Tüp bebek tedavisi hakkında merak edilen soru ve cevaplar

Bu konu Tüp bebek tedavisi hakkında merak edilen soru ve cevaplar

Tüp bebek kısırlık sorunu  olan çiftlerin çocuk sahibi olabilmeleri için uygulanan bir yardımcı üreme tekniğidir. Her tür kısırlık durumunda

tüp bebek tedavisi uygulanmaz. Makalemizin devamın da tüp bebek nedir, tüp bebek kimlere yapılır, tüp bebekte gebelik belirtilerine dair detayları bulabilirsiniz..


Tüp bebek kısır olan çiftlere uygulanan en etkili üreme tekniklerinden biridir. Tedavide kadın ve erkeğin üreme ile ilgili sıkıntılarının olup olmadığı anlaşılır. Öncelikle erkeğin semenine , kadının yumurtalarına bakılır. Yardımcı ovülasyon ilaçları ile kadının yumurtalıkları uyarılır. Belli bir olgunluğa erişen yumurtalar toplanır. Daha önce erkeğin yıkanan ve ayıklanan en iyi spermleri bir araya getirilir.  Kadının yumurta hücresi ve erkeğin sperm hücresinin laboratuvarda vücut dışında birleştirilmesi sonucunda oluşan embriyolar rahim içine yerletirilir.  Uygulamada yumurtanın döllenmesi beklenir ve döllenen  yumurta rahim içine bırakılır.

Tüp bebek tedavisi tüpleri kapalı olan,ameliyatla tüpleri alınan, nedensiz kısırlıkta erkekte sperm sayısının düşüklüğü,azospermi,oligospermi, endometriozis ,yumurtlama problemi olanlarda ,polikistik over sendromu olanlarda  aşılama ile çocuk sahibi olamayanlarda uygulanan bir üreme tekniğidir. Görüldüğü üzre tüp bebek herkese yapılmaz. Saydığımız problemlerin varlığında tüp bebek tedavisi uygulanır.


Tüp bebekte başarı oranı yapılan kliniğin özelliklerine göre değimektedir.  Ayrıca hastanın yaşı , yumurtalık kapasitesi,  başarı oranını etkilemektedir. Tüp bebek tedavisi ile başarılı bir şekilde gebelik elde edilse bile bu gebeliklerin yaklaşık %20 si düşük ile sonuçlanmaktadır. Ayrıca tüp bebek tedavisinde dış gebelik vakası da gerçekleşebilmektedir. Tüp bebek başarı oranını düşüren diğer faktörler, hastanın sigara ve alkol tüketmesi, tüplerde sıvı birikimi, sperm kalitesinin çok düşük olmasıdır. Üçten fazla tüp bebek tedavisi olupta başarısız sonuç elde ednlerde mutlaka birproblem vardır. Çiftlerde genetik ve kromozal bozukluklar, anne adayında pıhtılaşma sorunları,rahimde polip,yapışıklık ve myom olması tüp bebek tedavisinde başarı oranını düşürebilmektedir.

Tüp bebekte gebelik transferden 12 gün sonra hcg testi ile öğrenilebilir.  Tüp bebekte gebelik belirtileri  pek olmaz.  Hamilelik belirtileri tüp bebek yapıldıktan 15 sonra başlar. Bu yüzden tüp bebekte gebelik sadece en erken şekilde test yaparak öğrenilebilir. Tüp bebek tedavisi ile ilgili makalemizi incelediniz. Tüp bebek tedavisi ile ilgili sorularınızı bizlere bu başlık altından yönlendirebilir , sorularınıza en  kısa sürede yanıt alabilirsiniz.

2016-12-27


Hamilelikte Akıntı İle İlgili Merak Edilenler

Hamilelikte Akıntı İle İlgili Merak Edilenler

Hamilelikte akıntı hangi ayda ne zaman başlar ? Gebelik  hormonları vaginanın içindeki florada dengeyi bozup hamilelikte akıntı

Doğum Kontrol Hapları  Merak Edilenler

Doğum Kontrol Hapları Merak Edilenler

Merhaba hocam doğum kontrol hapına başladım yeni başladığım için dün gece kullanmayı unuttum ne yapabilirim bilgi

Ertesi gün hapı kullananların merak ettikleri sorular

Ertesi gün hapı kullananların merak ettikleri sorular

Ella Norlevo Ertesi gün hapı kaç para kanama olmazsa ne yapılmalı hangi saatler arasında kullanılmalı, ilişkiden

Bebek örgü modelleri bebek elbise modelleri

Bebek örgü modelleri bebek elbise modelleri

Bebek örgü modelleri bebek elbise modelleri Eveeeet kızlaaaar şimdi sizlere örgüden yapılmış kız erkek bebek kıyafetlerinin

Kolobom nedenleri ve tedavisi

Kolobom nedenleri ve tedavisi

Bu konu Kolobom nedenleri ve tedavisi hakkında bilgiler vermektedir.

Klomen tedavisi nedir ?

Klomen tedavisi nedir ?

Klomen tedavisi görenler ya da klomen tedavisine başlayacak olanların sorularını bu açıklayıcı ve bilgi dolu yazımızda


Yorum Gönder

Etiketler :