Tüp bebekte gebelik ( hamilelik) haftası hesaplama

Her kadın farklıdır ve gebelik belirtileri ve semptomlarıyla ilgili deneyimleri de farklıdır. Birçoğunun başlangıçtan itibaren şiddetli belirtileri bulunurken, birçoğu daha az veya hiç yoktur. Bir gebelikten diğer gebeliğe farklı gebelik belirtileri olabilir. Hamilelikte yaygın olarak görülen ilk bulgular ; adet gecikmesi, mide bulantısı,yerleşme kanaması,yorgunluk, sık idrara çıkma, gögüsler de şişme ve ağrıdır. Yani, dönemi kaçırdıysanız ve diğer belirtileriniz varsa, gebelik testi yapmalısınız. Pozitif gebelik testi, doktorunuza danışmanız gerektiği anlamına gelir.

 

 

Günümüzde bir çok çift normal yolardan bebek sahibi olamamaktadır. Bu noktada yardımcı üreme teknikleri devreye girmektedir. Ve bir çok çift bu yardımcı üreme teknikleri sayesinde gebelik elde etmektedir. Tüp bebek yardımcı üreme tekniklerinden biri. Açıklanmayan infertilite,tubal problemler,genetik bozukluklar, erkek kısırlığı,kadın kısırlığı,yumurtlamaya bağlı problemlerde tüp bebek tedavisi uygulanır.

Tüp bebek tedavisindeki ilk adım kadının yumurtlamasını sağlamaktır. Yumurta üretimini teşvik etmek için ilaçlar reçete edilir. Daha sonra yumurtalar yakından izlenir. Beklenen olgunluğa erişen yumurtalar toplanır. Daha önce alınan yıkanıp ayıklanan en iyi spermlerle yumurta döllenmeye bırakılır. Döllenme gerçekleştikten sonra döllenmiş yumurta kadının rahmine bırakılır. Bu işlem 3-5 gün içinde yapılır. İşlem başarıyla tamamlanırsa size önerilen tarihte gebelik testi yapmanız istenecektir. Tüp bebek başarı şansı durumunuza yaşınıza işlemin yapıldığı merkeze bağlıdır. IVF nin yumurta uyarımı aşamasında aldığınız doğurganlık ilaçlarının , erken gebelik semptomlarını taklit edebilir.

Tüp bebek gebelik haftası genelde transfer tarihine göre hesaplanır. İnternet sitelerinin çoğunda tüp bebek gebelik hesaplayıcılarını bulabilirsiniz. İşlemi nasıl gerçekleştireceğiniz hesaplayıcının olduğu sitede anlatılmaktadır. Tüp bebekte gebelik testi transfer işleminin 12. günü yapılmalıdır. Tüp bebek tedavisinde gebe kalanların hcg değeri 50-100 , gebe olmayanlarda ise değer 0.1 – 00 1 dir.

Yalnız şu unutulmamalıdır ki her pozitif hcg değeri gebelik lehine olmamaktadır. Hcg değeriniz pozitif yönünde olursa mutlaka hekiminize danışın. Tüp bebek tedavisi sonrası adet olmanız her zaman gebe olmadığınız anlamına gelmez. Bu nedenle durumunuzdan hekiminizi haberdar edin. Sevgili okurlar tüp bebekte gebelik haftası hesaplama isimli makalemizi incelediniz. Konuya dair, soru ve önerilerinizi bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, sorularınıza en kısa zaman da yanıt alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.