Prolaktin hormonu değerleri ne demek ( Hakkında kısa bilgiler )

 • Prolaktin (prolactin) insanlarda beyinin arka kısmında hipofiz adı verilen bir bölgeden salgılanan bir hormondur. Başlıca fonksiyonu doğum sonrası süt
  üretimidir. Kandaki normal değer aralığı 10-25 ng/ml’dir. Normal olarak kan dolaşımında küçük miktarlarda bulunmaktadır. (erkeklerin kan dolaşımında da bulunur) Prolaktin inhibe edici faktör (dopamin) adındaki bir diğer hormon tarafından kontrol altında tutulmaktadır
 • Prolaktin hormonu salgısı arttığı zaman gereksiz süt salınımına (buna galaktore denmektedir) ve adet düzensizliğine sebep olur. Bazen klinik olarak şikayetler olsa bile kan testlerinde hormon düzeyleri normal çıkmaktadır, bunun nedeni laboratuvar yöntemleri ile ölçülemeyen prolaktin alt türlerinin olmasıdır ve bunların da laboratuvarda tespit edilememesidir. Prolaktin fazlalığı kadınların önemli bir kısmında adet gecikmeleri , adet düzensizliği ve memelerden süt gelmesi durumu görülür.
 • Süt Hormonu Yükselmesi (Hiperprolaktinemi) Prolaktin vücutta süt üretimini sağlayan hormondur. Kadın gebe kaldığında yükselen hormonlar prolaktini uyararak memelerden süt üretimini gerçekleştirirler. Bazı kadınlarda kolostrum adı verilen erken süt memelerden henüz gebelik döneminde doğum olmadan da salgılanabilir ve bunun normal olduğu düşünülmektedir. Prolaktin hormonu, gebelik olmadan da belirli düzeylerde kadın üreme organlarının gelişimi ve fonksiyonu için gereklidir. Bu hormon beynimizin alt kısmındaki hipofiz denilen organdaki bazı hücrelerce üretilir ve kana salınır. Yine beynimizin hipotalamus denilen kısmından salgılanan Dopamin adı verilen bir başka maddenin salınımıyla kontrol altında tutulur.
 • Hiperprolaktinemi, hamile olmayan kadınların ve erkeklerin kanında çok fazla prolaktin bulunması durumudur. Bu, kadınlarda yumurtlama sonrası vücuttaki progesteron üretiminde düşüşle sonuçlanır. Bu da düzensiz yumurtlamayla ve seyrek adet periyotlarıyla sonuçlanabilmektedir. Adetlerin tamamen kesilmesine ve galaktore adı verilen memede süt üretimine neden olabilmektedir.
 • Erkeklerde de galaktore olabilmektedir. Erkekte yüksek prolaktin seviyesi iktidarsızlıkla, cinsel istekte azalmayla ve kısırlıkla sonuçlanabilmektedir.
 • Hiperprolaktinemi oldukça yaygındır. Adet periyotları durmuş ve düşük FSH seviyesine sahip üreme çağındaki kadınların üçte birinde hiperprolaktinemi görülmektedir. Kadınların % 90’ ında galaktore ve hiperprolaktinemi görülmektedir.
Hiperprolaktinemiye (Süt hormonu) yüksekliğine yol açan durumlar nelerdir?
 • Adet düzensizlikleri (az adet olma, seyrek adet olma, adet olamama)
 • Meme ucu akıntısı (gebelik dışında süt gelmesi = galaktore)
 • Yumurtlamanın bozulmasına bağlı olarak gebe kalamama (kısırlık) görülebilir
 • Belli ilaçlar (yaygın olarak reçete edilen antidepresanlar, anti-psikotik ve hipertansiyon ilaçları gibi)
 • Şifalı bitkiler (çemen, rezene tohumları ve kırmızı yonca)
