Bebek kesesi ne zaman oluşur ne zaman görünür ?

Bebek Kesesi Ne Zaman Oluşur ? Gebelik testi pozitif çıkan anne adayların da merak edilen sorulardan biri bebeğimin kesesini ne zaman göreceğimdir . Gebelik testleri tek başına gebeliği onaylamamaktadır. Teyidi için ultrason ile bebeğin kesesinin varlığı akabinde kalp atışının duyulması gerekmektedir. Gebelik kesesi, embriyo çevreleyen bir yapıdır ve embriyo görünmeden önce bile görülür. Yalnız hcg testi pozitif olduğu halede gebelik kesesini hemen görmeniz mümkün değildir.

Döllenme  ve bebeğin kesesi

Gebeliğin oluşabilmesi için 1 sperm ve 1 yumurtaya ihtiyaç vardır. Buluşan sperm ve yumurta bir problem yoksa döllenir. Daha sonra bölünmeye başar ve oluşan embriyo kendini gelişmek üzere implanta eder. İmplantasyon gerçekleştikten sonra hcg değeri artmaya başlar. Geciken adet ile birlikte gebelik testi yapılır ve pozitif sonuç gebeliğin ilk teşhisini yapar. Daha sonra ultrason incelemesi gerekmektedir. Doktora gittiğinizde son adet tarihiniz ve son hcg değeriniz baz olarak alınır. Gebelik haftanız bu şekilde belirlenir. Yaklaşık olarak bebeğinizin kesesini 4,5-5-6. haftalar da bir problem yoksa görüceksiniz.Ultrasonografi, bebeğin doğmadan önce görmesini sağlayan bir testtir. Doktorlar tarafından gebeliğin değerlendirilmesi için bir ultrason kullanılır . Ayrıca ultrason gebeliğin gelişimi hakkında da bilgi vermektedir.

Bebeğin kesesi görünmezse oluşmazsa ne olur ?

Gebelik testi pozitif olan ve hekim kontrolüne başalayan kadınların çoğu , bebeğin kesesini görmediği zaman ciddi anlamda endişe yaşarlar. Oysa kesenin görülebilmesi için gebeliğin bir müddet ilerlemesi gerekir. Yaklaşık olarak gebelik testi pozitif olan bir kadın bebeğinin kesesini ancak gebeliğin 4,5- 5 . haftalar da görmesi gerekir. Geç döllenme gibi durumlar da 6. haftaya sarkabilir.

Gebelikte bebeğin kesesi vajinal ultrasonla 4-5. haftalar da izlenebilir. Karından yapılan ultrason ile 6. haftalar da bebeğin kesesi görülebilir. Bunu belirtmekte fayda var; geç yumurtladıysanız ve geç döllenme söz konusu olursa bebeğinizin kesesini göremeyebilrisiniz. Bu durum da kesinlikle endişelenmeyin.

Anne adaylarının çoğu bebeğin kesesini görmek için vajinal ultrasondan kaçmaktadır. Nedeni ise vajinal ultrasonun düşük yapacağı kaygısı vardır. Sevgili anne adayları hekiminiz size ve bebeğinize zararı dokunacak hiç bir girişim de bulunmaz. Düşük tehdidi varsa vajinal ultrason risk oluşturabilir bunun dışın da herhangi bir sakıncası yoktur.

Sevgili takipçilerimiz ; gebelikte bebeğin kesesi ne zaman oluşur adlı konumuza bu başlık altından yorum ve görüşlerinizi yazabilirsiniz. Ayrıca gebelikte bebeğin kesesi ne zaman görünür adlı konumuzla ilgili sorularınızı da bizlere yöneltebilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede dönüş olucaktır.

Bebek kesesi ne zaman oluşur ne zaman görünür ?” için 16 yorum

  • blank
    Haziran 13, 2014 tarihinde, saat 10:29 am
    Permalink

    Değer gebelik lehine değil.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.