SORU: Hamilelikte Yerleşme kanaması nasıl olur nasıl anlaşılır

HAMİLELİKTE YERLEŞME KANAMASI NASIL ANLAŞILIR NASIL OLUR YERLEŞME KANAMASI BELİRTİLERİ KADINLAR KULÜBÜ HAMİLEMİYİM’de

Hamile kalmayı planlıyorsanız ve aktif olarak çalışıyorsanız, muhtemelen araştırdığınız veya bir kitapta okuduğunuz her hamilelik işaretini izleyip bekliyorsunuzdur. Ancak, implantasyon kanaması söz konusu olduğunda tam olarak neyi beklemeliyiz ve hamileliğin bu çok erken belirtisinden sonraki döneminizin başlangıcına nasıl ayırabilirsiniz? Yerleşme kanaması ile ilgili tüm bilgileri makalemizin devamın da bulabilirsiniz.

Hamilelikte Kanama Neden Olur Ne Yapmalı ?

Yerleşme kanaması belirtileri

Yumurta, canlı bir sperm tarafından başarıyla döllendiğinde, Fallop tüpünden uterusa doğru ilerler. Daha sonra kendini düzgün büyümeye devam edebilmesi için uterusun astarına bağlar.Gübrelemeden implantasyona kadar tüm süreç genellikle yaklaşık 9-10 gün sürer. İlginçtir ki , başarılı implantasyonun ilk bulguları yaklaşmakta olan bir süreyi (adeti ) taklit edebilir.

YERLEŞME KANAMASI NASIL OLUR ?

Örneğin, bir haftaya kadar sürecek kramplarınız olabilir. Ayrıca baş ağrısı, yorgunluk, şişkinlik ve ruh hali dalgalanmalarınız olabilir. Bu semptomların tümü, ilk birkaç hafta içinde ortaya çıkan hormonal değişikliklerden kaynaklanmaktadır. İmplantasyon, gebeliğin başladığı süreçtir.İmplantasyondan sonra bağlı fetus hızla büyür.

yerleşme kanaması kadınlar kulübü
yerleşme kanaması kadınlar kulübü

 

İmplantasyon nedir? Yerleşme Kanaması Mı Nasıl Anlaşılır Nasıl Anlayabilirim ?

İmplantasyon kanaması menstrüel siklüsden kısa bir süre önce ortaya çıkan kahverengi veya pembe lekelenme ile karakterizedir. Bu kanama şekli genellikle menstrüel siklüsünüzün başlamaya başlaması anlamına gelmesine rağmen, hamile olduğunuzun bir işareti olabilir.Sperm dölledikten sonra, yumurtadaki embriyo bölünmeye ve büyümeye başlar. Endometrius olarak da bilinen uterus duvarları değişmeye başlar. Tüm hamile kadınların yaklaşık üçte biri implantasyon kanaması yaşamaktadır ve görülmesi endişe vericidir, ancak aslında doğaldır. Rengi, kalınlığı ve süresi, kadının implantasyon kanamasının ortaya çıkışı ile bir dönem arasında farklılaşmasına yardımcı olacaktır.

Yerleşme kanaması rengi ağrılı olur mu ? nasıldır ?

İmplantasyon sırasında lekelenme kanaması HCG testleri bir kadına pozitif bir gebelik sonucu vermeden önce bile ortaya çıkar. Bazı kadınlar, implantasyon ile ilgili herhangi bir işaret bile fark etmeyebilir, bunun yerine diğer erken gebelik belirtilerini daha sonra farkedebilirler.İmplantasyon kanaması ile menstruasyon arasındaki ana fark akıştır. İmplantasyonun neden olduğu kanama çok hafiftir.Nadir durumlarda, implantasyon kanları açık kırmızı bir renge sahiptir. Kahverengi kan, yumurta kendisini implante ettikten sonra uterusunuzda kalan daha eski kandır. Menstrüasyon ve implantasyon kanaması hem kramplara, hem de ağrıya neden olabilir. Menstrüel kramplar, implantasyonun neden olduğu kramplardan genellikle daha yoğun olur.