 • Hipofizer tümörler. Bunlar genellikle çok küçüktürler fakat hiperprolaktinemi vakalarının yaklaşık % 30’ unun sebebi olarak gösterilmektedir.
 • Tüm hiperprolaktinemi vakalarının yaklaşık üçte birinde sebep bulunamamaktadır.
 • Uyku (prolaktin geceleri en yüksek seviyededir)
 • Hipotiroidizm veya düşük aktiviteli tiroit
 • Belli gıdalar
 • Egzersiz
 • Stres
Hiperprolaktinemi Nasıl Teşhis Edilmektedir? Adet görmüyorsanız veya adetleriniz düzensizse, memelerinizde süt üretimi varsa veya hamile kalmada problemleriniz varsa, doktorunuz kan prolaktin seviyesini ölçmek için kan testi isteyebilir. Eğer yüksek çıkarsa doktorunuz genellikle aç karnına ve stresli değilken ikinci bir test daha isteyecektir. Eğer seviye hala yüksekse, doktorunuz tiroit ve böbrek problemlerini elemek için testler yapacaktır. Eğer tiroit ve böbrek fonksiyonları normalse, bu duruma neden olabilen hipofiz tümörlerini manyetik rezonans görüntüleme (MRI) veya kompüterize aksiyal tomografi (CT scan) teşhis edebilmektedir. Eğer MRI veya CT scan bir gelişim ortaya çıkarırsa, bu büyüklüğüne göre sınıflandırılacaktır. Eğer küçükse, mikroadenom olarak adlandırılır. Eğer büyükse (çapı 1 cm’ den büyük ise) makroadenom olarak adlandırılır. Prolaktin seviyesi ölçümü nasıl yapılmalıdır?
 • Prolaktin hormon testi sabah saat 09:00-10:00 arasında yapılmalı,
 • Hormon testinden önce özellikle birkaç gün süreyle cinsel ilişkide bulunmamalı, (bir önceki 24 saat cinsel ilişki olmamalı)
 • Prolaktin testi st öncesi birkaç gün meme uyarımından ve özellikle meme ucu uyarımından kaçınılmalı, kan mutlaka sabah aç karna kan alınmalı,
 • Testin sabahı cinsel ilişkide bulunmamalı,
 • Uykusuz olunmamaya özen gösterilmelidir
 • Mümkünse aç olunmalı
 • Test öncesi birkaç gün meme uyarımından kaçınılmalı, (dar sütyen giyilmemeli,göğüsler yıkamak için dahi ovulmamalıdır),
Prolaktin hormonu yüksekliği tedavisi nasıl yapılır?
 • Hiperprolaktinemide şikayet ve bulgulara göre tedavi seçeneği vardır, eğer tek sorun galaktore ise genelde tedavi gerektirmez. Tedavi hiperprolaktinemi nedenine bağlı olmaktadır. Eğer doktorunuz bir neden belirleyemezse veya hipofizde mikroadenom veya makroadenomunuz varsa başlıca tedavi ilaç tedavisidir.
 • Prolaktin hormonu seviyesine göre tedavi planlanır (parlodel, dostinex gibi..) Eğer değer 100 ng/ml’den yüksek bulunur ise hipofizde sorun olabileceğinden ileri tetkik gerekir.Tedavi siz gebe kalana kadar devam etmektedir. Hamile kaldığınızda ilaç tedavisinin kesilmesi durumunu hekiminizle konuşmalısınız.
 • Ameliyat nadiren gerekmektedir (sadece ilaç tedavisiyle iyileşmeyen büyük hipofiz tümörleri için). Daha büyük hipofiz tümörlerinde ara sıra MRI veya CT scan yapılmalıdır. Eğer hipotiroidizminiz varsa, doktorunuz bunu prolaktin seviyesini normale döndürmesi gereken tiroit replasman ilaçları ile tedavi edecektir. Eğer yüksek prolaktinden aldığınız ilaç veya ilaçlar sorumlu ise, doktorunuz size başka bir seçenek bulmak için çalışacaktır. Bazı durumlarda östrojen seviyesinin normale dönmesi için hormon tedavisi gerekebilmektedir.

