Yumurtlama Dönemi Tesbiti Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yumurtlama dönemi belirtileri Ovulasyon günü her kadına göre değişir. Bunu anlamak için bazal temperatür denen bir ölçüden yararlanılır. Yumurtlama

(Ovulasyon) bir sonraki adet kanamasının başlangıcından 14 gün önce gerçekleşir. Adet siklusları 28 gün süren kadınlarda ovulasyon 14. gün de gerçekleşir.Adet siklusu 35 gün süren bir kadında ovulasyon ( 35 – 14 : 21 ) 21. günde gerçekleşirken , 25 gün süren bir kadında (25 – 14 : 11) 11. günde gerçekleşir. Beden derecesi ile her sabah alınan beden ısısı devamlı olarak bir takvime kaydedilir. Beden ısısının hafif yükselme yaptığı gün (çoğunlukla adetin 15. ve 16. günlerine rastlar) kadının yumurtladığı gündür.

Yumurtlamanın gerçekleştiği nasıl anlaşılır ? 1 – Göğüslerde hassasiyet 2 - Karın bölgesi ve kasıklarda ağrı , rahatsızlık hissi 3 - Vaginal akıntıların artması 4 - Vücut sıvısının artması Eczanelerde satılan ovulasyon belirleme testleri ile de ovulasyonun gerçekleşip gerçekleşmediği belirlenebilir.

İdrada Yapılan Ovulasyon (Yumurtlama) Testi: LH (Luteinise Hormon), yumurtayı harekete geçiren hormondur. Yumurtlamadan 24 ila 36 saat öncesi LH-konsantrasyonu 10 ila 20 kat artmaktadır. OVULASYON TESTİ idrarda bulunan bu hormonu tespit etmektedir. LH'nin artması ile yumurtlama başlangıcı, yani gebe kalma süreci başlamış olmaktadır. Kadınların büyük çoğunluğu bir düzen  içersinde yumurtlamasına rağmen bazı kadınlar adet döneminin herhangi bir gününde yumurtlayabilir. Bu istisnayi durumu tespit edebilmek için adetin bittiğinin ertesi günden başlayarak diğer adetin başladığı güne kadar her gün bir test yapılmalıdır. İdrarda Yapılan Ovulasyon Testi hamilelikten korunma için de kullanılabilir mi ? Hayır. OVULASYON TESTİ sadece yumurtlama (ovulasyon)'nun 24-36 saat öncesini göstermektedir. Ancak spermler, vücudun içersinde 72 saat kadar daha yaşayabilirler. Örnek olarak : 28 günlük bir siklus olduğunu varsayarsak, yani yumurtlama 14. günde gerçekleşiyorsa, cinsel birleşme ise 11. siklus gününde yapılırsa döllenme meydana gelebilir. 1. test gününüz, 12. siklus gününüzdür. Bundan dolayı hamilelikten korunma için kullanılması sakıncalıdır.

Hangi faktörler test sonuçlarını etkiler ? Alkol ve çoğu bilinen ilaçlar test sonuçlarını etkilemez. Ancak fazla miktarda alınan sıvı (mesela su), LH konsantrasyonunu inceltir. Bundan dolayı testten 2 saat öncesine kadar mümkünse hiç içecek alınmamalıdır.

 

Yanlış sonucun sebepleri ne olabilir ? Hamileyseniz, kısa süre önce hamilelikten çıktıysanız veya menopoz dönemindeyseniz, bu yanlış sonuç almanıza sebep olabilir. Aynısı, şayet gebe kalmak için tedavi görüyorsanız ve buna bağlı LH (Luteinise Hormon) veya hCG (Humanes Chorion Gonadotropin) arttırıcı ilaç alıyorsanız da geçerlidir -bu konuyla ilgili olarak önce hekiminize sorunuz. Clomifen ihtiva eden ilaçlar sonucu etkilemez, ancak siklus süresini etkileyebilirler. Bunun sonucunda bir paket daha alıp kullanmanız gerekebilir.

Yakın zaman önce korunma haplarını bıraktım. Test sonuçlarına etkili olabilir mi? Korunma haplarını veya başka bir hormonal korunma metodlarını bıraktıktan sonra, regl döneminin normale dönmesi birkaç gün alabilir. Bundan dolayı 2 dönem, siklusun normale dönmesini bekleyip, daha sonra test'e başlamanız daha mantıklı olur. Bunun avantajı, doğal siklus süresini öğrenmeniz ve ilk test gününüzü daha kesin belirlemenizdir.

