Yumurta çatlatma iğnesinden kaç gün sonra cinsel ilişki olmalıdır?

Bu konu Yumurta çatlatma iğnesinden kaç gün sonra cinsel ilişki olmalıdır hakkında bilgiler vermektedir

İnfertil tedavisi gören bayanlara uygulanan tedavi yöntemlerinden biride yumurta çatlatıcı iğnelerdir.Bu iğneler ovülasyon bozukluğunda yardımcı olan destek tedavidir.Yumurta çatlatıcı

iğneler büyüyen olgunlaşan yumurtayı çatlatmaktadır.Yani yumurta çatlatıcı iğneler yumurta gelişiminden sonra tek doz uygulanır.

 

Yumurta çatlatıcı iğneler yumurtayı büyüten ilaçlardan farklıdır.Biri yumurtayı geliştirip büyütüyor,diğeri büyüyen yumurtayı çatlatarak döllenmeye hazırlıyor.Yumurtayı büyüten ilaçlar genelde 1- 2 hafta kullanılıyor,Çatlatma iğneleri ise  tek doz uygulanıyor.Yumurta çatlatıcı iğne cilt altına ,kas altına  enjeksiyon yapılacak şekilde imal ediliyor.Doktorunuz iğneyi nasıl uygulamanız gerektiğini size anlatıcaktır.Yumurtalar 18 mm ile 20 mm olduğunda  yumurta çatlatıcı iğne uygulanır.Çok sayıda yumurta gelişmiş ise  yumurta çatlatma iğnesi uygulanmayabilir.

 

Yumurta çatlatıcı iğnelerin en büyük yan etkisi OHSS dur.Belirtileri şiddetli karın ağrısı,mide bulantısı,ishal,nefes darlığı hızlı kilo alma.Bu ciddi bir durumdur.Bu belirtileri yaşıyorsanız şayet mutlaka hekiminizle iletişime geçin.Ayrıca bu tedavide yumurtalık kistlerine yol açabilir.Yumurta çatlatıcı iğne tedavisi hastanın durumuna göre 3-6 ay uygulanabilir.

 

Bu kadar açıklamadan sonra gelelim sayfamıza sık yöneltilen soruya.Yumurta çatlatma iğnesi sonrası  cinsel ilişki ne zaman olmalıdır? Yumurta çatlatma iğnesi yapıldıktan 1.5 gün sonra olacağı için, ilk ilişki bu saatlerde olmalıdır.İğneyi vurulduğunuz gün ilişkiye sakın girmeyin.İlk ilişkiden sonra birer gün ara ile birkaç defa daha cinsel ilişkiye girilmesi tavsiye edilir.Sayfamıza sık gelen sorulardan bir diğeride yumurta çatlatma iğnesi sonrası gebelik testi ne zaman yapılır?İğne yapıldıktan 14 gün sonra test yapabilirsiniz..Dileyen her bayanın anne olması dileği ile..

2016-02-02


Gebelikte ilk doktor kontrolü ne zaman olmalıdır ?

Gebelikte ilk doktor kontrolü ne zaman olmalıdır ?

Bu konu Gebelikte ilk doktor kontrolü ne zaman olmalıdır hakkında bilgiler vermektedir.

Çatlama Çatlatma iğnesi hakkında bilmeniz gerekenler

Çatlama Çatlatma iğnesi hakkında bilmeniz gerekenler

Çatlama çatlatma iğnesi nasıl neden yapılır, yan etkileri nelerdir ve ne zaman hangi sürede ne zaman

Hamile kalmak için cinsel birlikteliğin sıklığı

Hamile kalmak için cinsel birlikteliğin sıklığı

Hocam merhaba  8 aylık evliyim ve çocuk sahibi olmak istiyorum.Eşimin sperm sayısı düşük  Eşimle ne sıklıkta

Hamilelikte ilişki sakıncalımıdır?

Hamilelikte ilişki sakıncalımıdır?

Merhaba hocam doktora gittim ve hiç bir neden olmadığı halde doktorum ilişkiyi yasakladı bu arada 5

Yumurta sayısını arttıran ilaçlar

Yumurta sayısını arttıran ilaçlar

Biraz önce Habertürk televizyonunda konuşan doktoru izlediğimde kadınların gebelik sürecindeki en büyük sıkıntılarından olan bebeğin olmaması

Adet döneminde ilişki sakıncalımıdır?

Adet döneminde ilişki sakıncalımıdır?

Bu konu adet döneminde ilişkin sakıncaları hakkında bilgiler içermektedir.


Yorum Gönder

Etiketler :