blank

Tüp bebekte beta hcg değerleri hakkında bilmeniz gerekenler

Tüp Bebekte Beta Hcg değerleri Örnekleri Hamilemiyim kadınlar Kulübünde Sizlerle…

IVF prosedüründen doğan bebeklere genellikle tüp bebek denir. Bu işlem işlem sırasın da kadının yumurtaları toplanır, erkeğin en iyi spermleri seçilip bir laboratuvarda döllenir . Sağlıklı bir embriyo geliştikten sonra kadının rahmine aktarılır. İmplantasyon gerçekleşir ve gebelik başlar. Birden fazla embriyo aktarılabilir ve birden fazla gebelik oluşabilir. İlk tüp bebek tedavisi başarısız olursa tedavinin tekrarı gerekebilir.

Tüp bebek nedir ?

Tüp bebek kadınların hamile kalmasına yardımcı olmak için yardımcı üreme teknolojisinin en etkili türüdür. Bu yöntemle bir çok çift bebek sahibi olabilmektedir.Tüp bebek başarı şansını kadının yaşı,yumurtasının kalitesi ve erkeğin sperm kalitesi etkilemektedir. Tüp bebek tedavisi olanlar da öncelikle yumurtalar ilaç tedavisi ile uyarılır. Daha sonra kadın yumurtlama takibine girer. Yumurtlama gerçekleşmiş ve belli bir olgunluğa erişmiş ise anestezi altın da toplanır. Bu arada erkeğin spermi istenir. Erkek sperm örneği vermeden önce 4 gün cinsel perhizli olması gerekmektedir. Spermler özel teknikle yıkanıp ayıklanır. En iyi spemler seçilir . Seçilen spermler kadından toplanan yumurtalarla özel teknikle döllenir.

 

 

 

Tüp bebekte gebelik testi ne zaman yapılır ?

Döllenme başarılı olursa bölünme başlar ve bu süreç hekim tarafından dikkatlice izlenir. Elde edilen embriyo kadının rahmine aktarılır. Transfer işlemi gerçekleştikten sonra yaklaşık transferin 12. günü gebelik testi yapılır. Erken yapılan testler yanıltabilr. Bu yüzden tedavi gören hastalara hekimlerinin önerdiği tarihte test yapmalarını öneriyoruz.

Beta hcg testi ne zaman yapılmalı ?

Tüp bebek HCG değeri

Tüp bebek tedavisi sonrası hcg testi değerleri ise ; 10 ve üstü değerler gebelik olarak kabul edilir. Yalnız şunu belirtmekte fayda var pozitif görünen değerler her zaman gebelikle sonuçlanmaz. Bu yüzden pozitif sonucu mutlaka hekiminize bildirin. Hcg değerleri dikkatle izlenmelidir. Zamanı geldiğin de pozitif bir test sonucu hekim ultrason muayenesi yapacaktır. Tüp bebek tedavisin de dış gebelik riskide vardır. Bu yüzden hcg değerlerine dikkat etmek gerekir.

Tüp bebek tedavisi gören hastalar genelde bizlere idrardanmı gebelik testi yapmalıyım yoksa kandanmı diye sorarlar. Bizim cevabımız şudur. Mutlaka kanda gebelik testi yani hcg yaptırın. Hcg testinin yanılma payı yoktur ve % 100 en net sonucu verir. Tüp bebek tedavisinde kanama lekelenme görenler de mevcuttur. Her kanama ve lekelenme gebeliğin oluşmadığı anlamına gelmez. Durum ne olursa olsun mutlaka doktorunuzu bilgilendirin ve doktor kontrolün de olun.

Beta HCG testi sonucuna göre kaç haftalık hamileyim

Sevgili takipçilerimiz , tüp bebek  ile ilgili her türlü soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilirsiniz. Sorularınıza en kısa zaman da cevap verilecektir. Dileyen her kadının anne olması dileği ile..

Tüp bebekte beta hcg değerleri hakkında bilmeniz gerekenler” için 150 yorum

 • blank
  Eylül 7, 2013 tarihinde, saat 11:50 am
  Permalink

  Merhaba Gebelik planınızdan önce mutlaka jinekoloğa görünüp muayene olun + ilişki sonrası akıntının olması normaldir..

 • blank
  Eylül 9, 2013 tarihinde, saat 12:10 pm
  Permalink

  mrb beyza hanım ben yasemin size bi sorum olucak bana bilgi verebilirmisinz biz çocuk istiyoruz allahın nasip ederse 20 25 gündür çalışma yapıyoruz 1 senelik evliyim doktor kontrolünden geçim gebe kalmam için bi sorun yok ve şuan arada kahve rengi akıntı geliyo ve ade sancısı gibi bişey hissediyorum ayaklarım bellim agrıyo sizce hamilemiyim?

 • blank
  Eylül 9, 2013 tarihinde, saat 1:04 pm
  Permalink

  Merhaba belirtilere dqayanarak gebelik teşhisi yapmıyoruz. Gecikmeniz olursa test yapın

 • blank
  Eylül 10, 2013 tarihinde, saat 3:04 pm
  Permalink

  meraba ben daha 15 yaşındayım yanlışla sevgilim boşaldı ama arkayamı öne mi tam bilmiyoruz içime girip girmediğinide bilmiyoruz çocuğun tişörtünde vardı ama. ben her ihtimale karşı ertesi gün hapı aldım hemen yani bi gün sonra. hapı aldığım gün hiç kusmadım midem falanda bulanmadı ama bi sıvı geldi adet döneminden önceki sıvı gibi şeffaf kokusuz. bu normal mi ? bide hamile kalmam dimi

 • blank
  Eylül 10, 2013 tarihinde, saat 7:14 pm
  Permalink

  Senin yaşındakileri görünce üzülüyorum.Ne oluyor..Kullandığın ilaç %85-90 korur Gecikmen olursa test yaparsın..

 • blank
  Eylül 22, 2013 tarihinde, saat 7:02 am
  Permalink

  İyi günler dilerim. Ben 18 yasindayim ve ilk kez ilişkiye girdim norlevo hapı almayı düşünüyorum.hamile kalmam.dimi bide iliskiden 20 saat sonra felan kanama oldu bu mumkunmudur

 • blank
  Eylül 22, 2013 tarihinde, saat 7:06 am
  Permalink

  Boşalma di diye düşünüyorum ama her ihtimale karşı alicam hapı bide 1 tane içmem yeterli dimi yani hepsini düzenli icmeme gerek yok simdiden teşekkür ederim

 • blank
  Eylül 22, 2013 tarihinde, saat 8:36 pm
  Permalink

  İlaç kullanma konusunda yönlendirme yapmıyorum sorunuz yanıtlandı

 • blank
  Aralık 2, 2013 tarihinde, saat 4:08 pm
  Permalink

  merhaba dışarı boşalma ile cinsel ilişki sonrasında tekrar cinsel ilşkiye girdik, ovülasyonumun 12. gününe denk geliyor, bundan 4 gün sonrada leke şeklnde kanama oldu gebelik oabilir mi,, şimdiden teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.