2012-03-16


Hamilelikte Epilasyon hakkında bilgiler

Hamilelikte Epilasyon hakkında bilgiler

Hamilelikte epilasyon kullanımı gebelikte epilasyon yapılır mı ? Bebeğe bir zararı olur mu var mı ? Hamilelik

Hamileliğin 2. haftası hakkında bilgiler

Hamileliğin 2. haftası hakkında bilgiler

Gebeliğin 2. haftasında neler olur bebeğin görüntüsü ve yapılacaklara dair bilgiler burada

Hamileliğin 3. haftası hakkında bilgiler

Hamileliğin 3. haftası hakkında bilgiler

Hamileliğin 3. haftası belirtileri, 3. haftasında anne adayları neler yaşar ne gibi değişiklikler olur ? Uzman Görüşü: Siz

İlişki sonrası kanama hakkında bilgiler

İlişki sonrası kanama hakkında bilgiler

İlişki sonrası kanama veya kanama olmaması durumu ve ilişki sonrası kanama kaç gün sürer gibi sorularınıza

Hamilelikte basur hakkında genel bilgiler

Hamilelikte basur hakkında genel bilgiler

Hamilelikte basur memesi yada kanaması olur mu ? Bunun bir tedavi yöntemi yada hamilelik sürecinde bunu

Hamilelikte burun tıkanıklığı hakkında bilgiler

Hamilelikte burun tıkanıklığı hakkında bilgiler

Hamilelikteki burun tıkanıklığı nezle olmaksızın ortaya çıkıyor ve anne adaylarının tamamını ciddi şekilde rahatsız ediyor. Peki


Yorum Gönder

 1. ayşe diyor ki:(13 Mayıs 2016 12:00)

  daha önce yazmıştım en son 31 martta adet oldum sadece sürtünme oldu boşalma olmadı bakireyim diye idrar testinde negatif çıktı kan testi beta HCg 0.100 çıktı prolaktin 33.71 sizce adet gormeme sebebim hamilelik mi ?

  1. Site Yönetimi diyor ki:(13 Mayıs 2016 12:20)

   Değeriniz gebelik lehine değil. 

 2. hamit can diyor ki:(10 Kasım 2015 19:13)

  29 yaşında bir erkeğim genetikte problem çıkmadı azosperm hastalığı varmış Estradiol 55 referans aralığı 11 44 Fsh 2.18 referans aralığı 0.95 11.95 LH 5.16 referans aralığı 0.57 12.07 Prolaktin 13.2 referans aralığı 3.46 19.40

  1. Beyza diyor ki:(03 Nisan 2015 11:28)

   Refarans aralığı olmadan değerlendirme yapamayız

   1. selin.67 diyor ki:(28 Mart 2015 22:55)

    Admin ben 22 yaşındayım az önce tahlil sonuçları yazdım yaşlı unuttum kan tahlilleri adetin 3.gunu yaptırdım ve doktorum normal dedi bitek prolaktin yükselmiş dostinex kullanıcam sizce nasıl sonuçların. .

    1. selin.67 diyor ki:(28 Mart 2015 22:47)

     WBC 5.78 Rbc. 4.76 Hgb. 13.5 Hct. 38.9 Plt. 225 Mch. 28.3 Mchc. 34.5 Rdw. 15.2 Mcv. 81.8 MPV. 10.1 Pct 0.227 PDW. 18.3 Neu%.43.5 Neu. 2.51 Lym%.44.1 Lym. 2.55 MONO%.9.58 MONO.0.554 Eos%.2.57 EOS. 0.149 BASO%.0.263 BAso. 0.015 Serbest T3. 3.07 TSH. 1.0676 Serbest T4. 0.94 Programın zamanı. 13 Inr. 0.9 Aptt. 29 Fsh. 5.33 Estradiol. 30 Prolaktin.39.06 LH. 4.69 Admin benim adetin bi sıkıntı yok ama göğüsleri acıyı ve çocuk için doktora gittim dostane diye bi ilaç verdi 1 ay kullanıcam inşallah düşer çocuğum olur mu sonuçlar nasıl acil cevap yazarmisiniz

     1. Beyza diyor ki:(04 Nisan 2014 10:15)

      Referans aralığı olmadan tahlil sonuçlarını değerlendiremem

      1. gizem diyor ki:(03 Nisan 2014 19:39)

       Merhabalar 22 yasindayim.yillardr regl problemi yasiyorum.duzensiz adet oldugum icin dr a gttim tarlusal kullanip adet oldum ve adetimin ikinci gunu hormon tahlili yaptirdim . Sonuclarim ; Tsh :1.32 free t3: 3.1 estradiol: 55.38 Prolaktin: 19.22 Progesteron : 0.54 Lh : 8.04 Total testesteron : 0.3 FSH: 6.86 Free t4: 1.55 degerlendrirseniz çok sevinirim.

