Tüp bebekte beta hcg değerleri hakkında bilmeniz gerekenler

Tüp Bebekte Beta Hcg değerleri Örnekleri Hamilemiyim kadınlar Kulübünde Sizlerle…

IVF prosedüründen doğan bebeklere genellikle tüp bebek denir. Bu işlem işlem sırasın da kadının yumurtaları toplanır, erkeğin en iyi spermleri seçilip bir laboratuvarda döllenir . Sağlıklı bir embriyo geliştikten sonra kadının rahmine aktarılır. İmplantasyon gerçekleşir ve gebelik başlar. Birden fazla embriyo aktarılabilir ve birden fazla gebelik oluşabilir. İlk tüp bebek tedavisi başarısız olursa tedavinin tekrarı gerekebilir.

Tüp bebek nedir ?

Tüp bebek kadınların hamile kalmasına yardımcı olmak için yardımcı üreme teknolojisinin en etkili türüdür. Bu yöntemle bir çok çift bebek sahibi olabilmektedir.Tüp bebek başarı şansını kadının yaşı,yumurtasının kalitesi ve erkeğin sperm kalitesi etkilemektedir. Tüp bebek tedavisi olanlar da öncelikle yumurtalar ilaç tedavisi ile uyarılır. Daha sonra kadın yumurtlama takibine girer. Yumurtlama gerçekleşmiş ve belli bir olgunluğa erişmiş ise anestezi altın da toplanır. Bu arada erkeğin spermi istenir. Erkek sperm örneği vermeden önce 4 gün cinsel perhizli olması gerekmektedir. Spermler özel teknikle yıkanıp ayıklanır. En iyi spemler seçilir . Seçilen spermler kadından toplanan yumurtalarla özel teknikle döllenir.

 

 

 

Tüp bebekte gebelik testi ne zaman yapılır ?

Döllenme başarılı olursa bölünme başlar ve bu süreç hekim tarafından dikkatlice izlenir. Elde edilen embriyo kadının rahmine aktarılır. Transfer işlemi gerçekleştikten sonra yaklaşık transferin 12. günü gebelik testi yapılır. Erken yapılan testler yanıltabilr. Bu yüzden tedavi gören hastalara hekimlerinin önerdiği tarihte test yapmalarını öneriyoruz.

Tüp bebek HCG değeri

Tüp bebek tedavisi sonrası hcg testi değerleri ise ; 10 ve üstü değerler gebelik olarak kabul edilir. Yalnız şunu belirtmekte fayda var pozitif görünen değerler her zaman gebelikle sonuçlanmaz. Bu yüzden pozitif sonucu mutlaka hekiminize bildirin. Hcg değerleri dikkatle izlenmelidir. Zamanı geldiğin de pozitif bir test sonucu hekim ultrason muayenesi yapacaktır. Tüp bebek tedavisin de dış gebelik riskide vardır. Bu yüzden hcg değerlerine dikkat etmek gerekir.

Tüp bebek tedavisi gören hastalar genelde bizlere idrardanmı gebelik testi yapmalıyım yoksa kandanmı diye sorarlar. Bizim cevabımız şudur. Mutlaka kanda gebelik testi yani hcg yaptırın. Hcg testinin yanılma payı yoktur ve % 100 en net sonucu verir. Tüp bebek tedavisinde kanama lekelenme görenler de mevcuttur. Her kanama ve lekelenme gebeliğin oluşmadığı anlamına gelmez. Durum ne olursa olsun mutlaka doktorunuzu bilgilendirin ve doktor kontrolün de olun.

Sevgili takipçilerimiz , tüp bebek  ile ilgili her türlü soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilirsiniz. Sorularınıza en kısa zaman da cevap verilecektir. Dileyen her kadının anne olması dileği ile..

