Bağırsak tıkanıklığı nedenleri ve tedavisi

Bir karın ağrısı, bir dizi farklı koşulda ortaya çıkabilen bir semptomdur. Aynı zamanda mide ekşimesi, mide bulantısı, kusma ve şişkinlik gibi diğer semptomları da beraberinde getirir.Bağırsak tıkanıklığı , çeşitli patolojik süreçlerden kaynaklanır.En sık görülen nedeni, karın içi yapışıklıklardır. Bunun yanın da  bağırsakların bükülmesi veya daralması bağırsak tıkanıklığına neden olabilir.Bağırsak tıkanıklığı, küçük bağırsağınız tıkandığında ortaya çıkar. Tıkanıklık kısmen veya tamamen olabilir ve sıvıların ve sindirilmiş yiyeceklerin geçişini engeller.

 

Bağırsak tıkanıklığı semptomları

Bağırsak tıkanıklığı, aşağıdakiler dahil olmak üzere geniş bir yelpazede rahatsızlık verici semptomlara neden olur:

 

Şiddetli şişkinlik

karın ağrısı

Iştahta azalma

mide bulantısı

kusma

Gaz

kabızlık

ishal

Şiddetli karın krampları

Karın şişliği

 

Belirtilerin bazıları tıkanıklığın yer ve süresine bağlı olabilir. Örneğin, kusma ince bağırsak tıkanıklığının erken bir işaretidir. Bu durum, devam ediyorsa, bağırsağınızdaki bir tıkanıklıkla da görülebilir. Kısmi bir tıkanıklık ishal ile sonuçlanır.Bağırsak tıkanıklığı, peritonit olarak bilinen karın boşluğunuzda ciddi enfeksiyon ve iltihaba neden olabilir . Bu, bağırsağınızın bir kısmı koptuğunda ortaya çıkar. Ateş ve karın ağrısı artar. Bu durum, ameliyat gerektiren hayatı tehdit eden bir acil durumdur.

 

Bağırsak tıkanıklığı nedenleri

Bir tıkanıklık kısmen olabilir, bu ameliyat olmadan çözülebilir. Tam bir tıkanıklık bağırsak ameliyatına ihtiyaç duyar.Mekanik tıkanıklıklar, bağırsağınızı fiziksel olarak engelleyen bir şeydir.

Yapışıklıklar

Volvulus veya bağırsakların bükülmesi

Bağırsağın malformasyonları

İnce bağırsaktaki tümörler

Safra taşları

Çocukların nesne yutması

Crohn hastalığ

 

Mekanik engeller kolonunuzu veya kalın bağırsağını da tıkayabilir. Bunun nedeni aşağıdakiler olabilir:

Dışıkada aşırı zorlanma

Pelvik enfeksiyon veya ameliyatlardan gelen yapışıklıklar

Yumurtalık kanseri

kolon kanseri

Volvulus

Divertikülit

Enflamasyon sonucu kolonda daralma

 

Akut bağırsak tıkanıklığı, bağırsak içeriğinin ileri akışında bir kesinti olduğunda oluşur. Bu kesinti, gastrointestinal sistemin uzunluğu boyunca herhangi bir noktada ortaya çıkabilir ve klinik semptomlar sıklıkla tıkanıklık düzeyine göre değişir. Bağırsak tıkanıklığı en çok intraabdominal adezyonlar, habis tümörler veya bağırsak fıtığından kaynaklanır.Radyolojik görüntüleme tanıyı teyit edebilir ve ayrıca tanı kesinleşmediğinde yararlı yardımcı tetkikler görevi görebilir.Hastalara abdominal neoplazi, fıtık ya da fıtık onarımı ve inflamatuar bağırsak hastalığı hikayeleri sorulmalıdır, çünkü bu koşullar tıkanma riskini arttırmaktadır. Bağırsak tıkanıklığının ayırıcı özellikleri arasında karın ağrısı, bulantı ve kusma, abdominal distansiyon ve gevşeklik ve bağırsak hareketlerinin kesilmesi sayılabilir. Bağırsak tıkanıklığının klinik belirtileri ve semptomları olan hastaların ilk değerlendirmesinde düz dik abdominal radyografi bulunmalıdır. Radyografi, bağırsak delinmesinin oluşup oluşmadığını hızla belirleyebilir

 

Teşhis ve tedavi

 

Doktorunuz karnınızı ve vücudunuzun ağrısı veya rahatsızlığı yaşadığınız diğer kısımlarını incelemek isteyebilir.Devam eden sağlık koşulları ve aldığınız ilaçlar ya da takviyelerin yanı sıra herhangi bir yeni cerrahi ya da tıbbi tedaviyi doktorunuza bildirin.Doktorunuz bir röntgen veya BT (bilgisayarlı tomografi) taraması  isteyecektir.Doktorunuz tıkanıklığın büyük bağırsakta olduğunu düşünürse, kolonoskopi isteyebilir. Ayrıca; idrar tahlilleri,  Abdominal röntgen, baryum lavmanı gibi testlerde istenebilmektedir.

 

Sahip olduğunuz bağırsak tıkanıklığının türüne bağlı olarak farklı tedaviler vardır.Sıvı replasman tedavisi ,Elektrolit içeren sıvılar infüzyon yoluyla verilebilir. Ciddi semptomlar diğer tedavilerle hafifletilmezse cerrahi yapılabilir.Ağrıdan kurtulmak ve yaşam kalitesini artırmak için tıkanıklık ortadan kaldırılır.Semptomları hafifletmek için ilaç enjeksiyonları verilebilir. Bu ilaçlar ağrı, bulantı, bağırsak dolgunluğu veya birden fazla belirti tedavisinde kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.