Adet öncesi kahverengi lekelenme neden olur?

Adet öncesi kahverengi lekelenme kadınlar için endişe verici olabiliyor. Kahverengi lekelenme vücudunuzdaki diğer fizyolojik değişiklikler ve hatta bazı psikolojik koşullara bağlı olabilir. Kronik hastalıklar, doğum kontrol hapları almak, stres aşırı yük kaldırmak, rahim kaynaklı sorunlar,hormonal dengesizlik kahverengi lekelenmeden sorumlu olabilir.

Adet döngüsünün tamamı 28 gün sürer ve çoğu kadında düzenli kanama 4 ila 7 gün sürebilir. Düzensiz bir dönemi olanlar için, menstrüel siklusu 28 günden daha kısa veya daha uzun olabilir. Böylece adet kanaması daha uzun sürebilir ve her ay farklı zamanlarda ortaya çıkabilir.

 

 

Kahverengi lekelenmeye ne sebep olur? Dahil olmak üzere 7 olasılık vardır:

Yumurtlama : Bazen yumurtlama sırasında yumurta bırakıldığında biraz kanama oluşur. Bu kan normal vajinal mukusunuzla karışır, bu nedenle akıntı biraz ya da koyu kahverengi olabilir.
Endometriyal doku: Bazı durumlarda, bu deşarj, yalnızca son döneminizde geçmeyen eski dokudur. Bu doku uzunca bir süre uterusta kalabilir, bu nedenle kanın kahverengi renkte olması nedenidir.
Perimenopoz: Menopozdan hemen önce vücudunuzun hormon seviyeleri hızla değişiyor. Bu süre boyunca kadınların kahverengi, pembe veya hatta sarı renkli akıntı gördüğü nadir değildir.
Doğum kontrolü: Doğum kontrolü düzensiz dönemlere, lekelenmeye veya kahverengi deşarjlara neden olabilir.
Hamilelik: İmplantasyon, kahverengi lekelenme görmenize neden olabilir . Ayrıca plasentada bir sorun oluşturabilir.
Düşük: Bazı kadınlar düşüğün erken evrelerinde koyu kahverengi kan veya akıntı görürler.
Hastalık : Bazı hastalıklar, bakteriyel vajinoz, PİD (pelvik inflamatuar hastalık), serviks kanseri ve bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi boşalımın kahverengiye dönüşmesine neden olabilir.

Neden adet kanım kahverengi ?

Dönemdeki kahverengi kan da mükemmel derecede normaldir. Koyu kahverengi ya da siyah kan görmek endişe verici olabilir , ancak bu eski endometriyal dokunun geçmesinden başka bir şey değildir.

 

Bazı durumlarda, koyu kahverengi deşarj, kadınların fark ettiği hamileliğin ilk belirtilerinden biridir. Periyodunuzu bekliyorsanız ve gecikmeniz varsa hamile olabilirsiniz. Bu durum da bir gebelik testi yapmanızı öneriyoruz. Özetle anlatırsak sevgili hanımlar ; adetten bir kaç saat önce görülen kahverengi lekelenme normaldir ve bu lekelenme adetin ilk günü olarak sayılır. Ayrıca adet bitimi sonrası ilk 3 gün kahverengi lekelenme yaşabilirsiniz. Buda normaldir. Rahimde kalan eski kan kahverengi olarak dışarıya atılmakatdır. Bu makalede kahverengi lekelenmenin olası nedenleri ele alınmıştır. Merak ettiğiniz sorularınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilirsiniz..

 

 

blank
blank

3 thoughts on “Adet öncesi kahverengi lekelenme neden olur?

 • blank
  Nisan 26, 2020 tarihinde, saat 1:14 pm
  Permalink

  Merhaba partnerimle beraber olduk ama içeri boşalma olmadı. 4 saat sonra ertesi gün hapını kullandım ve tabi ilk defa kullandım ertesi gün hapını. Adeti düzensiz olan biriyim geçen ay ayın 30 da adet gördüm ama; dünden beri kahverengi akıntı görüyorum ve iki damla kan geldi ama halen adet görmedim tam anlamıyla. Hamile olmaktan korkuyorum nütfen yardımcı olurmusunuz

 • blank
  Nisan 10, 2020 tarihinde, saat 2:33 am
  Permalink

  Sevgili gülçin içinize boşalma olsun ya da olmaslın girerse hamile kalma ihtimaliniz var bu kahverengi akıntıları ile hamileliğin doğrudan ya da dolaylı bi bağlantıı yok. Ama adet olduğunuzu söylemişsiniz ben hamilelik olduğunu düşünmüyorum.

 • blank
  Nisan 1, 2020 tarihinde, saat 10:45 pm
  Permalink

  Merhaba partnerimle bir birlikteliğim oldu fakat normal bir şekilde değil iki kere ileri geri yaptı ve dayanamadığım için yapmayı bıraktı ve kesinlikle içeri boşalmadı. Bugün adet olup üçüncü günü olması gerekirken olmadım ve başlama gününden itibaren kahverengi akıntı geliyor. Acaba hamile olabilir miyim diye korkuyorum bir yardımcı olur musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.