Tüp bebekte beta hcg değerleri hakkında bilmeniz gerekenler” için 150 yorum

 • Nisan 3, 2014 tarihinde, saat 8:42 am
  Permalink

  merhaba beyza hnm ..7 yıllık evlıyım 2014 ocak ayından buyana korunmayı bıraktık 4.denemem fakat halen sonuç negatif 🙁
  bır önerınız varmıdır ?yoksa durmak yok yola devammı dersınız.
  eşimde bende çok ıstıyoruz olumsuz bışey olmasından endişelenıyoruz.
  lutfen yardım…

  Yanıtla
 • Mart 7, 2014 tarihinde, saat 8:56 am
  Permalink

  Vajinal akıntıların mahiyetini anlamak için muayene olmanız gerekiyor.Normal vajinanınsalgısıda olabilir,bir hastalık belirtiside.

  Yanıtla
 • Mart 6, 2014 tarihinde, saat 10:25 am
  Permalink

  iliski sonrasi vajinal akintim cikiyor ..bu sperm degil yani bildiiyiniz vajinal akinti..bu cok kotu bir seymi?

  Yanıtla
 • Şubat 25, 2014 tarihinde, saat 12:18 pm
  Permalink

  Tedbiren gebelik testi yapın.Adet miktarındaki azlık stres kaynaklı olabilir

  Yanıtla
 • Şubat 25, 2014 tarihinde, saat 12:03 pm
  Permalink

  atık kan birikintisi ,kist,yara miyom olabilir.Hemen gebeliğe bağlamayın.Şikayetler devam ederse jinekoloğa görünün

  Yanıtla
 • Şubat 22, 2014 tarihinde, saat 5:04 pm
  Permalink

  Merhaba adetim yeni bitmişti eşimle korumasız ilişkiye girdik ertesi gün kahverengi leke geldi sanırım adet çıkışı olduğundandi sizce hamile olabilir miyim daha bir hafta oldu ama kasıklarım ve belim sancılanıyor akıntım arttı 🙁

  Yanıtla
 • Şubat 20, 2014 tarihinde, saat 9:59 pm
  Permalink

  mrb ben yeni ewlym ilişkden snra twalette spermler dsarı cıkıyo hamile kalmama enqel mi

  Yanıtla
 • Şubat 18, 2014 tarihinde, saat 3:48 pm
  Permalink

  iyi günler bn sevgilimle ilişkiye girdm içime boşalmadı ama kalçama boşaldı ilişkiden 5 gün sonra kan geldi az değildi ama yinede devam ediyor adet haftası bu haftam ama çok az geliyo hemde sarımsı ama hafif kanlı bir biçimde bunun sebebi ne olabilir acil yazın lütfen acaba hamile miyim ???

  Yanıtla
 • Aralık 16, 2013 tarihinde, saat 9:27 am
  Permalink

  mrb ben sevgilimle seviştik ama sevgilim içime girmedi ama vajinama boşaldı hamile kalma durumum var mı acaba..

  Yanıtla
 • Aralık 3, 2013 tarihinde, saat 10:15 am
  Permalink

  Merhabalar Gamzze,

  Şimdi tam birleşme hususu dışarıya boşalma tamamda ilişkiye nasıl girdiniz. Sürtünme vs yada erkeğin menisinin vajinanıza kaçma ihtimalini göz önünde bulunduracak olursak çok zayıf ihtimalde olsa gebelik tabiki olabilir.

  Yanıtla
 • Aralık 2, 2013 tarihinde, saat 4:08 pm
  Permalink

  merhaba dışarı boşalma ile cinsel ilişki sonrasında tekrar cinsel ilşkiye girdik, ovülasyonumun 12. gününe denk geliyor, bundan 4 gün sonrada leke şeklnde kanama oldu gebelik oabilir mi,, şimdiden teşekkürler..