Tükürükte Yapılan Ovulasyon  (Yumurtlama) Testi. Evde kullanılabilen tükürük temelli ovülasyon testi 1992 yılında  Italya’da geliştirilmiş olup dünyada 35 ülkede kadınlar tarafından kullanılmaktadır.Bu testin  kullanması kolay ve birkaç dakika içerisinde kesin sonuçlar alınabilmektedir.

Bu Test Nasıl Çalışmaktadır? Kadının aylık periyodu yaklaştıkça östrojen seviyesi yükselir. Bu da vücut sıvılarındaki tuz seviyesini yükseltir. Kadının tükürüğünün kurumasına izin verildiğinde, kristalleşme oluşur. Kadın ovülasyona ne kadar yakınsa, kristalleşme o kadar yoğun olur ve eğrelti otumsu desen ortaya çıkar. Tükürük testinde  bu desene bakarak hamile kalma olasılığının yüksek ve düşük olduğu zamanları rahatça kadınların görmesini sağlar.

Ovulasyon Testi Nasıl Kullanılıyor? Üzeri yazılı rujumsu kapak çıkarılıyor. İç tüpten siyah gözcük çekerek çıkarılıyor.“Açık Mavi” renkteki plastik koruyucu çıkarıdıktan sonra atılıyor. Gözcüğün altındaki şeffaf düz lensin üstüne küçük bir miktar tükürük koyuluyor. Siyah gözcüğü iç tüpe geri koyduktan sonra, dış tüpe koyuluyor ve 5 ile 10 dakika arası kuruması bekleniyor. Dış tüp ayırılıyor, dibindeki ışık düğmesine basılarak test kiti  göz hizasında tutuluyor. Diğer el ile gözcük çevirilerek odaklanılıyor ve sonuç görülüyor.

Yumurtlamayı Takipte Kullanılan Diğer Özel Yöntemler; Semptotermal yöntem Semptotermal yöntem servikal mukus yöntemini (Billings yöntemi) sıcaklık yöntemiyle birleştirmektedir. Semptotermal yöntem doğal yöntemler içerisinde en güvenilir olanlarından biridir. "Doğum kontrol bilgisayarları" Yumurtlama günlerini  daha güvenilir ve rahat belirlemek üzere tasarlanmış mini-bilgisayarlardır. Cihazların tümü benzer bir prensibe dayanmaktadır: Yani bireysel menstruel siklüs verilerinin elektronik olarak kaydedilmesine (tek başına takvim verileri veya aynı zamanda bazal vücut sıcaklığı). Bazı bilgisayarlar aynı zamanda bir idrar test şeridi yardımıyla yapılan hormon ölçümlerini de dahil etmektedir. Yaklaşık olarak hesaplanan ovülasyon tarihinde, bilgisayar doğurgan günlerde yüksek konsantrasyonlarda salgılanan LH hormonu (bazı durumlarda aynı zamanda estrojen) düzeyini ölçmektedir.

Ovulasyon Testleri, Yumurtlamayı Gösteren Testler Nasıl Kullanılır? Kolay ve güvenilir olduklarından bir çok kadın ve doktor tarafından  tercih edilen  yöntemlerdir. Eczanelerde satılan hazır kitler vardır. Bu kitler içinde 5-7 adet çubuk bulunur. Bu çubuklarla Luteinizi Edici (Luteinising Hormon) Hormonun yumurtlamadan hemen önce hızla yükseldiği dönem belirlenebilir. Bu hızlı yükselmeyi takiben 24-36 saat sonra yumurta çatlamaktadır. Pozitif sonuç alındığında yumurtlama ertesi gün olacak demektir. Buna göre cinsel birleşme planlanabilir. Ovulasyonun zamanını tespitte en çok kullanılan ve en basit olanı LH yükselmesinin (idrarda yapılan test) veya Östrojen artışı ( Tükürükte Yapılan test) testpitidir. Bu tespit için son yıllarda “evde yapılan ovulasyon (yumurtlama) testleri” geliştirilmiştir. Ülkemizde de bulunan bu testler, idrarda veya tükürükte kadınlık hormonlarının  artışını tespit  mantığına göre yapılmaktadır.Birbirlerine göre bariz bir üstünlükleri de yoktur.  