       1. Beyza diyor ki:(02 Nisan 2014 10:56)

        Merhaba artık tıp çok ilerledi tedavinizi olun aksatmayın.Streste yapmayın gebe kalmada sıkıntı yaratabilir ama tedaviyle aşılmıycak bir durum değil.

        1. merve diyor ki:(01 Nisan 2014 18:48)

         Merhaba 19 yaşındayım prolaktin değerim 31 adet olamıyorum hep ilaçlarla oluyorum ve aşırı stresliyim yaklasık 3 yıldır yaşıyorum bu sorunu ve kilo aldım cevap verirseniz cok sevinirim suan doktorum dostinex adinda ilac verdi onu kullaniyorum nisanliyim ilerde cocugum olurmu ?

         1. Beyza diyor ki:(27 Şubat 2014 13:01)

          Kafan karışmasın.Bizler programlanmış makinalar değiliz.Bir takım nedenlerden dolayı hormonlarda dengesizlik olabilir.Tedaviyle aşılıcak bir durum.Sevgiler

          1. esra diyor ki:(27 Şubat 2014 11:21)

           değerlerin normal sadece süt hormonun biraz yüksek, yumurtalama takibi yapıcaz dedi. dostinex diye bi ilaç verdi. anlamadığım adet zamanlarımla ilgili hiç bir problem yasamadığım. her ay düzenli olarak adet görüyorum hiçbi ağrım sızım olmadan hem de. kafam çok karışık

           1. Beyza diyor ki:(25 Şubat 2014 20:22)

            Yumurtlamada az düşüş +prolaktin yüksek tedavi edilebilir bir durum.Sonucu doktorunuzla paylaşmadınızmı ovülasyon tedavisi gerekebilir.En kısa zamanda anne olmanızı diliyorum sevgiler

            1. esra diyor ki:(24 Şubat 2014 16:23)

             TSH 1,65 uIU/mL 0,270 - 4,200 Östradiol (E2) 48,17 pg/mL 24.4 - 195 Folikül 66.1 - 411 Ovulasyon 40.0 - 261 Luteal < 54.7 Menopoz FSH 7,49 mIU/mL 3.5-12.5 Folikül 4.7-21.5 Ovulasyon 1.7-7.7 Luteal 25.8-134.8 Menopoz LH 5,74 mU/mL Foliküler Faz : 1,0-18 Midsiklüs : 24-105 Luteal Faz : 0,4-20 Postmenapoz: 15-62 Prolaktin 39,12 ng/mL H 4,800 - 23,300 merhabalar Beyza hanım. 29 yasıma yeni girdim, adetimin 3. gününde sabah saat 9.30 da testleri yaptırdım. sonuçlar ve referans aralıkları görüldüğü gibi. 6 aydır hamile kalmaya çalışıyorum fakat Rabbim nasip etmedi henüz. hamile kalmamla ilgili bi problem var mı, bu değerlerle olasalık ne kadardır?

             1. cansu tunçel diyor ki:(14 Aralık 2013 21:21)

              ben 23 yaşındayım 3 aylık evliyim kadın doguma gittim degerlerim normal sadece prolaktin 30,51 çıktı hamile olabilirmiyim

              1. Beyza diyor ki:(20 Eylül 2013 12:52)

               Hayatım referans aralığın yok değerlendirme yapamam

               1. nurten diyor ki:(20 Eylül 2013 10:45)

                YAŞIM 37

                1. Beyza diyor ki:(19 Eylül 2013 12:09)

                 Referans aralığı + yaşınız olmadan değerlendirme yapamam

                 1. nurten diyor ki:(18 Eylül 2013 08:11)

                  ADETİMİN 2 GÜNÜ HORMON TESTİ YAPTIRDIM TSH 1,639 FSH 6,05 ESTRADİOL 70,24 PROLAKTİN 2,50 ANLAMI NEDİR SÖYLERMİSİNİZ ACABA

