Tüp bebekte beta hcg değerleri hakkında bilmeniz gerekenler

Tüp Bebekte Beta Hcg değerleri Örnekleri Hamilemiyim kadınlar Kulübünde Sizlerle…

IVF prosedüründen doğan bebeklere genellikle tüp bebek denir. Bu işlem işlem sırasın da kadının yumurtaları toplanır, erkeğin en iyi spermleri seçilip bir laboratuvarda döllenir . Sağlıklı bir embriyo geliştikten sonra kadının rahmine aktarılır. İmplantasyon gerçekleşir ve gebelik başlar. Birden fazla embriyo aktarılabilir ve birden fazla gebelik oluşabilir. İlk tüp bebek tedavisi başarısız olursa tedavinin tekrarı gerekebilir.

Tüp bebek nedir ?

Tüp bebek kadınların hamile kalmasına yardımcı olmak için yardımcı üreme teknolojisinin en etkili türüdür. Bu yöntemle bir çok çift bebek sahibi olabilmektedir.Tüp bebek başarı şansını kadının yaşı,yumurtasının kalitesi ve erkeğin sperm kalitesi etkilemektedir. Tüp bebek tedavisi olanlar da öncelikle yumurtalar ilaç tedavisi ile uyarılır. Daha sonra kadın yumurtlama takibine girer. Yumurtlama gerçekleşmiş ve belli bir olgunluğa erişmiş ise anestezi altın da toplanır. Bu arada erkeğin spermi istenir. Erkek sperm örneği vermeden önce 4 gün cinsel perhizli olması gerekmektedir. Spermler özel teknikle yıkanıp ayıklanır. En iyi spemler seçilir . Seçilen spermler kadından toplanan yumurtalarla özel teknikle döllenir.

 

 

 

Tüp bebekte gebelik testi ne zaman yapılır ?

Döllenme başarılı olursa bölünme başlar ve bu süreç hekim tarafından dikkatlice izlenir. Elde edilen embriyo kadının rahmine aktarılır. Transfer işlemi gerçekleştikten sonra yaklaşık transferin 12. günü gebelik testi yapılır. Erken yapılan testler yanıltabilr. Bu yüzden tedavi gören hastalara hekimlerinin önerdiği tarihte test yapmalarını öneriyoruz.

Beta hcg testi ne zaman yapılmalı ?

Tüp bebek HCG değeri

Tüp bebek tedavisi sonrası hcg testi değerleri ise ; 10 ve üstü değerler gebelik olarak kabul edilir. Yalnız şunu belirtmekte fayda var pozitif görünen değerler her zaman gebelikle sonuçlanmaz. Bu yüzden pozitif sonucu mutlaka hekiminize bildirin. Hcg değerleri dikkatle izlenmelidir. Zamanı geldiğin de pozitif bir test sonucu hekim ultrason muayenesi yapacaktır. Tüp bebek tedavisin de dış gebelik riskide vardır. Bu yüzden hcg değerlerine dikkat etmek gerekir.

Tüp bebek tedavisi gören hastalar genelde bizlere idrardanmı gebelik testi yapmalıyım yoksa kandanmı diye sorarlar. Bizim cevabımız şudur. Mutlaka kanda gebelik testi yani hcg yaptırın. Hcg testinin yanılma payı yoktur ve % 100 en net sonucu verir. Tüp bebek tedavisinde kanama lekelenme görenler de mevcuttur. Her kanama ve lekelenme gebeliğin oluşmadığı anlamına gelmez. Durum ne olursa olsun mutlaka doktorunuzu bilgilendirin ve doktor kontrolün de olun.

Beta HCG testi sonucuna göre kaç haftalık hamileyim

Sevgili takipçilerimiz , tüp bebek  ile ilgili her türlü soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilirsiniz. Sorularınıza en kısa zaman da cevap verilecektir. Dileyen her kadının anne olması dileği ile..

Tüp bebekte beta hcg değerleri hakkında bilmeniz gerekenler” için 150 yorum

 • blank
  Mayıs 31, 2013 tarihinde, saat 12:06 pm
  Permalink

  Merhaba cansu ;Kokrma ilaç doğru kullanıldığı taktirde % 90 gebelikten korur belirtilerin psikolojik Adetinde gecikme yaşarsan test yap

  Yanıtla
 • blank
  Mayıs 31, 2013 tarihinde, saat 10:35 am
  Permalink

  mrb ben 2,5 yıllık evliyim.ama vajinismus hastasıydım.bu hastalıgı 10 nisanda yendım şükürler olsunkı..şimdi cocuk ıstıyoruz ama adetım duzensiz son adet tarihlerim 29 mart… 10 nısanda ilk ilişki yasandı daha sonra 16 mayısta oldum..yumurtlama gunumu nasıl hesaplıycam adetım duzensızken? bıde hemen hamıle kalabılmek ıcın neler yapmam lazım?bebek hasretı ıcımde cok buyuk…

