Tüp bebekte gebelik ( hamilelik) haftası hesaplama

Her kadın farklıdır ve gebelik belirtileri ve semptomlarıyla ilgili deneyimleri de farklıdır. Birçoğunun başlangıçtan itibaren şiddetli belirtileri bulunurken, birçoğu daha az veya hiç yoktur. Bir gebelikten diğer gebeliğe farklı gebelik belirtileri olabilir. Hamilelikte yaygın olarak görülen ilk bulgular ; adet gecikmesi, mide bulantısı,yerleşme kanaması,yorgunluk, sık idrara çıkma, gögüsler de şişme ve ağrıdır. Yani, dönemi kaçırdıysanız ve diğer belirtileriniz varsa, gebelik testi yapmalısınız. Pozitif gebelik testi, doktorunuza danışmanız gerektiği anlamına gelir.

 

 

Günümüzde bir çok çift normal yolardan bebek sahibi olamamaktadır. Bu noktada yardımcı üreme teknikleri devreye girmektedir. Ve bir çok çift bu yardımcı üreme teknikleri sayesinde gebelik elde etmektedir. Tüp bebek yardımcı üreme tekniklerinden biri. Açıklanmayan infertilite,tubal problemler,genetik bozukluklar, erkek kısırlığı,kadın kısırlığı,yumurtlamaya bağlı problemlerde tüp bebek tedavisi uygulanır.

Tüp bebek tedavisindeki ilk adım kadının yumurtlamasını sağlamaktır. Yumurta üretimini teşvik etmek için ilaçlar reçete edilir. Daha sonra yumurtalar yakından izlenir. Beklenen olgunluğa erişen yumurtalar toplanır. Daha önce alınan yıkanıp ayıklanan en iyi spermlerle yumurta döllenmeye bırakılır. Döllenme gerçekleştikten sonra döllenmiş yumurta kadının rahmine bırakılır. Bu işlem 3-5 gün içinde yapılır. İşlem başarıyla tamamlanırsa size önerilen tarihte gebelik testi yapmanız istenecektir. Tüp bebek başarı şansı durumunuza yaşınıza işlemin yapıldığı merkeze bağlıdır. IVF nin yumurta uyarımı aşamasında aldığınız doğurganlık ilaçlarının , erken gebelik semptomlarını taklit edebilir.

Tüp bebek gebelik haftası genelde transfer tarihine göre hesaplanır. İnternet sitelerinin çoğunda tüp bebek gebelik hesaplayıcılarını bulabilirsiniz. İşlemi nasıl gerçekleştireceğiniz hesaplayıcının olduğu sitede anlatılmaktadır. Tüp bebekte gebelik testi transfer işleminin 12. günü yapılmalıdır. Tüp bebek tedavisinde gebe kalanların hcg değeri 50-100 , gebe olmayanlarda ise değer 0.1 – 00 1 dir.

Yalnız şu unutulmamalıdır ki her pozitif hcg değeri gebelik lehine olmamaktadır. Hcg değeriniz pozitif yönünde olursa mutlaka hekiminize danışın. Tüp bebek tedavisi sonrası adet olmanız her zaman gebe olmadığınız anlamına gelmez. Bu nedenle durumunuzdan hekiminizi haberdar edin. Sevgili okurlar tüp bebekte gebelik haftası hesaplama isimli makalemizi incelediniz. Konuya dair, soru ve önerilerinizi bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, sorularınıza en kısa zaman da yanıt alabilirsiniz.

Tüp Bebekte gebelik ( Hamilelik ) Haftası Hesaplama

Tüp bebekte hamilelik haftası nasıl hesaplanır ? Tüp bebekte gebelik haftası neye göre nasıl hesaplanıyor ?

OTOMATİK HESAPLAYICI:
– Tüp bebek (IVF, ICSI, Mikroenjeksiyon) yöntemi ile hamile kalanlar hesaplayıcıda bulunan listeden embriyo transferini veya blastokist transferini işaretlemeli ve transfer yapılan tarihi yıl, gün, ay olarak girmelidir.
– Normal yolla Gebe kalan hastalar son adet kısmını işaretleyerek son adetin başladığı ilk günün tarihini girmelidir.

