Adet döneminde görülen problemler

Eğer dönemleriniz düzensizse ve nedenini merak ediyorsanız, çeşitli yeme bozuklukları ve üreme sağlığı arasında yakın bir ilişki olduğu için gıdalarla ilişkinizi incelemek isteyebilirsiniz.Hepimiz zaman zaman ağırlığımız hakkında endişeleniyoruz. Ancak bazı insanlar bu tür endişeleri aşırı uçlara taşıyor.Ağırlıkları ve vücut şekilleri üzerinde çok fazla odaklanarak , aşırı yemeğe, kendinden kaynaklı kusmaya (Bulimia Nervoza), kendini açlığa (Anoreksiya Nervoza) kadar tehlikeli yeme davranışları geliştirebilirler .

 

 

Yeme bozuklukları çürük dişler, depresyon, osteoporoz ve kronik vitamin eksikliği gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir . Son çalışmalara göre, bir kadının düzensiz dönemlere sahip olma şansını da artırabilir.Herhangi bir yeme bozukluğu menstrüel siklusun bozulmasına yol açabilirken, özellikle de Anoreksiya düşük düzeyde üreme hormonlarına ilişkilendirilmiştir.Yeme bozuklukları, yaşamı tehdit eden ciddi durumlardır. Bir yeme bozukluğundan muzdarip olduğundan şüpheleniyorsanız, bir doktorla konuşmanız ve profesyonel yardım almanız gerekir.

Aşırı adet kanaması sadece hoş olmayan ve rahatsız edici değil aynı zamanda kronik, şiddetli anemi ve diğer ciddi sağlık sonuçlarına da yol açabilir. Bu nedenle, eğer dönemleriniz normalden daha ağırsa, altta yatan nedenleri tanımlamanız ve en kısa sürede çareleri aramanız gerekir.Pek çoğumuzun düşünebileceği kadar kan kaybetmiyoruz. Bir adet döngüsü sırasında ortalama kan kaybı yaklaşık 2-6 yemek kaşığı olan 30-80 ml dir.Buna karşılık, ağır adet kanaması genellikle çok fazla östrojen ve / veya çok az progesteron ile ilişkilidir.

Bu nedenle, ağır adet kanmasj en sık gençlerde ve perimenopozda yaygındır , her ikisi de ovulasyon düzensiz ve dolayısıyla östrojen seviyeleri daha yüksek ve progesteron seviyesinin daha düşük olduğu yaşam döngüsünün zamanlarıdır.Bununla birlikte, bu tip bir hormonal dengesizliğin neden olduğu ağır kanama, bir kadının yaşam döngüsünün diğer zamanlarında, diğer faktörlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir.Fibroidler uterusun iyi huylu tümörleridir; Polipler uterusun astarında küçük, iyi huylu büyümelerdir.Bu ekstra büyüme , genellikle doğurganlık çağında yükselen östrojen seviyeleri ile ilişkili , ağır veya uzun süreli adet kanamasına neden olabilir.

Endometriozis, uterusun iç kısmını oluşturan dokunun (endometrium) uterusun dışında geiştiği bir hastalıktır (ör. Yumurtalıklarda, fallop tüplerinde veya pelvisi kaplayan dokuda).Adenomyoz, endometriyumdaki bezlerin uterus kasına gömüldüğü benzer bir durumdur.Normalde endometriyal astar her menstruasyonla birlikte dökülür. Başka yerlerde hapsolduğunda, vücuttan çıkmanın hiçbir yolu yoktur. Bu şiddetli dönem ağrısının yanı sıra ağır adet kanamasına veya dönemler arasında kanamaya neden olabilir.

RİA, doğum kontrolü için rahim içine yerleştirilmiş T şeklinde bir cihazdır.İki tür RİA vardır: Bakır RİA lar (sarmal bakır sarılı plastik aletler) ve hormonlu RİA lar (doğum kontrol hapları gibi progestin içeren). Ağır adet kanaması, bakır RİA ların iyi bilinen bir yan etkisidir. (Hormon RİA ları periyodik olarak daha hafif olma eğilimindedir.)

Yukarıda, ağır adet kanamasının önde gelen beş nedeni vardır. Diğer daha az yaygın nedenler şunlardır:Hamilelik veya plasentanın sıra dışı bir yeri gibi gebelik komplikasyonları, Kanı incelten ilaçlar veya otlar , Rahim kanseri ve rahim ağzı kanseri,Kalıtsal kanama bozuklukları.. Sevgili okurlar adet kanaması ile ilgili makalemizi incelediniz. Adet dönemi ile ilgili problemler yaşıyorsanız en kısa zaman da bir kadın doğum uzmanına görünün.

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.