  Yanıtla
 • blank
  Mayıs 30, 2013 tarihinde, saat 9:27 pm
  Permalink

  İyi akşamlar Beyza hanım, ben yurtdışındayım geçtiğimiz hafta pazar gecesi bi ilişkim oldu.ilişki sırasında kondom kısa bir süreliğine içerde kaldı ama boşalma olmadı.Ben yumurtalık dönemime gelme ihtimali olduğu için 36 saat sonra norlevo kullandım.(yurtdışında tek tablet satılıyor)Hiçbir yan etkisini görmedim ama kullandıktan 2 gün sonra akıntım arttı daha sonra akıntı geçti bu sefer aradan 1 hafta geçmesine rağmen yumurtalıklarım şişti sanki gaz sancısı gibi sancım var.İlişkinin üzerinden 13 gün geçti.Bunlar hala norlevonun etkisi midir? yoksa hamilelik belirtilerimidir? Psikolojik olarak başım bile dönmeye başladı.adetimin önümüzdeki hafta olması gerekiyor.Cevaplarsanız çok sevinirim.

  Yanıtla
 • blank
  Mayıs 29, 2013 tarihinde, saat 10:00 pm
  Permalink

  Abartı.. Bu kadar çabuk gebelik belirtisi olmaz

  Yanıtla
 • blank
  Mayıs 29, 2013 tarihinde, saat 5:41 pm
  Permalink

  Peki ilişkiden 1buçuk hafta sonra hamile olduğumu anladım başım döndü gibi yorumlar okuyorum bunların başka bi açıklaması mı vardır?

  Yanıtla
 • blank
  Mayıs 28, 2013 tarihinde, saat 11:57 am
  Permalink

  Çok teşekkür ederim ilginiz için

  Yanıtla
 • blank
  Mayıs 28, 2013 tarihinde, saat 11:55 am
  Permalink

  bu kadar erken gebelik belirtisi olmaz canım tamamen psikolojik

  Yanıtla
 • blank
  Mayıs 28, 2013 tarihinde, saat 9:25 am
  Permalink

  Tekrar yazdığım için kusura bakmayın.İlişkiden ve norlevoyu kullanmamın üzerinden 1 hafta geçmesine rağmen hala karnımda hafif şişlik ve gaz sancısı gibi sancım var adetimede yaklaşık 2 hafta var başka herhangi bir şikayetim yok.2gün önce eşimle bir birlikteliğim daha oldu bazı sitelerde okuyorum hamilelik belirtisi olabilir diyorlar ama 1 haftada kendini belli etmez diye umuyorum.Cevabınız için teşekkür ederim iyi günler.

  Yanıtla
 • blank
  Mayıs 24, 2013 tarihinde, saat 4:35 pm
  Permalink

  Rica ederim sevim ilaçtan dolayı canım merak etme

  Yanıtla
 • blank
  Mayıs 24, 2013 tarihinde, saat 4:28 pm
  Permalink

  Beyza hanım,tekrar rahatsız ettğim için kusura bakmayın.Norlevo alalı 3 gün oldu prospektüsünde yazan hiçbi yan etkisini görmedim sadece karnımda şişlik var ve akıntım arttı.Bunlar ilacın etkileri midir? Hamilelik belirtileri bu kadar çabuk olmaz diye umuyorum.Cevabınız için teşekkürler

  Yanıtla
 • blank
  Mayıs 23, 2013 tarihinde, saat 8:03 pm
  Permalink

  rahmin arkası kapalı tabiki akıcak bu olağan bir durum Birliktelikten sonra yarım saat uzanın hemen duş almayın

  Yanıtla
 • blank
  Mayıs 23, 2013 tarihinde, saat 6:37 pm
  Permalink

  ben 8 aylik evliyim ilk 4 ay korundum 5 aydir cocuk istiyoruz ama iliskiye girdigim zaman meni hep diasri akiyo neler yapaabilirim yardimci olun lutfen cok istiyorum cocuk ne kadar uzansamda bos ayaga kalktigim gibi hepsi disari akiyo bilgi verirseniz sevinirim

  Yanıtla
 • blank
  Mayıs 23, 2013 tarihinde, saat 12:52 pm
  Permalink

  sorunuz yanıtlandı

  Yanıtla
 • blank
  Mayıs 23, 2013 tarihinde, saat 12:51 pm
  Permalink

  Rica ederim sevgiler

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.