Atopik egzema nedir nasıl tedavi edilir ?

Atopik egzema (atopik dermatit), egzamanın en yaygın biçimi olup cildin kaşıntılı, kırmızı, kuru ve çatlamış  olmasına neden olan bir durumdur.Genellikle erken çocukluk döneminde başlar. Ciddilik hafif ila şiddetli olabilir. Tedavi yoktur, ancak tedavi genellikle semptomları kontrol edebilir veya hafifletebilir. Nemlendiriciler (yumuşatıcılar) ve steroid kremler veya merhemler ortak tedavilerdir.

Egzamaya bazen deri iltihabı anlamına gelen dermatit denir. Değişik egzama türleri vardır. En yaygın türü atopik egzamadır. Bu egzama tipinde semptomlara neden olan tipik bir cilt iltihabı şekli vardır.Atopik kelimesi, belli alerjik eğilimleri olan insanlar tanımlıyor. Bununla birlikte, atopik egzama sadece basit bir alerjik durum değildir. Atopik egzama olan insanlar, astım ve saman nezlesi gibi diğer  koşulları geliştirme şansını arttırır .Atopik dermatit herhangi bir yaşta görülebilmesine rağmen çoğunlukla bebekleri ve küçük çocukları etkiler. Bazen yetişkinliğe kadar sürebilir veya o zaman görünebilir..Düşük nem, mevsimsel alerjiler , sert sabun ve deterjanlara maruz kalma ve soğuk hava gibi birden fazla faktör atopik dermatiti tetikleyebilir veya kötüleştirebilir

Belirtiler

Kaşıntı, özellikle geceleri şiddetli olabilir

Özellikle eller, ayak, ayak bilekleri, bilekler, boyun,  göğüs, göz kapaklarında, dirsek ve dizlerin bükülme bölgesinde kırmızı ila kahverengimsi lekelenmeler  görülebilir
Kalınlaşmış, çatlamış, kuru, pullu cilt
Kurumadan doğan, hassas, şişmiş cilt

Atopik dermatit belirtilerini ve semptomlarını kötüleştirebilecek faktörler şunlardır:

Atopik egzama veya  atopik dermatit  olarak da bilinen egzama, iltihaba ve yoğun tahrişe neden olan bir deri durumudur. Egzama semptomları, kuru ciltten kaynaklanır.

Uzun, sıcak banyolardan kaynaklanabilen kuru cilt.
Daha fazla cilt hasarına neden olan kaşıma
Bakteri ve virüsler
Stres
Ter
Isı ve nem değişiklikleri
Çözücüler, temizleyiciler, sabunlar ve deterjanlar
Giysi, battaniye ve halı yünleri
Toz ve polen
Tütün dumanı ve hava kirliliği
Bebekler ve çocuklarda yumurta, süt, yer fıstığı, soya fasulyesi, balık ve buğday

Genetik olarak egzama eğilimli olan ve cildin ve bağışıklık sisteminin kuruma etkisine neden olan ve cilde iltihaplanmasına neden olan faktörlerin bir kombinasyonu olabilir.Atopik egzamanın belirtileri genellikle sabun, deterjan, stres ve hava gibi bazı tetikleyicilere sahiptir. Bazen  besin alerjileri , özellikle egzama seyrek küçük çocuklarda rol alabilir.

Testler ve teşhis

Atopik dermatit (egzama) tanımlamak için herhangi bir laboratuvar testi gerekmez. Doktorunuz büyük olasılıkla cildinizi inceleyerek ve tıbbi geçmişinizi gözden geçirerek teşhis koyacaktır.

Ana semptom kaşıntıKaşıntı, uykuya müdahale ederek yorgunluk ve sinirlilik yaratacak kadar kötü olabilir.Atopik egzama ciltte yüz dahil olmak üzere herhangi bir bölümünü etkileyebilir

Atopik Dermatit Nasıl Tedavi Edilir?

edavi planları aşağıdakilere dayanmaktadır:

Yaş
Belirtiler
Genel Sağlık.
Tedavi planını dikkatle takip etmeniz gerekiyor. Neyin yararlı olduğunu fark etmeye çalışın. Semptomlar genellikle doğru cilt bakımı ve yaşam tarzı değişiklikleri ile iyileşir.Atopik dermatit tedavisinde amaç, cildi iyileştirmek ve alevlenmeleri önlemektir. Yukardaki semptomlara siz veya çocuğunuz sahipse mutlaka hekime görünün..

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.