2017-02-06


Klomen Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Klomen Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Klomen tedavisi klomenle tedavi görenler ve bilmeniz gerekenlerin tamamı bu konuda

Hamilelikte kan testleri hakkında bilmeniz gerekenler

Hamilelikte kan testleri hakkında bilmeniz gerekenler

  Kan testi hamilelik değerleri nedir nasıl anlaşılır ? Aslında bunu kendi başınızada yapabilirsiniz sevgili hanımlar. Birazdan yazımızın

Progesteron testi hakkında bilmeniz gerekenler

Progesteron testi hakkında bilmeniz gerekenler

Progesteron testi nedir nasıl yapılır ? Normal Değerleri nelerdir ? 21. Gün progesteron değerleri  Sevgili hanımlar, Progesteron

Tiroit Bezi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tiroit Bezi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tiroit bezi nedir ? Tiroit bezi boyun orta kısmında bulunan bir endokrin bezdir. Boyunda "Adem elması" denilen

Gebelik testleri hakkında bilmeniz gerekenler

Gebelik testleri hakkında bilmeniz gerekenler

Gebelik testinde 2. Çizgi silik Çıkarsa ne demektir ? Gebelik testi yaptırdınız ilk 3-5 dakika birşey göremediniz

Gebelikte Kanama Hakkında bilmeniz gerekenler

Gebelikte Kanama Hakkında bilmeniz gerekenler

Gebeliğin ikinci yarısındaki kanamanın nedenleri ilk yarısındakinden farklıdır. Hafif kanamaya neden olan sık problemler rahim ağzındaki


Yorum Gönder

 1. Beyza diyor ki:(02 Haziran 2013 20:54)

  son adet tarihi baz alınarak gebelik hesabı yapılır Çünkü her bayanaın adet tarihi ve ovülasyon günleri farklıdır.Olasılıklı düşünme hamile kalırsan ultrason incelemesi kaç haftalık gebe olduğunu gösterir

  1. GÜLDEN diyor ki:(02 Haziran 2013 20:10)

   beyza hnm size bi sorum olacak 4 mayısta adet oldum 25 mayısta dr gittim dr çatlama olmadığını söledi progestan testim 4.17 çıktı bi ilaç vermedi 15 haziranda gel dedi belki yumurtalaın gelişir ve çatlar doğal yoldan hamile kalabilirsin dedi ben şimdi o zamn hamile çıksam haftasını4 mayıstan mı hesaplar dr. yoksa 25 ine mesela çatlamamıştı 25 mayısta mı hesaplanıkr bilemedim ben bi de dr gittiğim hafta uzayan sıvıyı görmüştüm ve ovulasyon testimde pozitif çıkmıştı fakat dr yumurtalarun küçük çatlama olmamış dedi çatlama sıvısı yok dedi ama yine de bu hafta hamile kalsam kaç haftalık çıkar teste nasıl hesaplanır

   1. Beyza diyor ki:(21 Mayıs 2013 21:49)

    Songülcüm diyer yanıtlarımda da belirtiyorum olasılıklara göre yanıt verip yanıltmak istemiyorum.Umarım hamilesindir.Ovülasyon günlerini bu linkten hesaplayabilirsin http://www.hamilemiyim.org/regl-adet-ve-yumurtlama-donemi-hesaplama

    1. songül diyor ki:(21 Mayıs 2013 18:19)

     ben en son 26 nisan 2013 te adet oldum adetlerim 28 günde bir oluyor adetin 7.9 12. ve 14.cü günleri birleşme oldu cocuk istiyoruz ama suan 2gündür bel ve kasık agrım cok fazla dogru zamandamı ilişki yaşadım sizce hamilemiyim.

