Sigaranın kısırlık üzerindeki etkileri

Bu konu sigaranın kısırlık üzerindeki etkileri hakkında bilgiler vermektedir.

Sigarının sağlık üzerinde sayısız olumsuz etkileri vardır.Sigara nın zararlarından fertilite konusuna bu yazımızda değinicez.Sigara kısırlık yaparmı,sigara nın üreme üzerindeki

etkileri hakkında tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Günümüzün en büyük sosyal sorunudur sigara,Genç ,yaşlı,kadın ,erkek her yaştan her gruptan içiicisi bulunan sigaranın zararları saymakla bitmiyor.İçicisine zarar verdiği kadar çevresini de etkileyen sigaradan kurtulmaya bakın.Sigara içen bayanlarda  rahim ve yumurtalık kısırlığı,erken menopoz ve rahim kanseri  görülüyor.Üreme sistemini etkileyen sigara erkeklerde de kısırlığa yol açmaktadır.

Sigara doğurganlığı azaltmaktadır.Sigara içen çiftlerde kısırlık oranı daha yüksektir.Sigara içen ve hamile kalmak isteyen bir bayanda gebelik zorlaşır.Sigara sperm ve yumurtanın birleşmesini güçleştirir.Kadınlarda yumurtlamayı etkiler.Yumurtlamadaki sorunlar gebe kalmayı zorlaştırı.Aynı zamanda  sigara östrojen hormonu düzeyini azaltır.Vajinal kuruluğa neden olur.Buda rahmin gebelik için elverişsiz olmasını sağlar.Sigara erken menepoza da neden olmaktadır.Düşüğe neden olduğu gibi dış gebeliğede sebep olur.Sigara içen erkekte spermlerin hareketliliğini bozar,Spermde şekil bozukluğu,spermde azlama gibi durumlarda sigara içen erkeklerde daha sık görülür.Bunların yanı sıra erkeklerde sretleşme sorununa yol açabilir.Bu saydııklarımız sadece aktif içiciler için değil pasif içiciler içinde geçerlidir.Sigaranın üreme üzerindeki olumsuzlukları bu kadarla sınırlı değil.Tüp bebek ve aşılma yaptırdığınız takdirde başarı şansınızıda etkiler.Tüp bebek tedavisine başvuran çiftlere ,tedavi den 2 ay öncesi  sigaranın bırakılması önerilmektedir.Sigara kromozal bozukluklarada yol açmaktadır.Anne yada baba olmak istiyorsanız sigarada kullanıyorsanız en kısa zamanda bu kötü alışkanlığınızı terkedin.Bilimsel çalışmalar sigara içmenin doğurganlık üzerine ters  etki ettiğini desteklemektedir.Sigaranın bırakılması doğurganlığı doğal olarak sağlanmasına yardımcı olabileceği gibi kısırlık tedavisinde de başarı oranını artırmaktadır . Sigara içtiğiniz halde gebe kaldıysanız şanslısınız.Şayet gebelik süresince sigara içiyorsanız  düşük kilolu ve prematüre doğum gerçekleşecektir.Ani bebek ölümleride sigara içenlerde daha sık görülmektedir.

Sigarayı bırakmak çok zor olsada bir çok metod ve önerilerle bu zararlı alışkanlıktan kurtulabilirsiniz.Herşeyden önce kafanızda bitirmeye  bu illetin bir faydası olmadığına bilakis size sayısız zararları olduğuna kendinizi ikna edin.Sigarayı bırakmak için mutlaka bir uzman dan yardım alın.Sigarayı bırakmak için nikotin sakızları bantları kullanmayın.Sonuçta yine vücudunuza nikotin almaya devam edersiniz.Bunun size bir faydası olmaz.Devlet tarafından desteklenen 171 sigarayı bırakma hattını  arayabilir,yardım alabilirsiniz.. Sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı bir gelecek için sigarayı bırakın!

2016-04-13


Hamilelikte Yerleşme kanaması nasıl anlaşılır

Hamilelikte Yerleşme kanaması nasıl anlaşılır

Hamilelikte Yerleşme kanaması nasıl anlaşılır Kızlar implantasyon kanaması nasıl oluyor ? Tam olarak belirtileri nelerdir bu yazımızdan sizlerle paylaşıyoruz.

Hamile Kalmak İstiyorum

Hamile Kalmak İstiyorum

Hamile kalmak istiyorum hamile olmak istiyorum diyen sevgili hanımlar. Hiç bir problem olmadığı halde neden hamile

Bebek Nasıl Bakılır ?

Bebek Nasıl Bakılır ?

Yeni anne olmuş yada anne adaylarının bilmesi gereken bir konu olduğu için sizlerle paylaşmak istedik. Bebek

Hamilelik İçin Uygun Günler

Hamilelik İçin Uygun Günler

Hamilelik için uygun dönemler, uygun zamanlar ve uygun günler hangileridir ? Hamile kalınması için bilmeniz gerekenleri tek

Adet Gecikmesi Nedenleri

Adet Gecikmesi Nedenleri

Adet gecikmesi kaç gün olur, adet gecikmesinde hamilelik, adet gecikmesinin nedenleri sebepleri ve ne kadar normal

Yumurtlama Dönemi Tesbiti Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yumurtlama Dönemi Tesbiti Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yumurtlama dönemi belirtileri Ovulasyon günü her kadına göre değişir. Bunu anlamak için bazal temperatür denen bir


Yorum Gönder

Etiketler :