokunuşa hassas bir yuvarlak, hareketli yumru da bir kist olduğunu gösterir. Kistler göğüsler içinde sıvı dolu, yuvarlak veya oval keselerdir. Meme  kistleri benign (kanser değil) bir durumdur. 40 lı yaşlarda çoğunlukla kadınlarda bulunurlar, ancak her yaşta kadınlarda görülürler. Aylık hormon değişiklikleri kistlerin büyümesine neden olabilirler . Birden fazla kiste sahip olmak yaygın bir şeydir.

 

 

Kadınlarda çok daha yaygın olmasına rağmen, erkekler meme kistlerine de sahip olabilirler. Kistler, meme bezlerinde sıvı birikmeye başladığında başlar. Kistler genellikle hissetmek için çok küçüktür.Bununla birlikte, ultrasonda farklı bir taslağı olan yuvarlak net bir şekil olarak görülürler. Daha büyük kistler göğüs dokusunda hissedilebilir. Fibrokistler, bir veya her iki göğüste topaklanma ve genellikle rahatsızlık ile karakterizedir. Kistler zararlı veya tehlikeli değildir, ancak bazen rahatsız edici olurlar ya da ağrılıdırlar. Araştırmacılar kistlere neyin neden olduğunu bilmiyorlar. Genellikle menopozla birlikte, bir kadının hormonları hızla değiştiğinde ve menopoz döneminde kaybolurlar.

 

Birçok kadın için bir kistle ilgili en büyük endişeleri, kanser olup olmamasıdır. Kistler kanser değildir.Fizik muayene ve ultrason genellikle doktorun bir kisti teşhis etmesi için yeterli bilgi sağlayacaktır. Bir kist hissedebilecek kadar büyükse, doktor genellikle bir iğne kullanarak boşaltmayı önerir. Kistin içinden alınan svı patolojiye gönderilir . İyi yada kötü huylu olup olmadığı patoloji sonucunda anlaşılır.

Bazı kadınlarda, fibrokistik meme rahatsızlığının belirtileri minimal göğüs hassasiyeti veya ağrı ile hafif olabilir . Adet dönemine yakın ağrılar ve hassasiyet artabilir. Belirtiler zamanla sınırlı olabilir. Östrojen ve progesterondan başka birçok hormon da fibrokistik göğüslerin oluşumunda önemli rol oynamaktadır.

Gögüslerinizde kistler mevcutsa stresten kaçının. Herhangi bir hormon ilacı kullanmak zorundaysanız bunu hekiminize bildirin. Cola kahve ve demli çay tüketimini sınırlandırın. Sigara içiyorsanız bırakın. Düzenli olarak kistlerinizin durumu hakkında bilgi edinmek için hekim kontrolünde olun. Sevgili okurlar meme kistleri ile ilgili bilgilerin yer aldığı makalemizi incelediniz. Konuya dair soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir,sorularınıza en kısa zaman da yanıt alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.