Bebek kesesi ne zaman oluşur ne zaman görünür ?

Bebek Kesesi Ne Zaman Oluşur ? Gebelik testi pozitif çıkan anne adayların da merak edilen sorulardan biri bebeğimin kesesini ne zaman göreceğimdir . Gebelik testleri tek başına gebeliği onaylamamaktadır. Teyidi için ultrason ile bebeğin kesesinin varlığı akabinde kalp atışının duyulması gerekmektedir. Gebelik kesesi, embriyo çevreleyen bir yapıdır ve embriyo görünmeden önce bile görülür. Yalnız hcg testi pozitif olduğu halede gebelik kesesini hemen görmeniz mümkün değildir.

Döllenme  ve bebeğin kesesi

Gebeliğin oluşabilmesi için 1 sperm ve 1 yumurtaya ihtiyaç vardır. Buluşan sperm ve yumurta bir problem yoksa döllenir. Daha sonra bölünmeye başar ve oluşan embriyo kendini gelişmek üzere implanta eder. İmplantasyon gerçekleştikten sonra hcg değeri artmaya başlar. Geciken adet ile birlikte gebelik testi yapılır ve pozitif sonuç gebeliğin ilk teşhisini yapar. Daha sonra ultrason incelemesi gerekmektedir. Doktora gittiğinizde son adet tarihiniz ve son hcg değeriniz baz olarak alınır. Gebelik haftanız bu şekilde belirlenir. Yaklaşık olarak bebeğinizin kesesini 4,5-5-6. haftalar da bir problem yoksa görüceksiniz.Ultrasonografi, bebeğin doğmadan önce görmesini sağlayan bir testtir. Doktorlar tarafından gebeliğin değerlendirilmesi için bir ultrason kullanılır . Ayrıca ultrason gebeliğin gelişimi hakkında da bilgi vermektedir.

Bebeğin kesesi görünmezse oluşmazsa ne olur ?

Gebelik testi pozitif olan ve hekim kontrolüne başalayan kadınların çoğu , bebeğin kesesini görmediği zaman ciddi anlamda endişe yaşarlar. Oysa kesenin görülebilmesi için gebeliğin bir müddet ilerlemesi gerekir. Yaklaşık olarak gebelik testi pozitif olan bir kadın bebeğinin kesesini ancak gebeliğin 4,5- 5 . haftalar da görmesi gerekir. Geç döllenme gibi durumlar da 6. haftaya sarkabilir.

Gebelikte bebeğin kesesi vajinal ultrasonla 4-5. haftalar da izlenebilir. Karından yapılan ultrason ile 6. haftalar da bebeğin kesesi görülebilir. Bunu belirtmekte fayda var; geç yumurtladıysanız ve geç döllenme söz konusu olursa bebeğinizin kesesini göremeyebilrisiniz. Bu durum da kesinlikle endişelenmeyin.

Anne adaylarının çoğu bebeğin kesesini görmek için vajinal ultrasondan kaçmaktadır. Nedeni ise vajinal ultrasonun düşük yapacağı kaygısı vardır. Sevgili anne adayları hekiminiz size ve bebeğinize zararı dokunacak hiç bir girişim de bulunmaz. Düşük tehdidi varsa vajinal ultrason risk oluşturabilir bunun dışın da herhangi bir sakıncası yoktur.

Sevgili takipçilerimiz ; gebelikte bebeğin kesesi ne zaman oluşur adlı konumuza bu başlık altından yorum ve görüşlerinizi yazabilirsiniz. Ayrıca gebelikte bebeğin kesesi ne zaman görünür adlı konumuzla ilgili sorularınızı da bizlere yöneltebilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede dönüş olucaktır.

blank

16 thoughts on “Bebek kesesi ne zaman oluşur ne zaman görünür ?

 • blank
  Haziran 13, 2014 tarihinde, saat 10:29 am
  Permalink

  Değer gebelik lehine değil.

 • blank
  Haziran 12, 2014 tarihinde, saat 9:41 am
  Permalink

  Merhaba sekiz yasinda bir oglum var iki yildir korunmuyoruz kadin dogum doktoruna gittim her ay duzenli adet goruyorsaniz yumurtlamada bir sorun yok dedi.dun elimdeki sislikten dolayi doktora gittim kan verdim beta hgc 0.70 cikti doktor gebelik gorunuyo tedaviye baslayamam dedi dogru bir sonucmu lutfen yardimci olurmusunuzzz

 • blank
  Temmuz 16, 2013 tarihinde, saat 5:57 am
  Permalink

  Beyza hanım tekrar merhaba. gecikmemin üzerinden 12 gün geçtikten sonra dün evde idrar testi yaptım ve anında çok net çift çizgi çıktı. çok mutluyum sizinle paylaşmak istedim. yanlış çıkma olasılığı var mıdır??? yarın için randevu aldım gerçi doktorumdan ama çok merak ediyorum…

 • blank
  Temmuz 13, 2013 tarihinde, saat 12:13 pm
  Permalink

  Merhaba nil gecikmenin nedeni için jinekolojik muayeneden geç.

