Asperger sendromu nedenleri belirtileri ve tedavisi

Asperger sendromu genel otizm spektrum bozukluğu  teşhisinin bir parçasıdır . Otizmin hafif bir formu olarak düşünülen bir gelişimsel bozukluktır. Otizm, iletişim ve davranış sorunları ile sonuçlanan bir beyin gelişim bozukluğu. Asperger sendromu teşhisi konan kişilerin tipik olarak yüksek istihbarat ve konuşma gecikmeleri yoktur. Bununla birlikte, oyun oynamak, öğrenmek, konuşmak ve başkalarından farklı davranmak eğilimindedirler.Bu makale ; asperger sendromu,asperger sendromu nedenleri,asperger sendromu belirtileri,asperger sendromu tedavisi,asperger sendromu ile ilgili bilgiler içermektedir.

 

 

Asperger Sendromu , otizm spektrumunun daha işlev gören sonundaki bir nevrobiyolojik bozukluktur. Bireyin belirtileri hafif ila şiddetli olabilir.AS ve ilgili bozuklukları olan bireyler sosyal ve iletişim becerilerinde ciddi eksiklikler gösterir. Onların IQ ları  tipik olarak çok üstün bir aralıktadır. Genellikle ana bakım yolu ile eğitim görürler, ancak çoğu özel eğitim hizmetleri gerektirir. Saflıkları nedeniyle, AS li olanlar çoğunlukla akranları tarafından  garip olarak görülür ve genellikle zorbalık ve alay için bir hedeftir.Birçoğu özellikle ergenlik döneminde anksiyete veya depresyon gibi duygudurum bozuklukları geliştirme riski altındadır. Otistik spektrum bozukluklarının teşhisi, mümkün olan diğer teşhisleri ortadan kaldırmak ve müdahaleleri tartışmak için bir tıp uzmanı tarafından yapılmalıdır.

 

Asperger Sendromunun Özellikleri

 

Her kişi farklıdır. Bir kişi tanımlanan davranışların tümünü veya bir kısmını AS tanısına sahip olabilir.

 

Bu davranışlar şunları içerir:

 

Gözle görme, yüz ifadesi, vücut duruşu ve sosyal etkileşimi düzenleyen jestler gibi birden fazla sözsüz davranışların kullanımında belirgin bozulma.

 

Yaşa uygun akran ilişkileri geliştirmede aşırı zorluk. (Örneğin AS çocukları yetişkinlerle diğer çocuklardan daha rahat olabilir).

 

Kişisel alanı, motor becerilerini değerlendirmede zorluk çekiyor.

 

Başkalarının duygularını anlama güçlüğü.

 

Okuma veya toplumsal ipuçlarını yorumlama zorlukları.

 

Dili gerçek anlamda yorumlama; Zımni anlamları kavramada güçlük.

 

Asperger sendromu, diğer otizm profillerinde olduğu gibi, insanların dünyayı nasıl algıladıklarını ve başkalarıyla etkileşim kurmasını etkileyen bir yaşam boyu gelişimsel engeldir.Asperger sendromlu insanlar dünyayı görürler, duyar ve dünyayı başkaları ile farklı olarak hissederler. Asperger sendromlu kişiler ortalama ya da zeka ortalamasının üstündedir. Çoğu otistik insanın sahip olduğu öğrenme engelleri genellikle yoktur, ancak belirli öğrenme güçlüğü çekmiş olabilirler.Asperger sendromlu bazı insanlar dünyayı ezici hissediyor ve bu durum onlara kaygı uyandırıyor.

 

Asperger sendromuna neden olan şey nedir?

 

Asperger sendromuna neden olan hiçbir şey yok. Bununla birlikte, araştırmalar, gebelik sırasında ve doğumdan sonraki bazı faktörlerin bir çocuğu Asperger sendromu tanısı koyma riskini daha yüksek seviyeye getireceğini düşündürmektedir. Bu faktörler şunları içerir:

 

Genler.

Bir kromozomal anormallik

Annenin gebelik sırasında alınan reçeteli ilaçları kullanması

İleri yaşta gebe kalmak

 

 

Asperger sendromu nasıl teşhis edilir?

 

Doktorlar, bir çocuğun davranışını ve gelişimini aynı yaştaki akranlara göre  değerlendirirler.

 

 

Asperger sendromunun nedeni bilinmediğinden, bunu önlemek veya önlemek mümkün değildir.Erken ve düzenli tedavi, çocuğunuzun Asperger sendromuyla ilgili belirtilerle baş etmesine yardımcı olabilir.Tedavi genellikle konuşma, fiziksel, mesleki ve bilişsel davranış terapisinin kombinasyonunu içerir.

 

 

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.