Mesane kanseri nedenleri belirtileri ve tedavisi

Bu konu Mesane kanseri nedenleri belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler vermeketdir.

Mesane kanseri mesanenizde başlayan bir kanser türüdür . Pelvik bölgesinde idrar depolayan balon şeklindeki bir organ dır mesane.Mesane kanseri

karakteristik olarak idrarda kan bulgularına  neden olur.Mesane kanseri, mesanenin iç kısmını hizalayan hücrelerde çoğunlukla başlar. Mesane kanseri tipik olarak yaşlı yetişkinleri etkiler, ancak herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir.

 

Mesane idrar yolunuzun , idrarınızı boşaltmaya hazır olana dek depolayan kısmıdır .Mesane kanseri , erken teşhis edilirse, genellikle başarıyla tedavi edilebilir. Ve çoğu mesane kanseri erkenden teşhis edilir.Uzmanlar, mesane kanserine neyin neden olduğunu bilmiyorlar. Ancak sigarayı bırakmak veya belli kimyasallara maruz kalmak riski yükseltir. Ve diğer kanserler gibi, hücrelerin DNAsındaki değişiklikler de rol oynuyor gibi görünüyor.

 

Mesane nedir ?

 

 

Mesane, esnek, kaslı duvarları olan pelvisteki içi boş bir organtır. Ana işlevi idrarı vücudundan çıkmadan önce depolamaktır. İdrar böbrekler tarafından yapılır ve üreter denilen tüpler vasıtasıyla mesaneye taşınır . Ne zaman idrar yaparsanız, mesane içindeki kaslar kasılır ve idrar üretra adı verilen bir tüp aracılığıyla mesaneden çıkarılır .Mesanenin duvarı, farklı hücrelerden oluşan birkaç katmana sahiptir .Çoğu mesane kanseri, ürotelyum veya geçiş epitelyumu olarak adlandırılan , mesanenin en içteki astarında başlar . Kanser, mesane duvarının içine ya da diğer katmanlarına doğru büyüdükçe, daha gelişmiş hale gelir ve tedavi edilmesi daha zor olabilir.Zamanla, kanser mesanenin dışında ve yakınlardaki yapılarda büyüyebilir. Yakındaki lenf düğümlerine veya vücudun diğer bölümlerine yayılabilir.

 

Belirtiler

Mesane kanseri bulguları ve belirtileri şunları içerebilir:

 

İdrardaki kan (hematüri) , idrar parlak kırmızı veya cola renkli görünebilir. Veya idrar normal görünebilir, ancak idrarın mikroskopik incelenmesinde kan bulunabilir.Bu semptomlar idrar yolu enfeksiyonu da dahil olmak üzere diğer sorunlardan kaynaklanabilir

Sık idrara çıkma.

Ağrılı idrara çıkma.

Sırt ağrısı.

Pelvik ağrısı.

 

Sebepler

 

Mesane kanserine neyin neden olduğu açık değildir. Mesane kanseri sigarayla, parazitle enfeksiyonla, radyasyonla ve kimyasal maruziyeyle ilişkilendirilmiştir.Mesane kanseri, mesanedeki hücreler anormal bir şekilde büyümeye başladığında gelişir.Düzenli bir şekilde büyüme ve bölünme  yerine, bu hücreler kontrolsüz büyümelere ve mutasyonlar geliştirirler. Bu anormal hücreler bir tümör oluştururlar.Mesanenizdeki farklı hücreler kansere dönüşebilir. Kanserin başladığı mesane hücresi türü, mesane kanserinin  türünü belirler. Mesane kanseri türü hangi tedavilerin  en iyi sonuç verebileceğini belirler.

 

İnvaziv ve invaziv olmayan mesane kanseri

Mesane kanserleri genellikle mesanenin duvarına ne kadar uzakta işgal ettiklerine dayanarak tanımlanır:

 

Non-invaziv kanserler hala hücrelerin iç tabakasında (geçiş epitelinde) bulunur, ancak daha derin katmanlara kadar büyümemiştir.

İnvaziv kanserler mesane duvarının daha derin katmanlarına dönüşmüştür. Bu kanserler yayılma eğilimi gösterir ve tedavisi daha zordur.

 

Bir mesane kanseri aynı zamanda yüzeysel veya kas dışı invaziv olarak tanımlanabilir . Bu terimler hem invaziv olmayan tümörleri hem de mesanenin ana kas tabakasına girmeyen invaziv tümörleri içerir.

 

Tedavi

Kanserin evresine ve diğer faktörlere bağlı olarak, mesane kanseri olan kişiler için tedavi seçenekleri şunları içerebilir:

 

Ameliyat

İntravezikal terapi

Kemoterapi

Radyasyon tedavisi

Immünoterapi

 

Bazen, en iyi seçenek birden fazla tedavi çeşidi içerebilir. Tek başına veya başka tedavilerle yapılan cerrahi, çoğu mesane kanseri tedavisinin bir parçasıdır. Ameliyat genellikle erken evre mesane tümörlerini kaldırabilir. Ancak erken evre mesane kanseri olan kişilerde büyük bir endişe, yeni kanserlerin zamanla mesanenin diğer bölümlerinde oluşmasıdır. Tüm mesanenin çıkarılması ( radikal sistektomi olarak bilinir ) bunun önüne geçmenin bir yoludur, ancak önemli yan etkilere neden olabilir.Mesane kanseri genellikle tekrar eder. Bu nedenle, mesane kanseri mağdurlarının çoğu başarılı tedaviden sonra yıllarca takip muayenesine tabi tutulmalıdır.

 

 

Önleme

 

Mesane kanserini önlemenin garantili bir yolu olmasa da, riskinizi azaltmak için adımlar atabilirsiniz. Örneğin:Sigara içmeyin,Kimyasallarla çalışıyorsanız, maruz kalmayı önlemek için tüm güvenlik talimatlarını uygulayın. Bol sıvı tüketin.Renkli meyve ve sebzelerden zengin  besinleri tüketmeyi tercih edin.

2017-04-21


Deliryum nedenleri belirtileri ve tedavisi

Deliryum nedenleri belirtileri ve tedavisi

Bu konu Deliryum nedenleri belirtileri ve tedavisi hakkın da bilgiler vermektedir.

Tüberküloz nedenleri belirtileri ve tedavisi

Tüberküloz nedenleri belirtileri ve tedavisi

Bu konu Tüberküloz nedenleri belirtileri ve tedavisi hakkın da bilgiler vermektedir.

Diş apsesi nedenleri belirtileri ve tedavisi

Diş apsesi nedenleri belirtileri ve tedavisi

Bu konu Diş apsesi nedenleri belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler vermektedir.

Kolesterol nedenleri belirtileri ve tedavisi

Kolesterol nedenleri belirtileri ve tedavisi

Bu konu Kolesterol nedenleri belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler vermektedir.

Anemi nedenleri belirtileri ve tedavisi

Anemi nedenleri belirtileri ve tedavisi

Bu konu Anemi nedenleri belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler vermektedir

İsilik nedenleri belirtileri ve tedavisi

İsilik nedenleri belirtileri ve tedavisi

Bu konu İsilik nedenleri belirtileri ve tedavisi hakkın da bilgiler vermektedir.


Yorum Gönder

Etiketler :