 

Kaç haftalık, kaç aylık gebeyim? Gebelik haftası neye göre hesaplanıyor?
Klasik IVF tüp bebek yöntemiyle veya mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemiyle yapılan tüp bebek uygulamalarında gebelik haftası hesaplama pirensibi aynıdır. Her ikisinde de gebeliğin kaç haftalık olduğu hesaplanırkenembriyo transfer tarihi temel alınır. Embriyonun transfer edildiği tarihte gebeliğin 2 haftalık olduğu kabul edilir ve üzerine bu güne kadar geçen haftalar sayılarak hamilelik haftası hesaplanır. Normal yolla oluşan gebeliklerde gebelik haftası son adet tarihine göre hesaplanır, bu konu hakkında ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Tüp bebek tedavisinde uygulanan ilaç tedavileri nedeniyle son adet tarihi az da olsa yanılmalara neden olabilir bu nedenle transfer tarihine göre hesaplama yapılır. Aşağıdaki otomatik hesaplayıcıya transfer tarihinizi girerek kaç haftalık gebe olduğunuzu hesaplayabilirsiniz.

Blastokist transferi yapılan hastalar da benzer şekilde transfer tarihini esas alarak hesaplama yapmalıdır. Blastokist transferi 5. günde yapıldığı için ebriyo transferine göre gebelik haftası 2-3 gün daha büyük olacaktır. Aşağıdaki otomatik hesaplayıcı da bu şekilde hesaplamaktadır.

Embriyo transfer tarihine göre gebelik (hamilelik) haftası nasıl hesaplanıyor?
Bazı hastalar transfer yapılan günde gebeliğin neden iki haftalık kabul edildiğini anlamakta zorlanırlar haklı olarak çünkü transfer tarihinde iki hafta önce daha yumurta toplama işlemi bile yapılmamıştır. Bunun açıklaması şu şekildedir: Bütün gebeliklerde hamilelik haftası “son adet tarihine göre hesaplandığı için” burada da transfer tarihinden 2 hafta önce adet başlamış gibi düşünülerek ona göre hesaplama yapılır. Bu şekilde bütün gebelik süresi 40 hafta olacak şekilde takip edilir. Son adet kanamasının başladığı tarih transfer tarihinden 2 hafta önce olmasa bile, burada transfer tarihi esas alınmalıdır, çünkü burada net olarak büyüklüğü bilinen bir embriyo vardır, bu nedenle transfer tarihi yanıltıcı olmaz ancak son adet tarihi yanıltıcı olabilmektedir.

Ultrason ile hesaplanan gebelik haftasının farklı çıkması:
Çoğu zaman gebeliğin ilk aylarında transfer tarihi (normal gebeliklerde son adet tarihi) ile hesaplanan gebelik haftası ultrason ile hesaplanan gebelik haftası ile bire bir aynı olmaz. Arada bir kaç gün veya bir hafta civarında fark olması çoğunlukla bir problemi işaret etmez. Doktorunuz her iki hesaplamaya göre gebeliğin kaç haftalık olduğuna net karar verir. Normal hesaplamalar ile ultrason hesaplaması arasında fark çıkmışsa, ultrasonda bebek daha büyük veya küçük görünüyorsa bu farkın önemli derecede olup olmadığı konusunda doktorunuza danışmalısınız.

Tüp Bebekte gebelik ( Hamilelik ) Haftası Hesaplama transferin 8 gunu,transferin 6 günü,transferin 7 günü,transferin 10 günü belirtiler,transferin 8 günü belirtiler,transferin 6 günü belirtiler,embriyonun 7 günü,transferin 11 gunu,transferin 14 günü beta hcg,transferin 7 gunu belirtiler, makalemiz hakkında sorularınızı, aşağıdaki bölümden bize gönderebilirsiniz.

 

Son adetin başladığı tarihe göre Tarihi girin:
Yumurta toplama tarihine göre
Embriyo transfer tarihine göre
Blastokist transfer tarihine göre

Tahmini doğum tarihiniz:
Gebelik haftanız:

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.