Adetten sonra gusül abdesti almadan ilişkiye girilirmi ?

Her sağlıklı kadın belli dönemlerde ayda bir defa adet kanaması görür. Bu kanama 12 yaşından menepoz dönemine kadar devam eden normal bir olaydır.  Adet kanaması gören her kadının merak ettiği bir soru var adet bitimi sonrası yıkanmadan yani gusül abdesti almadan ilişkiye girmek caiz mi ? Adetli iken ilişkiye girmeyi islam dini yasaklamıştır. Adet bitimi sonrası gusül alınır , ilişkiye girilebilir.

 

 

 

 

Adet döneminde ilişkiye girmeyi islamın yasakladığını yukarda belirttik. Bu yasağın nedeni kadının üreme sağlığını korumak. Bir çok kadın adetten sonra gusül abdesti almadan ilişkiye girmenin  günah olup olmadığını merak ediyor. Bizde bu soruya açıklık getirmek adına bu makalaemizi hazırladık. Adetten sonra gusül abdesti almadan ilişkiye girilirmi tüm ayrıntılar yazımızın devamın da.

Allah kuranı kerim de adet halinde olan kadına yaklaşmayı yasaklamıştır. Bakara suresi 2/222  Bir de sana kadınların ay halini sorarlar. De ki: Bu, bir rahatsızlıktır, Onun için, adet sırasında kadınlardan geri durun ve onlar temizleninceye kadar, kendilerine cinsel yaklaşmada bulunmayın. Temizlendikten sonra, Allah’ın izin verdiği şekilde onlara yaklaşın. Allah tövbe ile kendisine dönenleri sever, temizlenenleri de sever diye bildirmiştir.

 

Belirttiğimiz ayete şöyle baktığımzda  ilişkinin helal olabilmesi için şartlar vardır. İlki kadının adetinin bitmesidir. İkincisi teertemiz olması yani yıkanıp gusl etmesi belirtiliyor. Adetten sonra gusül abdesti almadan ilişkiye girilirmi  hakkın da  bazı mezhepler de farklı görüşler mevcuttur.Hanefi mezhebi  adet olan kadının  adet kanı on günü geçer , kanıda kesilir ise ilişkiye girilebilir. Şafi ve maliki mezhebi ise ancak yıkandıktan sonra ilişkiye girilebilir  diye vurguluyor.

 

Yukardaki mezheplerin düşünce farklılığının sebebi  temizlik anlayışından kaynaklanmaktadır. Bu konuda imamı azam temizlik adetin kesilmesi demektir. Bu yüzden adet bitimi sonrası  yıkanmadan ilişkide bulunmak caizdir diyor. Aynı zaman da yıkandıktan sonra ilişkide bulunmanın da müstahap olduğunu vurguluyor.

Yine adet ile ilgili merak edilen sorulardan biride ; adetliyken ihtilam yani uykuda iken orgazm olma durumunda  kadın abdest almalımıdır ?  Bu durum da kadının abdest almasına gerek  olmadığı hocalar trafın dan vurgulanıyor.

Yine adet ile ilgili sık merak edilen bir konuda  Adetli iken ilişkiye girmenin cezası tövbesi varmıdır ? Burda ki yaptırım aslında erkeğe. Adet dönemi bitmeden eşine yaklaşan tövbe ve istiğfarda bulunmalı  hatta, fakirlere  sadaka vermesi uygun görülmüştür. Verilecek sadaka da eğerki kanın ilk görüldüğü an münasebet olmuş ise 1 dinar , kan kesildiğinde kadın yıkanmadan yaklaşılır ise yarın dinar diye belirtilmiştir.

 

 

 

 

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.