blank

Tüp bebekte beta hcg değerleri hakkında bilmeniz gerekenler

Tüp Bebekte Beta Hcg değerleri Örnekleri Hamilemiyim kadınlar Kulübünde Sizlerle…

IVF prosedüründen doğan bebeklere genellikle tüp bebek denir. Bu işlem işlem sırasın da kadının yumurtaları toplanır, erkeğin en iyi spermleri seçilip bir laboratuvarda döllenir . Sağlıklı bir embriyo geliştikten sonra kadının rahmine aktarılır. İmplantasyon gerçekleşir ve gebelik başlar. Birden fazla embriyo aktarılabilir ve birden fazla gebelik oluşabilir. İlk tüp bebek tedavisi başarısız olursa tedavinin tekrarı gerekebilir.

Tüp bebek nedir ?

Tüp bebek kadınların hamile kalmasına yardımcı olmak için yardımcı üreme teknolojisinin en etkili türüdür. Bu yöntemle bir çok çift bebek sahibi olabilmektedir.Tüp bebek başarı şansını kadının yaşı,yumurtasının kalitesi ve erkeğin sperm kalitesi etkilemektedir. Tüp bebek tedavisi olanlar da öncelikle yumurtalar ilaç tedavisi ile uyarılır. Daha sonra kadın yumurtlama takibine girer. Yumurtlama gerçekleşmiş ve belli bir olgunluğa erişmiş ise anestezi altın da toplanır. Bu arada erkeğin spermi istenir. Erkek sperm örneği vermeden önce 4 gün cinsel perhizli olması gerekmektedir. Spermler özel teknikle yıkanıp ayıklanır. En iyi spemler seçilir . Seçilen spermler kadından toplanan yumurtalarla özel teknikle döllenir.

 

 

 

Tüp bebekte gebelik testi ne zaman yapılır ?

Döllenme başarılı olursa bölünme başlar ve bu süreç hekim tarafından dikkatlice izlenir. Elde edilen embriyo kadının rahmine aktarılır. Transfer işlemi gerçekleştikten sonra yaklaşık transferin 12. günü gebelik testi yapılır. Erken yapılan testler yanıltabilr. Bu yüzden tedavi gören hastalara hekimlerinin önerdiği tarihte test yapmalarını öneriyoruz.

Beta hcg testi ne zaman yapılmalı ?

Tüp bebek HCG değeri

Tüp bebek tedavisi sonrası hcg testi değerleri ise ; 10 ve üstü değerler gebelik olarak kabul edilir. Yalnız şunu belirtmekte fayda var pozitif görünen değerler her zaman gebelikle sonuçlanmaz. Bu yüzden pozitif sonucu mutlaka hekiminize bildirin. Hcg değerleri dikkatle izlenmelidir. Zamanı geldiğin de pozitif bir test sonucu hekim ultrason muayenesi yapacaktır. Tüp bebek tedavisin de dış gebelik riskide vardır. Bu yüzden hcg değerlerine dikkat etmek gerekir.

Tüp bebek tedavisi gören hastalar genelde bizlere idrardanmı gebelik testi yapmalıyım yoksa kandanmı diye sorarlar. Bizim cevabımız şudur. Mutlaka kanda gebelik testi yani hcg yaptırın. Hcg testinin yanılma payı yoktur ve % 100 en net sonucu verir. Tüp bebek tedavisinde kanama lekelenme görenler de mevcuttur. Her kanama ve lekelenme gebeliğin oluşmadığı anlamına gelmez. Durum ne olursa olsun mutlaka doktorunuzu bilgilendirin ve doktor kontrolün de olun.

Beta HCG testi sonucuna göre kaç haftalık hamileyim

Sevgili takipçilerimiz , tüp bebek  ile ilgili her türlü soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilirsiniz. Sorularınıza en kısa zaman da cevap verilecektir. Dileyen her kadının anne olması dileği ile..

Tüp bebekte beta hcg değerleri hakkında bilmeniz gerekenler” için 150 yorum

 • blank
  Kasım 27, 2015 tarihinde, saat 1:35 pm
  Permalink

  Değerli Cevriye. Spermin geri gelmesi normal bir durumdur. Rahim bölgesinde arka kısmı kapalı olduğundan dolayı sperm gelebilir. 

   

  HAMİLE KALMAK İÇİN AYAKLARI DUVARA DİKMEK İSİMLİ konumuzu inceleyebilirsiniz.

 • blank
  Kasım 28, 2015 tarihinde, saat 10:44 am
  Permalink

  Iyi günler size sorun bizde 3 aylık evliyim çocuk istiyoruz ama olmadı 30 günde bir adet oluyorum biz adetten kaç gün sonra beraber olursak çocuk olma ihtimali yüksek olur şimdiden teşekkür ederim

 • blank
  Kasım 29, 2015 tarihinde, saat 7:57 pm
  Permalink

  Merhaba ;ovülasyon günlerinizi takip edin.Bunun için tükürükten ovülasyon testi alıp günlerinizi belirleyerek gebe kalma şansınızı artırabilirsiniz.

 • blank
  Aralık 17, 2015 tarihinde, saat 10:36 pm
  Permalink

  meraba ben bıir yıldır evlıyım ama bosalamıyorum hic esimle esimle birlikte olduktan sonra sperimler dısarı cıkıyor haöile kala bılırmıyim bosalma olmadan 2 aydır hamile kalmaya calısıyorum

 • blank
  Aralık 18, 2015 tarihinde, saat 9:54 am
  Permalink

  Spermlerin geri gelmesi normal bir durum..Birliktelik sonrası yarım saat uzanın hemen kalkmayın

 • blank
  Şubat 10, 2016 tarihinde, saat 11:45 am
  Permalink

  Merhaba ben 2 aylık evliyim eşim ilk kez içime boşaldı sanırsam onun boşaldığı içimden çıktı bu çocugum olmaz anlamınamı geliyo

 • blank
  Şubat 14, 2016 tarihinde, saat 10:06 pm
  Permalink

  Merhaba spermler tabiki geri çıkacaktır rahmin arkası kapalıdır.Spermin geri çıkması gebeliği engellemez

 • blank
  Mart 31, 2016 tarihinde, saat 8:58 pm
  Permalink

  Selam öncelikle ben 3 yıldır evliyim 3 düşük yaptim lan ugusmazligi war ve özel bir hastanede ilaç tedavisi oluyrm korundum 1 sene geçti çocuk istiyoruz olmuyor genel olarak sperm geri akiyor ignede dusukten sonra yapmadılar anlamadim napmamiz gerekiyor p sikolejmz bozulmus:( çok istiyoz

 • blank
  Nisan 1, 2016 tarihinde, saat 9:19 am
  Permalink

  Merhaba gebelik planı öncesi hekime görünüp muayene olun.Tetkit ve muayeneyle gebeliğe engel durum anlaşılır.Spermin geri gelmesi normaldir zira rahmin arkası kapalıdır.

 • blank
  Temmuz 17, 2016 tarihinde, saat 12:23 am
  Permalink

  Merhaba 19 yaşındayım 2 yıllık evliyim adetim bitti hemen ilişkiye girdik, 4 aydır deniyoruz çocuk olmuyor internetten araştırdım ve prezervatif kullandık boşaldı ve enjektörle alıp vajinamın içine sıktık , sıktıktan hemen sonra yarısı dışarı aktı, ve şuan akıntım devam ediyor sizce hamile kalabilir miyim? Ne zaman belli olur yardımcı olursanız çok sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.