 • blank
  Temmuz 13, 2013 tarihinde, saat 11:57 am
  Permalink

  beyza hanım iyi günler benim durumum çok karışık yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. 2,5 yıldır yasmin dk hapı kullanıyorum hap kullanırken adetlerim hep düzenli 25 günde olurdu, hapa başlamadan önce de 26- 28 günde düzenli olurdum. son kutu hapa başladım 5 gün kullanıp bıraktım 7 haziranda regl oldum, adetimin olması gereken günde 5 temmuzda beta hcg yaptırdım 2,79 çıktı hamile değilsin dedi doktor. ama hala adet olmadım ne yapmalıyım?

 • blank
  Temmuz 3, 2013 tarihinde, saat 5:49 pm
  Permalink

  Yarın gebelik testini yap sonuca göre doktorunla iletişime geç

 • blank
  Temmuz 3, 2013 tarihinde, saat 5:38 pm
  Permalink

  Beyza hanım dr duphaston verdi ve dediği gibi beraber oldum adetim düzensizdi o ilaç adetimi düzenlediyse tahmini kaçıncı gün olurum 35günü geçiyordu ve ve bugün adet günümden itibaren 34gün geçti gebelik testinni ne zaman yapmam doğru olur

 • blank
  Temmuz 3, 2013 tarihinde, saat 4:47 pm
  Permalink

  değer gebelik lehine ..Gebeliğin seyri için doktorunuz testi tekrarlamanızı istemiş

 • blank
  Temmuz 3, 2013 tarihinde, saat 12:39 pm
  Permalink

  adetimin gecikmesinin 8. günü kantesti yaptım sonuç 40.4 idi 11 günü tekrar test yaptım sonuç 112.36 doktor bıdaha ıstedı 15 günden sonra net anlarız dedı yarın bıdaha yaptırıcam bu degerlele hamıle kalam olasılığım nedır

 • blank
  Haziran 27, 2013 tarihinde, saat 9:11 pm
  Permalink

  Adet gecikmesinin bir çok nedeni vardır,stres rahim kaynaklı bir sorun jinekoloğa görünün

 • blank
  Haziran 27, 2013 tarihinde, saat 6:26 pm
  Permalink

  merhaba… benim adetim 5 gün geçikti kan testi sonnucum 1.2 çıkto negatif gebe değilim … adetim neden gecikmiş olabilir???

 • blank
  Haziran 27, 2013 tarihinde, saat 10:43 am
  Permalink

  benimde aşılamamın 13. gunu dun gece hafif kanamam oldu bugun kesildi

  ve doktorum test istedi yarın öğrencem inşallah hayırlı haberlerimi iletirim size.

 • blank
  Mayıs 2, 2013 tarihinde, saat 11:47 am
  Permalink

  özel gününde kesildiginde 3 gün sonra

 • blank
  Nisan 2, 2013 tarihinde, saat 12:15 pm
  Permalink

  Doktora gitmenizi öneriyorum.Sizce bunu burdan değerlendirmem mümkünmü?

 • blank
  Nisan 1, 2013 tarihinde, saat 8:31 pm
  Permalink

  25.03.2013 adetim gelmeliydi dr gittim gebe oldugumu söyledi 28.03.2013 Iki Gün adet oldum kesildi acaba gebeligim sonlandimi

 • blank
  Ekim 22, 2012 tarihinde, saat 6:58 am
  Permalink

  Evet yazılarınızı tamamen takip ediyorum hocam çok fazla konunuz olmasına rağmen özverili olarak bilgilerle donatılmış konularınız bizi inanılmaz aydınlatıyor. Bende anne olmak istiyorum sitenizi takip edip yumurtlama günümü test ettim ve bir aydır uyguluyorum. Boşta geçirmedik bu günleri. Büyük ihtimalle hamileymişim gibi geliyor. Sizin sayenizde diye düşünüyorum.

  Allah sizden rağzı olsun çok teşekkür ediyorum. Umarım bende anne olurum 9 aydır düşünüyoruz.

  Saygılar.

  Ecem Uslu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.