  Yanıtla
 • Eylül 22, 2013 tarihinde, saat 8:36 pm
  Permalink

  İlaç kullanma konusunda yönlendirme yapmıyorum sorunuz yanıtlandı

  Yanıtla
 • Eylül 22, 2013 tarihinde, saat 7:06 am
  Permalink

  Boşalma di diye düşünüyorum ama her ihtimale karşı alicam hapı bide 1 tane içmem yeterli dimi yani hepsini düzenli icmeme gerek yok simdiden teşekkür ederim

  Yanıtla
 • Eylül 22, 2013 tarihinde, saat 7:02 am
  Permalink

  İyi günler dilerim. Ben 18 yasindayim ve ilk kez ilişkiye girdim norlevo hapı almayı düşünüyorum.hamile kalmam.dimi bide iliskiden 20 saat sonra felan kanama oldu bu mumkunmudur

  Yanıtla
 • Eylül 10, 2013 tarihinde, saat 7:14 pm
  Permalink

  Senin yaşındakileri görünce üzülüyorum.Ne oluyor..Kullandığın ilaç %85-90 korur Gecikmen olursa test yaparsın..

  Yanıtla
 • Eylül 10, 2013 tarihinde, saat 3:04 pm
  Permalink

  meraba ben daha 15 yaşındayım yanlışla sevgilim boşaldı ama arkayamı öne mi tam bilmiyoruz içime girip girmediğinide bilmiyoruz çocuğun tişörtünde vardı ama. ben her ihtimale karşı ertesi gün hapı aldım hemen yani bi gün sonra. hapı aldığım gün hiç kusmadım midem falanda bulanmadı ama bi sıvı geldi adet döneminden önceki sıvı gibi şeffaf kokusuz. bu normal mi ? bide hamile kalmam dimi

  Yanıtla
 • Eylül 9, 2013 tarihinde, saat 1:04 pm
  Permalink

  Merhaba belirtilere dqayanarak gebelik teşhisi yapmıyoruz. Gecikmeniz olursa test yapın

  Yanıtla
 • Eylül 9, 2013 tarihinde, saat 12:10 pm
  Permalink

  mrb beyza hanım ben yasemin size bi sorum olucak bana bilgi verebilirmisinz biz çocuk istiyoruz allahın nasip ederse 20 25 gündür çalışma yapıyoruz 1 senelik evliyim doktor kontrolünden geçim gebe kalmam için bi sorun yok ve şuan arada kahve rengi akıntı geliyo ve ade sancısı gibi bişey hissediyorum ayaklarım bellim agrıyo sizce hamilemiyim?

  Yanıtla
 • Eylül 7, 2013 tarihinde, saat 11:50 am
  Permalink

  Merhaba Gebelik planınızdan önce mutlaka jinekoloğa görünüp muayene olun + ilişki sonrası akıntının olması normaldir..

  Yanıtla
 • Eylül 7, 2013 tarihinde, saat 6:09 am
  Permalink

  beyza hnm,
  ben 7 yıllık hamıleyım hıc ılıskılerde ıcıme boşalmadı esım .artk çocuk ıstyrz.fakat 2 aydır okadar boşalma sonrası bıle hamıle olmadım.bırde bu ılıskı sonrası yatmama rağmen kalkar kalkmaz hemen bır akıntı soz konusu.sızce normalmı bu olanlar.7 sene den sonra bır doktora gorunmelımıyım
  tesekkurler

  Yanıtla
 • Temmuz 23, 2013 tarihinde, saat 12:46 pm
  Permalink

  Merhaba ,eşimle ilişkiye girdik ve korunmadık ..Yalnız boşalırken içime doğru bastırarak boşaldı .. boşaldıktan sonra bekledik bi 2dk zararlı bir davranısmı? yumurtalıklarıma veya hamile kalma olasılığıma zarar verirmi .. bu durumla ilgili bilgi alıcaktım .. Teşekkürler ..

  Yanıtla
 • Temmuz 8, 2013 tarihinde, saat 4:47 pm
  Permalink

  Merhaba beyza hanım 1 yıllık evliyim.4 ay önce bir miyom ameliyatı geçirdim ve doktorum artık çocuk yapmamızı söyledi.ilk defa bu ay korunmamaya başladık.27 haziranda adet oldum temmuzun 4ünde ve 6sında korunmadan ilişkiye girdik.7sinde akıntı gibi bişey geldi ama akşamdan kalan spermlerde olabilir tam emin değilim.Sizce hamile kalma durumum nedir olabilirmi?yada nasıl bir yol izleyelim.daha önce hiç merak edipte nasıl olmalı diye bakmamışım hata etmişim sanırım..yardımcı olursanız çoook sevinirim..

  Yanıtla
 • Temmuz 3, 2013 tarihinde, saat 6:33 pm
  Permalink

  rica ederim canım sevgiyle

  Yanıtla
 • Temmuz 2, 2013 tarihinde, saat 1:56 pm
  Permalink

  tesekkur ederim byza hanım ilginiz için

  Yanıtla
 • Temmuz 2, 2013 tarihinde, saat 1:42 pm
  Permalink

  en son adet olugum tarhı hatrlamıyorum ondan endıselıyım beyza hanım zevk suyundan hamile kalmak dusuk oranda olsa mumkun dıyosunuz ynı dusuk bır ıhtımal bu ..kesinliği yok . çok stres yapıyorum ondanda olabılırmı adetın gelmemesi pekı

  Yanıtla
 • Temmuz 2, 2013 tarihinde, saat 1:03 pm
  Permalink

  İlacı kullandıktan sonra tekrar ilişki yaşamışsınız + zevk suyuyla düşükte olsa ge kalmak mümkün .1 hafta içinde gebe olup olmadığınızı anlayamazsınız beklenen adet tarihinizde gecikme yaşarsanız test yapın

  Yanıtla
 • Temmuz 1, 2013 tarihinde, saat 11:55 am
  Permalink

  meraba beyza hanım sıze bır sorum olucak bundan 6gün önce nısanlımla bı ılıskı yaasadım korunmasız bır ılıskıydı ılıskının hemen ardından yarım saat gectı ve ertesı gun hapı kullandım ve aradan 2 gun gectı ve yıne bı ılskı yasandı bu defa bosalma sureklı dısarıya oldu zevk suyundan hamıle kalmaktan korkuyoruum oyle bısey varmıs cunkı bugun tam 1 hafta oldu ve sabah gebelık testı aldım ve yaptım sonuc negatıf cıktı kasıklarımda ve belımde agrılar oluyo sonucta negatıf cıktıgına gore hamıle deyılmıyım bılgılerınız ıcın cok tesekkkur ederım sımdıden beyza hanım.

  Yanıtla
 • Haziran 6, 2013 tarihinde, saat 12:14 pm
  Permalink

  Ozamanben jnaloga qdym anltıyım derdimi kasklarmda ve alt bolgemde cok acyp kasintı ve yacı var we cok mydm bulanyo ama yaklask 20gündür falan

  Yanıtla
 • Haziran 6, 2013 tarihinde, saat 12:01 pm
  Permalink

  MdOzamanben jnaloga qdym anltıyım derdimi kasklarmda ve alt bolgemde cok acyp kasintı ve yacı var we cok mydm bulanyo ama yaklask 20gündür falan

  Yanıtla
 • Haziran 6, 2013 tarihinde, saat 11:48 am
  Permalink

  adetin 4 gündür geçmiş test yapmanda fayda var.Sonuca görede jinekoloğa görün

  Yanıtla
 • Haziran 6, 2013 tarihinde, saat 11:44 am
  Permalink

  Ablcm hemen belli olurmu daha 7gün oldu ilşkı hem zagtn boslmadı da zewk suyundn korktm ama zewk suyu gelmez bendn dio gelmeye bilırmı öle korkmama gerk warmı ilşki olalı 7gün oldu atdetm geckelde 4 gün oldu zağtn

  Yanıtla
 • Haziran 6, 2013 tarihinde, saat 11:25 am
  Permalink

  canım ilaçtan dolayı gecikme olabilir bir kaç güne kadar adet olmazsan test yap

  Yanıtla
 • Haziran 6, 2013 tarihinde, saat 10:59 am
  Permalink

  AAblcım daha önce hç kulanmadim ki daha haytmda ilk kez kulandim adetm le ayni güne dnk geldi yuttm ama adetm de glmdi hapta kanama yapmadı napym bn şmdi hamlelik testımi yapıym ? Gögüslerm o tarluslı kulandqm qbi sızlyo

  Yanıtla
 • Haziran 5, 2013 tarihinde, saat 10:03 pm
  Permalink

  bu ertesi gün hapını sık kullanma iyi değil.Döngünü bozar mutlaka jinekoloğa görün.

