Adetten sonra lekelenme yerleşme kanamasımı?

Sağlıklı kadınlar düzenli olarak ayda bir defa adet kanaması yaşamaktadırlar. Adet görme düzeni kişiden kişiye değişiyor. Kimi 21 günde kimi 30 gün de bir adet görüyor. Adetin uzunluğuda kiminde 3 kiminde 7 gün oluyor. Adetin 2-3 gün sürmesi normaldir. 1 gün süren kanama normal kabul edilmemektedir. Bu durum bir takım sorunların işareti olabilir. Hormonlarınızda bir bozulma varsa, rahminizle ilgili bir problem söz konusu ise kanamanız ya çok az olur yada çok yoğun. Her iki durum da dikkate alınmalıdır. Sevgili okurlar , hormonların işleyişi ile ilgili bilgilere aşağıdaki linktten ulaşabilirsiniz.

 

Hormonlar nasıl dengede tutulur ?

Yerleşme kanaması adet kanaması gibimi olur ?

 

Adetin ilk günü genelde küçük lekelenmeler olmaktadır. Yoğunluk 2. ve 3. gün başlamaktadır. Adet bitiminde kanama gittikçe azalır ve lekelenmeye döner. Bayanların çoğu adet sonrası görülen lekelenmelerin gebelik olup olmadığını soruyor. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Adet gören bir kadın gebe olamaz. Gününde her zamanki yoğunlukta bir kanamanız olduysa gebe olmanızın ihtimali yok. Dolaysıyla adet bitimi sonrası ilk bir kaç gün lekelenmenizin olması normaldir. Adetten kalan kan kalıntısı eski olacağın dan kahverengi bir lekelenmeniz olacakır.

Yerleşme kanaması ise adete bir kaç gün kala yada adet gecikmesinde görülen bir kanamadır. Bu kanama yoğun olmamakla birlikte gebeliğin ilk dönemlerinde sıklıkla görülmektedir. Yerleşme kanaması embriyonun rahime implante olması ile gerçekleşir. Bu yerleşme esnasında küçük çaplı lekelenmeler olacaktır. Yerleşme kanaması gebeliğin en belirgin belirtilerindendir.

 

Adetinize bir kaç gün kala yada adetinizde gecikme olduğunda küçük çaplı lekelenmeler yaşıyorsanız mutlaka gebelik testi yapın. Hamilelik söz konusu olabilir. Adet dışı kanamalar ayrıca başka tıbbi koşullardan da kaynaklanabilir. Daha önce belirttiğimiz gibi adet dışı kanama ve lekelenmeleriniz varsa mutlaka dikkate alıp bir kadın doğum uzmanına görünün. Sevgili takipçilerimiz ; Adetten sonra lekelenme yerleşme kanaması mı ile ilgili makalemizi incelediniz. Bu konu ile ilgili kafanıza takılan ayrıntıları soruları bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, sorularınıza en kısa sürede yanıt alabilirsiniz.

blank

6 thoughts on “Adetten sonra lekelenme yerleşme kanamasımı?

 • blank
  Şubat 19, 2020 tarihinde, saat 12:05 am
  Permalink

  Selamlar Rüya,

  Adetten hemen sonra yaşanılan birlikteliklerden hamile kalamazsınız ilaç almanıza da gerek yok hayır hamile olamazsınız. Yumurtlamanız olmadığından dolayı bu mümkün değil lütfen sıkıntı yapmayın.

 • blank
  Şubat 16, 2020 tarihinde, saat 9:11 am
  Permalink

  Adet temizledikten sonra birlikte oldum fakat sert şekilde oldu kanama oldu sonra ve tekrar olmadı içime bırakmadığını dedi fakat ben korkuyorum ilaç almadim da kalmakta korktuğum için acaba hamile kalmış olabilir mi yim lütfen adet gününe var yardım edin

 • blank
  Nisan 19, 2015 tarihinde, saat 8:33 pm
  Permalink

  hcg degerim 4198 hamilelik kac haftalık olur

 • blank
  Aralık 29, 2014 tarihinde, saat 10:07 am
  Permalink

  Beklenen adetinizde en az 3 günlük gecikme olursa test yapın

 • blank
  Aralık 28, 2014 tarihinde, saat 7:18 pm
  Permalink

  ilişkiden ne zaman sonra hamile olup olmadıqımı öqrenebilirim.?ilişkiden hemen sonra bulantı başlaması hamilelik belirtisi mi.?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.