Ara kanamalar hastalık habercisimi ?

 

Ara kanamalar  hemen hemen bir çok kadın bu problemi yaşamıştır.Adet kanaması sonrası görülen ara kanamalar stres,sıkıntı,ani kilo  değişimleri, spor ,rahim kaynaklı sorunlar,hormonal bozukluklar  gibi nedenlerden ötürü olabiliyor.Ara kanamaların nedenini araştırmak için  muayene, hormon tetkitler ve pataloji incelemesi yapılmalıdır.Ara kanamalar ın nedeni teşhis edilip tedavi edilmediği sürece ciddi sorunlar oluştarabilir.Ara kanamalar ın nedenleri ve tedavisi hakkında ki tüm detaylar yazımızın devamın da.

 

 

Vajinal kanamanın süresi, aralığı ve miktarı, kanamadan ne tür anormalliklerin sorumlu olduğunu gösterebilir.Anormal adet kanaması süresi, çok uzun bir süre kanama ( hipermore ) veya çok kısa bir süre kanama ( hipomenore ) olabilir.Kanamanın miktarı (hacmi) da anormal olabilir. Enfeksiyon, menopoz , vajinal yaralanma ve hormon seviyelerindeki değişiklikler gibi menstrüel sikluslarla ilgili olmayan birçok vajinal kanama nedeni vardır .

 

Bazı olası nedenler:

bir enfeksiyon
vajinal yaralanma
hormon problemleri
Hamilelik sorunu
menopoz veya perimenopoz
çölyak hastalığı, karaciğer veya böbrek hastalığı gibi bazı tıbbi durumlar
bazı ilaçlar
eksik doğum kontrol hapı
unutulmuş bir tampon
rahim içi araç
polipler veya diğer kanserli olmayan büyümeler
Kanser .

 

 

 

Zaman zaman her bayanın mensin de sapmalar ,gecikmeler olabiliyor.Bunların yanın da ara kanamalar da olabiliyor.Özellikle iki adet arası görülen kanamalar ve  ilişkiden sonra olan kanamalar dikkate alınmalıdır.Kanamanın şekli, süresi, daha önceden benzeri sorun olup olmadığı, bereberinde ağrı bulunup bulunmadığı gibi durumları  takip etmeli ve kanamanın sürekliliği devam ediyorsa mutlak surette hekime görünülmelidir.

 

Ara kanamaları hastalıklara göre  değerlendirirsek ; Rahimde en sık görülen kanama nedeni Miyomlar dır.Kadınların %30 da görülmektedir.
Yumurtalık kistleri  ara kanamalara neden olabileceği gibi kısırlık üzerinde de olumsuz etkisi vardır.Basit kistler kendiliğinden kaybolurken , estrojen üreten kitleler olabilir bu yüzden tedavi gereklidir.Rahim içi iltihaplardan ötürü de ara kanamalar olabilir.Özellikle ilişki sonrası görülen bu kanamalar tedavi edilebiliyor.
Rahimin içini zar gibi kaplayan  polipler ara kanamya sebep olabilir.Et parçası olarak nitelendirilen polipler  rahim ağzında bulunur ve genellikle ilişki sonrası kanamayla kendini gösterir.

Anormal kanamalar ise  kanser bulgusu akla gelmektedir.Teşhis için mutlak surette kanama dikkate alınıp hekime görünülmelidir.
Vücudun tamamını etkileyen bazı rahatsızlıklarda ara kanamalara yol açabilmektedir.Pıhtılaşma bozuklukları, dalak hastalıkları ,lösemi, hormonal bozukluklar ,tiroid  bezi sorunları ,obezite,hiperprolaktinemi ,gibi rahatsızlıklar ara kanamaya sebebiyet verebilir.Ayrıca ,antidepresanlar ,doğul kontrolü gibi ilaçlara bağlı  kanama olabilir.Ara kanamaların tedavisi altta yatan nedene yönelik olarak yapılır.Burdaki yazılar bilgilendirme amaçlıdır.Ara kanamaları dikkate almalı ve kadın doğum uzmanına  görünülmelidir.Ara kanamalarla ilgili  soruları bize bu başlık altın dan sorabilir,en kısa sürede sorularınıza yanıt alabilirsiniz

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.