                  1. Beyza diyor ki:(13 Mayıs 2013 14:49)

                   prolaktin hormonu çeşitli nedenlere bağlı olarak uygunsuz salgılandığında yüksek yada düşük çıkabilir.Kendiliğinden uygunsuz bir şekilde salınımına neden olan durumlar net olarak belirlenmiş değildir ve çoğu durumda araştırmalar sonuçsuz kalır.Geçmiş olsun

                   1. aysegul diyor ki:(13 Mayıs 2013 14:28)

                    kızım 6 yaşında prolaktıni 43.52 çıktı neden olabilir

                    1. Beyza diyor ki:(01 Mayıs 2013 12:25)

                     Referansa aralığı olmadan + tahlinin adetin kaçıncı günü yapıldığı bilgisi olmadan değerlendirme yapamayız

                     1. selin diyor ki:(01 Mayıs 2013 11:29)

                      Iyi gunler hocam.ben 28 yasindayim 1.5 yillik evliyim.evliligimin 4. Ayinda kontrol yaptirdim.prolaktin seviyem 38 cikti.2 ay ilac kullandim dustu doktor ilac vermedi.2 ay once tekrar olcum yapildi.94 cikti.ilac kullanmaya basladim yine.2"aydir bebek dusunuyrz haftaya tekrar kontrole gidicm.rica etsem bir degerlendirme yaparmisiniz.tsk ederim

                      1. Beyza diyor ki:(25 Nisan 2013 19:58)

                       Kadınlarda hormon tahlillerinin değerlendirilmesinde, testlerin referans değerleri, kanın adetin hangi döneminde alındığı ve yaş gibi bilgilere gerek vardır.Sorunuzu belirtilen kurallarımıza göre sormanız durumunda cevaplayabiliriz.

                       1. HANDE diyor ki:(25 Nisan 2013 14:25)

                        23 yaşındayım 1 yıldır gebelik düşünüyorum 2 senelik evliyim tahlil sonuçlarım T3 3,19 TSH 2,36 PROLAKTİN 0,20 FSH 6,67 LH 4,26 E2 34,53 SİMİR TESTİ PATOLOJİ TESTİ KAN VE İDRAR TESTLERİMDE TEMİZ ÇIKTI BU SONUÇLARI DEĞERLENDİRİR MİSİNİZ LÜTFEN ANNE OLMAYI ÇOK İSTİYORUM İYİ GÜNLER

                        1. Beyza diyor ki:(06 Nisan 2013 20:41)

                         Yaşınız referans aralığınız olmadan değerlendirme yapamam..Doktorunuza durumunuzu sorun

                         1. tülay diyor ki:(06 Nisan 2013 15:22)

                          selm doktorum adetımın 3 günü tahlıl yptırmamı syledı ve prolatın hormonum 18 31cıktı bı srun olurmu yuksekmi yani

                          1. Beyza diyor ki:(30 Mart 2013 20:17)

                           Merhaba tahlil sonucunuzu değerlendirmem için referans aralığı gerekli..O yüzden değerlendirmenizi yapamıyorum..Sevgiler

                           1. sebnem diyor ki:(30 Mart 2013 09:25)

                            hocam merhabalar.E2 56.30 FSH 10.20 PROGESTERON 7.07 PROLAKTİN 23.17 TSH 5.11 çıktı.yaşım 41 son adetim 9 mart. bir sorun varmı değerlerde yardımcı olursanız sevinirim

                            1. Beyza diyor ki:(04 Mart 2013 20:13)

                             Merhaba özlemcim.Canım hormonları dengeleyen bir bitki var.İsmi hayıt meyvası.Günde iki fincan tüketmeni öneriyorum.Yalnız hayıt meyvasını kaynamakta olan suya atıp bir arada kaynatmayın zehirlenirsiniz.1 çay fincanı suyu kaynatıp söndürün.İçine 1 tatlı kaşığı hayıt meyvasını atıp demlenmesini bekleyin ve tüketin.1 ay sonra prolaktin değerinize baktırın ve bana sonucu yazın:) Sevgiler

                             1. Özlem diyor ki:(04 Mart 2013 11:56)

                              Hocam ben hamilelik düşünüyorum ama prolaktin hormonun yüksek adet düzensizliğim yok tiroit hormonlarım normal bu ay ki yumurtlama dönemimde ölçtürdüğüm prolaktin hormon değerim 90 ne yapmam lazım

                              Etiketler :