Sinek ve böcek ısırıklarında ilk yardım

Bütün ısırıklar ya da sokmalar aynı değildir. Ne tür bir canlının ısırdığına veya sizi soktuğuna bağlı olarak farklı ilk yardım tedavisi ve tıbbi bakıma ihtiyacınız olacaktır. Bazı türler diğerlerine göre daha fazla hasara neden olabilir. Bazı insanlar ayrıca ciddi bir tepki verme riskini arttıran alerjilere sahiptir. Böcekler, örümcekler ve yılanlardan kaynaklanan ısırık ve sokma belirtilerini nasıl tanıyacağınızı ve tedavi edeceğinizi burada bulabilirsiniz.

 

Neredeyse herkes bir kere bir böcek tarafından ısırıldı ya da sokulmuştur. Bir sivrisinek, sinek, arı, yaban arısı, karınca veya başka bir böcek tarafından saldırıya uğramış olsanız da, böcek ısırıkları ve sokmaları genellikle hafif bir reaksiyona neden olur. Vücudunuz, böceklerin içine enjekte ettiği zehirlere veya diğer proteinlere tepki gösterir . Bu, ısırık veya sokma yerinde belirtilerle sonuçlanabilir, örneğin:

kırmızılık
şişme
Ağrı
kaşıntı

Belirtilerinizin şiddeti, sizi ısırıp sokan böcek türüne bağlı olarak değişebilir. Bazı insanlar ayrıca böcek sokmaları veya ısırıklarına karşı ciddi bir alerjik reaksiyon geliştirir. Arı ve yaban arısı alerjileri özellikle yaygındır. Ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir:

kurdeşen
karın krampları
mide bulantısı ve kusma
yüzünüzün, dudaklarınızın veya boğazınızın şişmesi
solunum problemleri
şok

Böcek ısırmasına veya sokulmasına karşı ciddi bir tepki gösterdiyseniz, doktorunuza alerji testi hakkında danışınız. Bazı örümcek türleri, kara dul ve kahverengi çekirge örümcekleri de dahil olmak üzere daha ciddi reaksiyonlara neden olabilir. Kara dul örümcek zehiri sinir sisteminizde sorunlara neden olur. Isırılan birkaç saat içinde, ısırık bölgesinde yoğun bir acı hissedebilirsiniz. Ayrıca titreme, ateş, karın ağrısı, bulantı ve kusma gibi başka semptomlar da deneyimleyebilirsiniz.Birisinin kahverengi bir ya da kara dul örümceğiyle ısırıldığından şüpheleniyorsanız, derhal tıbbi tedavi almasına yardımcı olun. Isılan alanını sabun ve suyla yıkayın.Ağrı ve şişliğin azaltılmasına yardımcı olmak için bölgeye yaklaşık 10 dakika soğuk kompres veya buz paketi yerleştirin. Cildini korumak için buz veya buz paketlerini temiz bir beze sarın.

Akrep sokmaları çok acı verici olabilir ve ağrı birkaç saat sürebilir. Lokal kızarıklık ve uyuşma sıklıkla oluşur. Hemen hastaneye gidin.Sivri sinek ısırığında alanı sabunlu suyla yıkayın ve soğuk komprek uygulayın.Arı sokması acı yaratabilir.Cımbızla arının iğnesini çekin ve sabunlu suyla alanı yıkayın. Isırık alanında ağrı kaşıntı normaldir. Dayanılmaz ağrınız varsa hekime görünün. Pire ve akrınca ısırığında da ısırık alanını sabunlu suyla yıkayın soğuk buz paketlerini alana uygulayın. Kene ısırığında mutlaka hastaneye gidin kendi başınıza keneyi çıkarmaya çalışmayın.

Çoğu insan hayatlarının bir noktasında böcekler, örümcekler veya yılanlar tarafından ısırılır veya sokulur. Hafif ısırıklar ve sokmalar için temel ilk yardım tedavisi genellikle yeterlidir.Bir ısırıktan sonra ciddi reaksiyon gözlemleniyorsa mutlaka hastaneye gitmek gerekir. Belli alerjileri olan kişiler, ısırmaya veya sokmaya karşı ciddi bir alerjik reaksiyona sahip olabilirler.

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.