Rahim filmi çekimi ağrılı bir işlemmi?

Bu konu Rahim filmi çekimi ağrılı bir işlemmi hakkında bilgiler vermektedir

Çocuk sahibi olmayan bayanların rahim değerlendirilmesi için bir takım teşhis yöntemleri vardır.Bunlardan biride rahim filmidir.Bir çok bayan internetten rahim

filmi çekimi hakkında araştırma yaparken işlemin ağrılı olduğunu öğreniyor.Yada komşum,arkadaşım,kardeşim rahim filmi çektirdi çok ağrılı bir işlemmiş diye varyasyonlar oluyor.Biz de bu konuya açıklık getirmek için ,bir nebze de olsa korkunuzu yenmeniz için bu makaleyi hazırladık.Rahim filmi çekimi hakkında tüm detaylar konumuzda.

Rahim filmi çekimi  jinekolojide rahim içinin ve kanalların yapısal ve işlevsel özelliklerini incelemede kullanılan bir yöntemdir.Kısırlık değerlendirmesinde istenen temel testlerden birisidir.Adet kanaması sona erdikten birkaç gün sonra çekilir.Normal şartlarda, HSG çekimi esnasında anestezi uygulanmaz.Lakin ağrı eşiğiniz düşükse doktorunuzdan anstezi talep edebilirsiniz.HSG çekimi asnasında ki ağrı sancılı mens gibidir.Bazı bayanlar ağrıyı çok yüksek hissedebilir,bazıları ise hiç bir ağrı hissetmez..Belirtelimki işlem esnasında hafif bir ağrı olur ve bu ağrıda kısa bir süre sonra geçer. 

Peki rahim filmi nasıl çekilir?

Röntgen odasında röntgen masasına yatırılacaksınız.Rahime spektulum takılıcak.Rahim ağzına bir kanül yerleştirilirYerleştirilen aletiçinden rahime sıvı verilir.Verilen sıvı rahim içerisine ve oradan tüplere ve tüpler açıksa karın içerisine kadar ilerler. Bu işlem sırasında küçük bir ağrı hissedeceksiniz.İşlem 5-10 dakika sürcek.Filminiz çekildikten sonra  masadan kalkıcaksınız.İşlem bu kadar..Film sonucunu 10 dakika sonra alırsınız.Böylelikle rahmin iç yapısı, kanalların açık olup olmadığı ve yapıları değerlendirilir. Lekelenme tarzında ya da az miktarda vajinal kanama olabilir. Eğer kanama fazlaysa ya da birkaç günden uzun sürerse mutlaka doktorunuzu aramanız gerekir. Rahim filmi sonrası kendiliğinden gebelik söz konusu olabilir.Bu yüzden birlikteliğinize özen gösterin.Beklenen menste gecikme söz konusu olduğunda  gebelik testi yapmanızı ve hekiminizle iletişime geçmenizi öneriyoruz..

2016-01-25


Hamilelik Belirtileri En erken ne zaman belli olur ?

Hamilelik Belirtileri En erken ne zaman belli olur ?

Hamilelik belirtileri ne zaman belli olur ? Hamile olduğumuzu ne zaman anlarız ? Gebelik ne zaman başlar

Hamilelikte Yerleşme kanaması nasıl anlaşılır

Hamilelikte Yerleşme kanaması nasıl anlaşılır

Hamilelikte Yerleşme kanaması nasıl anlaşılır Kızlar implantasyon kanaması nasıl oluyor ? Tam olarak belirtileri nelerdir bu yazımızdan sizlerle paylaşıyoruz.

Hamile Kalmak İstiyorum

Hamile Kalmak İstiyorum

Hamile kalmak istiyorum hamile olmak istiyorum diyen sevgili hanımlar. Hiç bir problem olmadığı halde neden hamile

Bebek Nasıl Bakılır ?

Bebek Nasıl Bakılır ?

Yeni anne olmuş yada anne adaylarının bilmesi gereken bir konu olduğu için sizlerle paylaşmak istedik. Bebek

Hamilelik İçin Uygun Günler

Hamilelik İçin Uygun Günler

Hamilelik için uygun dönemler, uygun zamanlar ve uygun günler hangileridir ? Hamile kalınması için bilmeniz gerekenleri tek

Adet Gecikmesi Nedenleri

Adet Gecikmesi Nedenleri

Adet gecikmesi kaç gün olur, adet gecikmesinde hamilelik, adet gecikmesinin nedenleri sebepleri ve ne kadar normal


Yorum Gönder

Etiketler :