YERLEŞME KANAMASI YAŞAYANLAR KADINLAR KULÜBÜ HAMİLEMİYİM’de

Yukarıdaki tüm işaretler olası hamilelik hakkında fikir verebilirken, bir test yaptırana kadar emin olamazsınız. Bu nedenle, kesin olarak bilene kadar iyimser olmaya çalışın. Ayrıca, birçok gebenin implantasyon belirtisi göstermediğini unutmayın. Sevgili okurlar konuya dair tüm sorularınızı bizlerle bu başlık altından paylaşabilir, en kısa sürede sorularınıza yanıt alabilirsiniz.

blank

27 thoughts on “SORU: Hamilelikte Yerleşme kanaması nasıl olur nasıl anlaşılır

 • blank
  Ekim 27, 2020 tarihinde, saat 4:08 pm
  Permalink

  Selamlar hayatım yerleşme kanaması malesef iki günden daha fazla sürmez. Siz üç gündür sürdüğünü söylüyorsunuz kanama iki üç gün damla damla şeklinde devam eder ise biz buna yerleşme kanamasıdır gözü ile bakıyoruz sizinkisi halen devam ettiğine göre yerleşme kanaması değildir diye düşünüyoruz.

  Sevgiler. Başkaca sorularınız olur ise lütfen çekinmeden bizlere ulaşınız uzmanlarımız yanıtlasın.

 • blank
  Ekim 26, 2020 tarihinde, saat 12:48 pm
  Permalink

  Merhaba.Biz eşimle adetime 1 hafta kala yani 13 ve 14 ekimde ilişkiye girdik .Çocuk sahibi olmak için. 20 ekimde regl olmam gerekirken 24 ekimde kanamam oldu ama normal adet günümdeki gibi değil daha az .bu böyle 3 gündür devam ediyor ama bugün daha çok azaldı.sizce adetmi olmuşum yoksa yerleşme kanamasımıdır?

 • blank
  Eylül 27, 2020 tarihinde, saat 4:20 pm
  Permalink

  Merhabalar 28 günde bir adet olurum normalde.gecen ayın 25 inde adet oldum ve bu ay 23 ünde olmam gerekiyor ama bu ay adet tarihinden 5 gün önce oldum ve 2 gün sürdü.kasiklarimda batmalar falan var.korunmuyorum çocuk istiyorum.sizce yerleşme kanaması mi test alıp hayal kırıklığına uğramak istemiyorum ?

 • blank
  Eylül 4, 2020 tarihinde, saat 2:41 pm
  Permalink

  Selamlar Mervecim,
  Yani bu yerleşme kanamasının nasıl olduğunu bu konuda anlattık ama emin olun yüzde yüz şu olursa yerleşmedir diyebileceğimiz bir klinik bulgu yok. En net şekilde ortada olan belirtileri yazdık. Eğer adet olur gibi bi akıntı lekelenme iki gün süren az kahverengi şekilde kanama vs olur ise ve iki günün ardından kesilir ve adet olmaz iseniz, tedbiren tahlil yapın diyoruz. Böyle olur ise yerleşme kanamasıdır ve hamile kalmış olabilirsiniz diyoruz. Siz de garip hissettiğinizi ifade etmişsiniz hiç test yaptınız mı ? Adetiniz 5 gün gecikmiş ve düzgün de adet olmamışsınız. Onun haricinde pıhtılı geldi dediğiniz kanamada parça var mıydı. Belkide hamilesini zdüşük yapıyorsunuz haberiniz yoktur. Aşağıdaki konuyu inceler misiniz lütfen.

  https://www.hamilemiyim.org/soru-pihtili-kan-parcali-adet-kanamasi-yasayanlar/

 • blank
  Eylül 4, 2020 tarihinde, saat 4:38 am
  Permalink

  Merhaba Kimse sonuçlarından bahsetmemiş keşke bu belirtiler sonucunda hamile kalıp kalmadıklarını arkadaşlar geri yazsaydı daha iyi anlardık durumumuzu.Benim adetim 5 gün gecikti ama 5 gün boyunca adet olmanın bütün belirtilerini yaşadım kabızlık baş ağrısı gaz birikmesi kramplar bel ağrısı gibi Beyaz akıntı ve 5. Günün sonunda Duştan sonra daha önce görmediğim bir kahverengilikte Pıhtı geldi.ilişki esnasında korunuyoruz ama garip hissediyorum 🙁

 • blank
  Temmuz 19, 2020 tarihinde, saat 8:49 pm
  Permalink

  Sevgili hülya olabilir olamaz diye bir şey diyemeyebiliriz. Adetine bi kaç gün kala test yapman en mantıklı ve kesin sonucu almana yardımcı olacaktır.

 • blank
  Temmuz 19, 2020 tarihinde, saat 3:58 pm
  Permalink

  Merhabalar ben 25 yaşındayım adetim 30 haziranda oldu adetine 15 gün kala 2 gün üst üste pembe leke sonra bigun arayla hafif kahve leke gördüm en son dün cumartesi günü orta şekilde pembemsi kanamam oldu ama şimdi hiçbişey yok kuruyun öyle adetine şuan 11 gün yerlesme kanamasi olabilir mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.