Akne ve sivilce nedenleri tedavisi

Akne, kıl foliküllerinin tıkanmasına bağlı olarak cildin ortak bir hastalığıdır.  Akne yüz de sıklıkla görülür, ancak aynı zamanda göğüs, sırt ve üst kollarınızda sıkıntı da oluşturabilir. Akne ergenlerin yaklaşık% 90 ını etkiler ve erişkinlikte ortaya çıkabilir, genellikle 20 ila 40 yaş arasındaki insanları etkiliyor.Akne kalıcı olabilir, ancak etkili tedaviler mevcuttur.  Bu makale; akne, akne nedir,akne nedenleri,akne tedavisi hakkında bilgiler vermektedir.

Çoğu insan hayatları boyunca bir süre sivilceye yakalanır. Yiyecekler, hormonlar, stres ve diğer faktörler sivilceleri yetişkin olarak tetikleyebilir.Sivilce hayatı tehdit edici nitelikte değildir, ancak rahatsız edici psikososyal sorunlara neden olabilir.Akne aynı zamanda ciddi ve kalıcı yara izi oluşturabilir.

 

Nedenler : Cilt yüzeyinde gözenekler adı verilen küçük delikler vardır. Gözenekler, bir kıl ve bir yağ bezi içeren bir folikülü açıktır. Bez, cildi yağlamak ve korumak için yağ çıkarır. Akne bezleri çok fazla yağ ürettiğinde gözeneklerin tıkanmasına neden olur; Ve kir, bakteri ve ölü cilt hücreleri oluştururlar. Ergenlik, menstrüel dönemler, gebelik, doğum kontrol hapları veya stresle ilgili hormonal değişiklikler akne ile sonuçlanan aşırı yağ salınımına neden olabilir. Yağ bazlı kozmetik ve saç ürünleri ile bazı ilaçlar (örneğin steroidler, testosteron ve östrojen) akne yapabilir.

Cildin fazla yağ üretmesine neden olan herhangi bir durum akne salgını tetikleyebilir. Yağ, gözenekleri tıkamakla kalmaz, aynı zamanda gözeneklerindeki ölü deri hücrelerinin birbirine yapışmasına ve cildin dışarı atılmasına  daha zor hale getirir. Tıkanmış gözenekler doğal olarak cilt üzerinde yaşayan bazı bakteriler için uygun bir ortam oluşturur.

 

Tanı :Cildinizin basit bir incelemesi doktorunuzun sivilceleri teşhis etmesini sağlar. Laboratuvar testleri genellikle gerekli değildir.Akne görünümüyle teşhis konur. Doktorunuz diğer olasılıkları ortadan kaldırmak için fiziksel bir muayene yapabilir ve tıbbi ve kişisel geçmişinize bakabilir. Doktorunuz, kozmetik ve aldığınız herhangi bir ilaç gibi şeyleri isteyebilir.

 

Akne ve sivilceye ne iyi gelir ? Öncelikle hergün yüzünüzü uyumadan önce bebek sabunuyla yıkayın. Ardından beyaz kil maskesini cildinize uygulayın.Maske yüzünüzde yarım saat kaldıktan sonra yıkayın. Daha sonra yüzünüzü sade maden suyuyla yıkayın. Akneniz geçene kadar bu  uygulamalrı düzenli olarak yapın. Akne ve sivilceler geçtikten sonra işlemi haftada  2 defa yapın. Yüzünüze asla  havlu ile kurutmayın. Tek kullanımlık kağıt havluları tercih edin.

 

Tedavi ve Önleme Akne için reklamı gördüğünüz temizlik maddelerinin çoğu gerekli değildir. Aslında, aknelerinizi daha da kötüleştirebilirler. Bazı kadınlar için, doğum kontrol hapının alınması sivilcelerin oluşmasına neden olan hormonların düzenlenmesine yardımcı olabilir.Daha ciddi akne için, deride doğrudan uygulanan bir antibiyotik veya retinoik asit (A vitamininin bir türevi) genellikle işe yarar.Derin sivilce için antibiyotik hapları,Reçeteli ilaçları..Bu ilaçların tüm riskleri ve faydalarını doktorunuzla görüşmeniz önemlidir.Derin sivilce yara izi için, kollajen enjeksiyonları ve lazer yeniden cilt  yenileme kullanılabilir.Bu tedavilerin birçoğu cildinizi güneşe karşı daha hassas hale getirebilir. Uygun güneş koruması ile birlikte kullanılmalıdırlar. Düşündüğünüz farklı tedavi seçeneklerinin riskleri ve faydaları konusunda doktorunuzla veya eczacınıza konuşun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.