Yalancı gebelik belirtileri ve tedavisi

Her kadın evliliğini çocukla taçlandırmak ister.  Fakat üreme ile ilgili problemler  ,  kişinin hayalini baltalayabilir.  Kadına ve erkeğe bağlı  üreme ile ilgili problemler gebe kalmayı engelleyebilmektedir.

Çocuk sahibi olmayı aşırı şekilde isteyen hanımlar , gebe olmadığı halde kendini gebe gibi hissetmeye başlar . Gebelikte görülen tüm belirtileri aynen yaşayarak kendini  gebe olduğuna ikna eder. Yalancı gebelik dediğimiz bu durum kadınların ruh sağlığını bozarken , psikoloji müdahalesi gerektiren bir olgudur.

Kendini hamile zanneden kadın  , adeti gecikmediği yada adet olduğu halde gebelik testi yapar. Gebelik testi negatif sonuç verdiği halde kadın kendini hamile sanıyor. Oysa  gebeliğin ilk belirtisi adette olan gecikmedir ve gecikmeyle yapılan , gebelik testleri kadının durumu hakkın da sonuç vermektedir. Normalde pozitif çıkacak test sonucu negatif çıktığında, kişinin yalancı gebelik durumu yaşadığı belirlenebilir.

Yalancı gebelikte de belirtiler tıpkı normal gebelikteki gibidir. Mide bulantısı, baş dönmesi, kokulara karşı hassasiyet, aşerme,gögüs ağrısı, kilo alımı gibi. Hatta bazı kadınlar karnında bebeğin hareket ettiğini bile iddia ediyorlar.   Yalancı hamilelik durumları genellikle bir iki ay sürerken, bazı durumlarda 9 ay da sürebilmektedir .Yalancı gebelik, ruh sağlığının kişi bedenini etkileyebildiği en hayret veren örneklerdendir . Gebe olmadığı halde kendini  gebe zanneden ve bu olguları yaşayan kadın, hayal kırıklığına uğramaktadır. Bu durum  psikiyatrilerin uzmanlık alanına girmektedir. Kişinin psikolojik destek ve tedavi alması için mutlaka psikiyatriye gitmesi gerekmektedir.

 

Yalancı gebelik en fazla anne olmayı isteyen, ancak gebe kalamayan kadınlarda görülür.  Hamile olduğunu inanan kadın tedavi edilmezse ciddi tramvalar yaşayabilir. Yalancı gebelik tedavi sürecinde psikiyatrilerin yanı sıra jinekologların da yardımı alınmalıdır.

Yalancı gebeliğe dair belirtiler , gerçek gebeliğe inanılmaz derecede yakındır.  Bulantılar ve kusmalar, karnın içerisinde bir bebek varmış gibi gittikçe şişmesi, aylarca adet görmeme, göğüslerin gün geçtikçe şişmeye başlaması ,bel ve kasık ağrısı , baş dönmesi  yalancı gebeliğin belirtileridir. Bu durum da yapılması gereken ilk şey gebeliğin olup olmadığının anlaşılması için HCG test + ultrason incelemesidir. Hekim hastayı hamile olmadığına , karnın da bir yaşam formu olmadığına ikna etmelidir. Yukarda belirttiğimiz gibi hasta hamile olmadığına ikna olmuyorsa mutlaka uzman bir hekim den psikolojik destek almalıdır. Yalancı gebelikle ilgili makalemizi incelediniz. Yalancı gebeliğe dair sorularınızı bizlere bu başlık altın dan yönlendirebilir , sorularınıza en kısa sürede yanıt alabilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.