Ateroskleroz nedenleri belirtileri ve tedavisi

Ateroskleroz, plakların arterlerinizde biriktiği bir hastalıktır. Arterler, kalbinize ve vücudunuzun diğer bölümlerine oksijen açısından zengin kan taşıyan kan damarlarıdır.Plak yağ, kolestrol, kalsiyum ve kanda bulunan diğer maddelerden oluşur. Zamanla plak arterlerini sertleştirir ve daraltır. Bu, oksijen açısından zengin kan akışını organlarınıza ve vücudunuzun diğer bölümlerine sınırlar. Bu makale Ateroskleroz , Ateroskleroz nedir, Ateroskleroz nedenleri,Ateroskleroz belirtileri, Ateroskleroz tedavisi ile ilgili bilgiler vermektedir.

 

 

Ateroskleroz, arterlerinizdeki yağlı maddenin oluşumudur. Çoğu kalp krizi ve inmesye neden olan durumdur.  Çoğu yetişkin, özellikle 40 yaş üstü olmak üzere, bir dereceye kadar ateroskleroz görme eğilimi gösterir. Ateroskleroz, erkeklerde kadınlarda olduğundan daha sık görülür.

 

Ateroskleroz Nedir?

 

Arterler, kalpten tüm vücuda oksijen açısından zengin kan taşıyan kan damarlarıdır. Ateroskleroz sağlıklı arterlerin düşmanıdır. Ateroskleroz genellikle arterlerin sertleşmesi olarak adlandırılır. Arterleriniz plak denilen kalsiyum birikimleriyle sertleştiğinde, kan akışı ciddi şekilde sınırlanabilir veya engellenebilir. Plak, genetik ile yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi diğer durumlar arasındaki karmaşık etkileşimler nedeniyle arterlerinize toplanır.

 

Kısa cevap

 

Ateroskleroz yağ birikiminin artması nedeniyle arterlerin daralması ve sertleşmesidir.

 

Uzun cevap

 

Arterler akciğerlerden kalbe ve daha sonra vücudun diğer bölgelerine oksijenli kan taşıyan kan damarlarıdır. Ateroskleroz, kan dolaşımını kısıtlayan iç atardamar duvarları boyunca plak oluştuğunda ortaya çıkar. Plak, yağlı maddeler, kolesterol, kalsiyum ve diğer maddelerden oluşur.

 

Aterosklerozun  Belirtileri Nelerdir?

 

Birçok durumda ilk belirti veya işaret ölümcül bir kalp krizi ya da inme olduğundan, Ateroskleroz genellikle sessiz katil  olarak adlandırılır. Önemli ateroskleroz hastalarının çoğunda yüksek kolestrol seviyesi öyküsü vardır ve angina da görülebilir .

 

 

 

Ateroskleroz risk faktörleri

 

Ateroskleroz çok yaygındır. Ateroskleroz geliştirmek için risk faktörleri, diğer kardiyovasküler hastalık türleri ile aynıdır. 65 yaş üstü kişiler ve kalp ya da dolaşım hastalığı öyküsü olan kişiler için daha yaygındır. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok şey bu hasara neden olabilir:

 

Yüksek kolestrol seviyelerine sahip olmak

Fiziksel olarak aktif olmamak

Aşırı kilolu olmak

Diyabet

Yüksek tansiyon

Sağlıksız diyet

Sigara ve tütün kullanımı

 

Bu ana faktörlerin iki veya daha fazlası sizin için geçerliyse, riskiniz önemli ölçüde artar. Sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yapmak, ateroskleroz gelişme riskinizi azaltabilir ve kötüleşmesini önlemeye yardımcı olabilir.Düzenli olarak egzersiz yapın , sigarayı bırakın, sağlıklı beslenin, sağlıklı kilo verin,alkolden uzak durun..Şu anda aterosklerozu tersine çevirebilecek herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamakla birlikte, yukarıda önerilen sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri kötüleşmesini önlemeye yardımcı olabilir.Düzenli bir fizik imuayene ve laboratuvar analizi, yıllık ya da gerektiği gibi önerilir.

 

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.