Hamileyim ve bacaklarımda aşırı varis ağrısı var ne yapabilirim?

• Konbuyu başlatan sorumvar
  • Başlangıç tarihi
S

sorumvar

Member

Hamilelikte varis kadınlar kulubü hamilelikte hamilelikte varis ağrısı hamilemiyim forum'da.​

Kızlar 6 aylık hamileyim de benim normalde de varislerim var ameliyat olacaktım hamile olduğumu öğrendim. Ama şuan şu sıralar ayakta fazla kaldıkça epey zorluyor beni bacaklarımdaki varisler. Ne yapmam gerek? Hamileyken varis çorabı etkili olur mu? Ayakta kalsam biraz yürüsem bacaklarım çok kötü ağrıyor. Kızlar hamilelikte varis ağrısına ne iyi gelir kendimi iyi hissetmem için. Bu hamilelik nasıl bitecek sürekli yatacak mıyım yaa.

admin

admin

Administrator
Yönetici
Merhabalar
Hamilelikte varis sıkıntısı hamile kadınların %40 ında etkili ve ağrılı geçebiliyor. Bu da fazla kilo aldıysanız çok ayakta kalıyorsanız bacaklarınıza aldığınız kilolar bindiği için daha fazla varis ağrıları oluşabiliyor. Özellikle varisi olan hamile anne adaylarına doktorlar varis çorabı önerebiliyor. Ama bazı hamilelikler yaz mevsimine denk geldiği için anne adayları için bunu yapmak da çok zor olmakta.

''Hamilelikte varis ağrısına ne iyi gelir?''​

• Özellikle çok fazla aynı pozisyonda kalmayın
  • Yapabiliyorsanız az az yürüyüş yapın
  • Uzun süre ayakta kalmayın
  • Uzanırken ayaklarınızı yukarıda kalacak şekilde uzatın
  • Dışarı çıktığınız zaman düz taban ayakkabı tercihen spor rahat edebileceğiniz ayakkabı tercih edin
  • Çok ağrılarınız olduğunda varis çorabı tercih edebilirsiniz doktorunuzun tavsiyesi ile
  • Özellikle aldığınız kilolar bacaklarınıza baskı yapıp varislere daha çok ağrı yapacağı için kilonuzu kontrol altında tutmaya çalışın
  • Bacaklarınızı sıkacak kot tarzında pantolonlar giymeyin daha rahat kıyafetler tercih edin
  • Daha fazla ödem ve şişliği azaltmak için tuzdan uzak durup bol su için (en az 2.5 litre)
  • Otururken özellikle bacak bacak üstüne ve bağdaş kurarak oturmayın en rahat ettiğiniz pozisyonu tercih edin
Hamilelikte varis kadar basur da çok önemlidir. Hamilelikte basur olanlar mutlaka incelemeniz gereken bir yazı. ''Hamilelikte basur olanlar hemoroid mutlaka okuyun'' hanımlar.