     1. Beyza diyor ki:(08 Mayıs 2013 12:38)

      Merhaba canım biz sizin için çalışıyoruz tabiki sorularınız olucak :) sorunu formdan yanıtladım ovülasyon günlerini burdan hesaplayabilirsin http://www.hamilemiyim.org/regl-adet-ve-yumurtlama-donemi-hesaplama

      1. Beyza diyor ki:(08 Mayıs 2013 12:00)

       Hayatım hastaydım sorularınızı sırasıyla yanıtlamaya çalışıyorum

       1. hatice diyor ki:(08 Mayıs 2013 11:07)

        beyza hanım benı sorumu görmedınız sanırım :(

        1. hatice diyor ki:(08 Mayıs 2013 11:05)

         beyza hanım benım dun bı sorum vardı ama görmedınız heralde hala beklıyorum :S

         1. hatice diyor ki:(07 Mayıs 2013 13:57)

          meraba beyza hanım bende forma uye oldum sorularım hıc bıtmıycek gıbı oldugunu anladım :) beyza hanım ben gecen ay 20 sınde adet oldum bu ay kacında adet görmeme lazım bıde yumurtalama dönemım ne zaman olucak söyleyebılırsenız cok svınıcem sımdıden ts ederım

          1. Beyza diyor ki:(27 Nisan 2013 14:04)

           Mehmet bey tedbiren ve emin olmak için kanda gebelik testi yaptırın

           1. mehmet diyor ki:(27 Nisan 2013 13:50)

            beyza hanım 11 12 sınde ılıskım oldu bosalma oldu yanı ayın 18 20 24 unde hamılelık testı aldım negatıf cıktı hepsı ama arkadasımın bugun regl olması gerekıodu olmadı arkadasım baya kotu gunler gecırdı son bı hafta ve bunun sonucunda kanamam olmaz blkı dedı sıkıntı uzuntuden yanı hamılemı sızce

            1. Beyza diyor ki:(14 Nisan 2013 20:55)

             Canım sen forma üye olduysan niye oraya sorularını yazmıyorsun? Ordan daha detaylı yardımcı olurum http://www.hamilemiyim.org/forum/

             1. feride diyor ki:(14 Nisan 2013 15:11)

              beyza hanım buraya üye olmamı söylediniz üye oldum bana yrdımcı olurmusunuz? benim sorunumu söylemişdim düzensiz adet görmem ve 6 aydır gebe kalamamam

              1. Beyza diyor ki:(09 Nisan 2013 15:39)

               http://www.hamilemiyim.org/yumurtlama-donemi-tarihi-hesaplama burdan hesaplayabilirsiniz

               1. Dilara diyor ki:(09 Nisan 2013 15:12)

                Mrhba 3 gün once regl oldum ikinci cocuk istiyoruz allah nasip ederse bunun icin enuygun zaman ne zaman yani yumurtlama donemim ne zaman olabilir ? Bir tavsiye lütfen hayirli aksamlar

                1. Beyza diyor ki:(17 Mart 2013 23:05)

                 Merhaba canım Ovülasyon kişiden kişeye değişiyor,yani gebelik için illa yumurtlama tarihinde birlikte olmak gerekmiyor.Şu anki ovülasyon gününü saptayamadım çünkü döngün değişmiş.Sana önerim kadın doğuma gidip muayene olman..Muayene sonucu durumun değerlendirilebilir sevgilerimle

                 1. kezban diyor ki:(16 Eylül 2012 12:59)

                  slm adetım gelmesıne az bır sure vardı belırtılerı baslamıstı ılıskıden sonra belırtıler azaldı oncede duzensız olurdu acaba hamılelık olabılırmı tesekkerler

                  1. admin diyor ki:(27 Mayıs 2012 20:07)

                   Selamlar Meliş, Gebelikten korunmak için kullandığınız iğneyi bıraktığınız, ve bağzı belirtiler hissettiğinizden bahsetmişsiniz. Bu iğnenin tam etkilerinin bitmesi için kullanmamaya başladığınız andan itibaren bile 3 ay kadar zamana ihtiyacınığz var. Dolayısı ile sizin hamile olduğunuzu düşünmüyoruz. Lütfen uzman bir doktorla görüşünüz. Sevgiler.

                   1. Melis diyor ki:(24 Mayıs 2012 19:22)

                    Slm ben 3aylikigne kullanıyorum fakat bir hafta önce bıraktım simdiyse çok sancım var iğne Yaptırdığım zaman 3ay boyunca kanamam oluyordu simdiyse yok ve iğne yeri ve kasık bölgemde çok sancı var nedeni hamilelik olabilirmi yada yumurtaliklara bı zarar gelmemistir dımı bilgisi olan cevapverebilirmi

                    Etiketler :