Adetliyken denize havuza girilirmi ?

Havalar sıcak ve bir çok kişi sahil kentlerine akın ediyor. Denize girip serinlemek,güneşin,kumun tadını çıkarmak yılın yorgunluğunu atmak herkesin hayali.Tatile gidicek  yada giden bayanların bir çoğu bu güzelliklerden mahrum kalabiliyor.Nedeni adet dönemi ile tatilin kesişmesi.Adetliyken denize girilirmi, adetliyken denize girmenin sakıncası varmı tüm detayları yazımızın devamın da bulabilirsiniz.

Tatil planı yapan bir çok kadın ,tatilde adet olmamak için geciktirici hap kullanarak kendini güvence altına alıyor. Ya da yine tatil zamanında bikinisini giydiğinde sıkıntı yaşamamamak adına adet geciktiriciler kullanabiliyor. Bir çoğuda  beklenmedik adet kanamasından ötürü tampon kullanıyor. Ya da bir çok sıhhi gereksinimlerden faydalanma yoluna gidiyor. Denize ,havuza tampon sayesinde rahatlıkla girebiliyorlar.Bir çok bayan ise adetliyken denize girmekten çekiniyor.Nedeni enfeksiyon kapma korkusu.Peki gerçekten adetliyken denize girmek herhangi bir sorun oluşturur mu ?

Sevgili hanımlar adetliyken denize girilebilir.Sadece yoğun olan 1 ve 2. gün  denize girmekte sakınca olabilir.Kanamanın yoğunluğunun azaldığı 3. günden itibaren tampon kullanarak denize girebilirsiniz.Bazı bayanlar pedlerle denize girmekte bu seçim zararlı olabilmektedir.Bu yüzden pedle denize girilmesini önermiyoruz. Tampon tercihi hem sağlıklı hem mantıklı olucaktır. Ped kanamayı denizde havuzda sızdırır bunun yanı sıra enfeksiyona açık bir hale getirir. Adetliyken tampon kullanmak bu yüzden avantajlı.Yalnız tamponu da sık değiştirmek gerekir.Tampon uzun süre  rahimde kalırsa vajinanın miktobiyolojik ortamını değiştirir.Yani normalin üstü bakteri görülebilir.

Adetliyken Denize Havuza Girmek

Şayet önceden planladığınız tatile adet döneminizin denk gelmesi halinde doktora danışabilir,adetinizi öne yada ileri bir tarihe çekebilirsiniz. .Hazır konumuz havuzdan denizden açılmışken kadınlar arasında yaygın olan  bir inanış var.Havuzdan mantar kapma riski.Havuzdan yada denizden mantar kapılmaz. Lakin vajinada uyuyan bir mantar var ise bu nüksedebilir. Mantarı önlemenin yolu deniz havuz sonrası duş almak güneşlenmek.Ve mayoyu ıslak tutmamak.Aşırı vajinal akıntı,iç dudaklarda şişme,kızarma ,kaşıntı,idrarda yanma ilişkide güçlük gibi belirtiler olursa mutlaka hekime görünün, mantar söz konusu olabilir.

Özetle;Adet döneminde denize girmenin sakıncalı olmadığını  fakat deniz ve havuza bu dönemde girilicekse adetin 3-4. günü tercih edilmelidir. Adetliyken denize girmenin herhangi bir zararı yoktur. Yani sizler gönül rahatlığı ile girebilirsiniz diyerek noktayı koyuyoruz. Adet döneminde denize girilirmi adlı konumuzu incelediniz. Bu konu hakkında eğer aklınızda sorular ve soru işaretleri var ise, konu ile ilgili sorularınızı bu başlık altından yöneltebilir,en kısa sürede yanıt alabilirsiniz.

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.