Adet öncesi kahverengi lekelenme neden olur?

83

Adetten önce lekelenmenin nedenleri

Bir çok bayan dönemine henüz uzun bir süre varken kahverengi şeklinde olur. Bunun nedenini açıklamadan önce mutlaka her bayanın 6 ayda bir jinekolojik muayeneden geçmesini öneriyorum.Lekelenmelerin bir çok nedeni vardır.Bunların başında stres,kist,miyom,rahimde yara,ilaç kullanımı,çevresel faktörler ,rahim kaynaklı bir sorun vs. beklentisi olan bir çok bayan lekelenmeyi hemen hamileliğe bağlıyor.

Oysaki dediğimiz gebeliğin 6-7 gününde başlar.İmpalantasyon ceninin rahime gömülme aşamasıdır.Lekeleneme adet kanamasından çok farklıdır .Günlük 1 pedi doldurmuycak miktarda olur.Şimdi buna açıklık getirdikten sonra Adet öncesi lekelenmelere değinelim.Adet öncesi olan lekelenmeler yukarıda anlattığımız faktörlerle alakalı olabilir.Adet dönemi öncesi gelen kahverengi akıntı genelde aylık döngünüzün başlayacağına işaret eder. Kahverengi akıntı başka şeyler anlamına da gelebilir. Mesela polipler yüzünden kahverengi akıntı oluşabilir. Kahverengi akıntı genellikle önemli bir durumdan kaynaklanmamaktadır.Ama yinede göz ardı edilmemelidir.

Kahverengi akıntılarının asıl sebebi endometriyal hücrelerimizdir.Ancak bütün bu söylediklerimizden farklı şeyler de vardır. Mesela kahverengi akıntıların sebebi ciddi bir hastalık da olabilir.Serviks kanseri yumurtalık, rahim yada rahim boyu iltihabı, belsoğukluğu, Vajinal  mantarlar Vajinal siğiller Bu ciddi hastalıklardan bazılarıdır…Sevgili hanımlar bu konu hakkında genelde hemen internet başında  sorunuza cevap aramaya yöneliyor ve buna uygun kürler ve tedaviler uyguluyorsunuz.

Şunu belirtmeliyimki bu alternatif yollar her zaman işe yaramaz ve bilakis  zararınıza olabilir. Doktorculuk oynamak yerine mutlaka bu tür durumlarla karşılaştığınız da bir kadın doğum uzmanına görünün.. Bu arada yaşadığınız belirtiler ve lekelenme ile ilgili her türlü bulguları aşama aşama bizlere bu konu üzerinden gönderebilirsiniz. Sizlere bilgiler sunabilir ve doktor öncesinde neler yapacağınızı anlatabiliriz. Ama belirttiğimiz gibi hiç bir tavsiye doktor muayenesi ve tedavisi yerine geçemez geçmeyecektir. Bu bakımdan her türlü sıkıntıda doktorunuz ile görüşmeniz son derece önem arzediyor.

 

Sağlıklı günler diliyorum

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir