Adetim 3 5 gün geçti belim ağrıyor hamilemiyim ?

Bel ağrısı bir çok insan için ortak bir sorundur . Nedenleri tıbbi koşullardan kaynaklanmakla birlikte , gündelik hayattaki ani hareketlerde neden olabilmektedir. Kadınlarda bel ağrısı gebelik, ve adet dönemi ile ilgilide olabilmektedir. Sayfamıza sıklıkla belim ağrıyor hamilemiyim gibi sorular gelmektedir. Nedense bel ağrısı sadece gebelikle ilişkilendirilmektedir.

Bel ağrısı genelde gün içinde fazla ayakta durma ,aşırı kilo alma ,brusella, tüberküloz,kemik erimesi kötü duruş,ağır kaldırma, bel fıtığı vs gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bunların dışında gebelikte bebeğin büyümesi ile anne adayı bel ağrısı yaşayabilir. Bel ağrısının bir diğer sebepleri böbrek hastalığı, karaciğer yada mide problemleri olabilir. Görüldüğü üzere bel ağrısının bir çok potansiyel sebepleri vardır sadece gebelik olarak ilişkilendirmek yanlıştır.

Adet dönemine bir kaç gün kala bayanların çoğunda bel ağrısı gelişebilmektedir. Bu normaldir . Gebeliğin ilk haftalarında ve ilerleyen haftalarında da bel ağrısı olabilir. Yalnız bu septomdan yola çıkarak gebelik teşhisi yapmak yanlış ve yanıltıcıdır. Gebe olduğunuzdan şüpheleniyorsanız ve adetinizde gecikme varsa gebelik testi yapabilirsiniz. Gebelik testleri eczanelerden kolaylıkla tedarik edilebilir. Yalnız bu testler bazı sebeplerden ötürü yanlış sonuç verebliyor. Bu nedenle gebelik şüphesi olanların hatalı sonuç verme olasılığı olmayan hcg testi yaptırmalarını öneriyoruz.

Şayet gebeyseniz ve bel ağrınız varsa durumu ciddiye alıp bir hekime görünün. Bel ağrısı erken doğumun yada düşüğün habercisi olabilir. Bu arada şunu da belirtelim ki gebelikte bel ağrısı 5 . aydan itibaren başlamaktadır. 5. ayda görülen bel ağrıları çoğunlukla zararsızdır fakat tedbirli olmakta yarar vardır. Gebelik süresince olası problemleri engellemek ve yönetebilmek için hekim kontrollerinizi aksatmayın. Sevgili okurlar bel ağrısı ile ilgili makalemizi incelediniz. Konuya dair sorularınız varsa bu başlık altından bizlerle paylaşabilir, en kısa sürede sorularınıza yanıt alabilirsiniz.

blank

2 thoughts on “Adetim 3 5 gün geçti belim ağrıyor hamilemiyim ?

 • blank
  Eylül 25, 2013 tarihinde, saat 10:34 am
  Permalink

  Merhaba tekrar doktorunuzla iletişime geçin..

 • blank
  Eylül 25, 2013 tarihinde, saat 10:19 am
  Permalink

  merhaba beyza hanım 27 haftalık hamileyim ve iki haftadır ishalim beraberinde mide bulantılarım da war.. kullandığım kan ilacının yan etkilerinde de ishal ve mide bulantısı oldugunu doktoruma belirttiğimde doktorum geçen hafta kan ilacıma bir hafta kadar ara verip farklı bi kan ilacına devam etmemi söyledi ama ben hala ishalim ve hiç bi azalma olmadı acaba kan hapından değilde üşüttüğüm için mi böyleyim anlamadım.. ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.. kolay gelsin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.