  Yanıtla
 • Haziran 5, 2013 tarihinde, saat 2:36 pm
  Permalink

  AAblacım mayısn 31inde aksm ustu saat 4 cıvarı surtn me ile ilşki yasadım ama boşalma olmdı zewk suyundn korktugum içn ayn 2snde yani bi gün sonra ertesi günhapi yuttm ama bi gün ônce bıraz alkol almştım neyse adetm düzensız blyosun gecn ayn 2snde adet olmuştm ama bu ay olmdı ertesi gün hapıda kanama yapmdı 3gün oldu hapı yutmdn önce belim ve kasklarm agrıyodu bıraz akıntm cogalmstı ama suan azaldı braz adet günümle aynı gün yuttm neoluyo anlamyorum gögüslerm de braz agrı var sadce

  Yanıtla
 • Haziran 5, 2013 tarihinde, saat 1:37 pm
  Permalink

  Rica ederim cansu sevgiler

  Yanıtla
 • Haziran 5, 2013 tarihinde, saat 1:04 pm
  Permalink

  teşekkür ederim cevaplarınız için

  Yanıtla
 • Haziran 5, 2013 tarihinde, saat 12:49 pm
  Permalink

  özlemcim sorun gelmedi niye yanıt vermiyim tatlım

  Yanıtla
 • Haziran 5, 2013 tarihinde, saat 12:48 pm
  Permalink

  olur tabiki düzensizlik bile yapabilir

  Yanıtla
 • Haziran 5, 2013 tarihinde, saat 12:33 pm
  Permalink

  Ancak norlevoyu alalı 2 hafta oldu.Yine de bu lekelenmeler ondan kaynaklanıyor olabilir mi ?

  Yanıtla
 • Haziran 5, 2013 tarihinde, saat 12:29 pm
  Permalink

  Abla nıe hç bi soruma cvp vermyosun hala cvp beklyorum lutfn cvp ver

  Yanıtla
 • Haziran 5, 2013 tarihinde, saat 12:05 pm
  Permalink

  merhaba norlevo ara lekelenmeler yapabiliyor

  Yanıtla
 • Haziran 5, 2013 tarihinde, saat 9:08 am
  Permalink

  Merhaba Beyza Hanım,yaklaşık 2 gündür ara ara kahverengiler gelmeye devam etti ama peçeteye sildiğimde hafif kanda geliyor tam det haftamdayım norlevodan sonra adet renginin böyle değişme ihtimali var mı?

  Yanıtla
 • Haziran 3, 2013 tarihinde, saat 3:03 pm
  Permalink

  yerleşme lekelenmesi ayrıdır rahim kaynaklı lekelenme ayrıdır kist miyom yara vs gibi sebeplerden olabilir

  Yanıtla
 • Haziran 3, 2013 tarihinde, saat 2:56 pm
  Permalink

  Rahim kaynaklı lekelenme,yerleşme kanaması anlamında mı oluyor yoksa iltihap tarzı bir lekelenmemi ?

  Yanıtla
 • Haziran 3, 2013 tarihinde, saat 1:51 pm
  Permalink

  rica ederim sevim..Bekleyip görmekten başka çare yok adet kanamsımı rahim kaynaklı bir lekelenmemi..Yarında lekelenme şeklinde gelirse doktora görün

  Yanıtla
 • Haziran 3, 2013 tarihinde, saat 9:15 am
  Permalink

  Beyza hanım çok özür dileyerek bi soru daha sormak istiyorum hep yazıyorum çnkü doktorlar adet günümü beklememi söylüyorlar.1-2 gündür kahverengi akıntım olmaya başladı ama lekelenme tarzında değil ped kullanmamı gerektiriyor.Zaten adetimide en geç bu haftasonuna kadar olmam lazım göğsümde bugün ağrı başladı.Sizce adete döner mi bu akıntı? Yoksa başka bir sorun mu var?

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.