Adrenal yorgunluk nedir nasıl tedavi edilir ?

Adrenal bezler, adrenalin ve steroidler aldosteron ve kortizol gibi çeşitli temel hormonları üreten endokrin bezlerdir. Bu hormonların bir veya daha fazlasının yetersiz üretimi olduğunda, adrenal yorgunluğa neden olabilir. Yorgunluk hissi ile birlikte, adrenal yetmezliğin diğer belirtileri ve semptomları vücut ağrıları, açıklanamayan kilo kaybı, düşük tansiyon, zayıf uyku, sinirlilik, sindirim problemleri, ve cilt renk değişikliğidir.Adrenal yorgunluk, kan testleri ve yetersiz adrenal hormon düzeylerini gösterebilen özel stimülasyon testleri ile teşhis edilebilir.

 

Ne yazık ki, adrenal yorgunluk bir gecede sabitlenebilen bir durum değildir. Eğer bu durumla uğraşıyorsanız, adrenal bezlerinin düzgün çalışmasını sağlamak için sabır göstermeniz ve sıkı bir rejime başvurmanız gerekir.Adrenal yorgunluğuyla mücadeleye yardımcı olabilecek basit ev ilaçları ve yaşam tarzı değişiklikleri vardır. Enerji düzeyinizi yüksek tutmak için çeşitli B vitaminleri hücre metabolizmasında önemli bir rol oynar. B5 vitamini, hücresel solunum ve yağların, proteinlerin ve karbonhidratların parçalanmasına yardımcı olan koenzim A nın üretilmesine yardımcı olur. B12 vitamini, adrenal hormonların oluşmasına yardımcı olurken, B12 enerji üretimi, hücre onarımı ve kırmızı kan hücrelerinin korunmasında yardımcı olur.

Tam tahıllar, fasülyeler, zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrekler ve süt ürünleri gibi B vitaminleri yüksek besinleri tüketin.Ayrıca, farklı önemli B vitaminlerinin doğru dengesine sahip B-kompleksi takviyeleri almayı da tercih edebilirsiniz. Uygun doz için doktorunuza danışın.

 

Meyan kökü, kortizol seviyelerini düzenlemek için en iyi adaptojen bitkilerden biridir. Kortizol yıkımını engelleyen ve böylece bu hormonun normal seviyelerini geri kazanmasına yardımcı olan glisirizin asit içerir. Organik hindistancevizi yağı, adrenal yorgunluğuyla savaşmaya ve enerji düzeyinizi yüksek tutmaya yardımcı olabilecek dengeli bir yağdır.Hindistancevizi yağında, sağlıklı yağlar, özellikle orta zincirli trigliseritler kolayca sindirilir ve doğrudan bir enerji formu olarak kullanılır. Aynı zamanda enerji düzeylerinin korunmasına da yardımcı olur.Günlük olarak 1 ila 2 yemek kaşığı sızma hindistan cevizi yağı tüketin. Ayrıca, vücudunuzu toksinlerden arındırmak için her sabah aç karnına hindistan cevizi yağı tüketebilirsiniz.

 

Magnezyum adrenal sağlığınız için çok önemlidir. Glikozu enerjiye ayırmada önemli bir rol oynar.Aslında, hafif bir magnezyum eksikliği bile dayanıklılığınızı ve enerji düzeyinizi etkileyebilir. Ayrıca depresyonla da sonuçlanabilir.Böylelikle, adrenal yorgunluğunuz varsa, magnezyum seviyesini kontrol ettirin. Düşük ise, diyetinize daha fazla magnezyum açısından zengin gıda ekleyin. Önerilen günlük magnezyum alımı yaklaşık olarak erkekler için 350 mg ve kadınlar için 300 mg’dır.

 

C vitamini adrenal yorgunluğa iyi gelmektedir. C vitamini bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve vücudunuzu serbest radikallerden korur.En iyi C vitamini açısından zengin yiyeceklerden bazıları, brokoli, greyfurt, kivi, portakal, biber, patates, çilek, filiz ve domatestir.Doktorunuza danıştıktan sonra C vitamini takviyesi almayı tercih edebilirsiniz.Diyafragma solunumu uygulayarak, enerjinizin geri kazanılmasına yardımcı olabilir, aynı zamanda adrenal fonksiyonunuzda ve enerji seviyenizde sıkıntı yaratan stres ve endişe ile savaşabilirsiniz.Zihninizi sakinleştirmeye ve vücudun stres yanıtını gevşetmeye yardımcı olmak için günlük derin nefes alma teknikleri uygulayın.

Kendinizi sürekli olarak yorgun hissediyorsanız bu durum anemiden yada başka sağlık problemlerinden kaynaklanabilir. Bir çok faktör gün içinde kendinizi yorgun hissetmenize sebep olabilir. Bu nedenle önceliğiniz mutlaka bir hekime görünmek olmalıdır. Sevgili okurlar adrenal yorgunlukla ilgili makalemizi incelediniz. Konuyua dair soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, sorularınıza en kısa zamanda yanıt alabilirsiniiz.

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.