Bebeklerde gaz nedenleri ve tedavisi

Öncelikle, bebeğinizin neden ağladığını öğrenmek önemlidir. Bebekler ağlar çünkü başka iletişim araçları yoktur. Bu nedenle bebeğinizin sadece aç, susuz ya da yorgun olmadığından emin olmanız gerekir. Çocuğunuz  gerçekten gaz ağrısı yaşarsa, ağlama daha keskin, daha yoğun ve çılgınca olacaktır. Sıklıkla etrafında dolanıp bacaklarını yukarı kaldırıp yumruklarını sıkması  gibi rahatsızlık belirtileri gösterecektir.Bir bebek bulantı, karın ağrısı ve aşırı gastrointestinal gaz ile ilişkili kramp gibi semptomları ifade edemese de ağlamanın ifade ettiği rahatsızlığın bu duyumlarla ilişkili olduğunu varsaymak mantıklıdır.Sorun yalnızca kısa bir süre için ortaya çıkabilir veya daha uzun süre devam edebilir. Ciddilik bir çocuğun diğerine göre değişebilir.

 

 

 

Herhangi bir annenin diyetindeki belirli gıdaların bebeğinde gaza neden olacağı fikri son derece ısrarlıdır. Annelerin diyetlerinde yer alan bazı gıdalar bebeklerde gaz oluşumuna neden olabilir.Gaza neden olabilecek  gıdaların listesi pratik olarak sonsuzdur ve bu gıdalardan kaçınmaya çalışan anneler ( gereksiz yere ) çok sınırlı bir diyete sahip olacaklardır. Kuru fasulye, nohut, brokoli, karnabahar kavun gibi bazı besinler bebekler de gaz oluşumuna sebep olabilmektedir.Bunların dışında bebeğin beslenirken yanlış konumda olması ve beslenirken hava yutması gaza neden olabilir.

 

Birçok  bebeğin belirli bir miktarda gazı vardır ve geçtikçe ya da sindirim sisteminin olgunlaşmamış olması nedeniyle bağırsak hareketi meydana geldiğinde gergin görünebilirler ve sonuç itibari ile ağlarlar. Bbeğinizin gazını çıkardığınızdan eminseniz ve bebeğiniz hiç durmadan ağlıyorsa mutlaka doktora götürün..

 

 

Bebeklerde gaz olmasının nedenleri

 

Yanlış beslenme. Göğüs veya besleme şişesi yanlış konumlandırılmışsa, bebek çok fazla hava yutabilir.

Aşırı beslenme  . Bebeğe fazla besin sağlamak midesinde ağırlığa sebep olabilir ve bu durumda gazı oluşumunu tetikler

Gıda duyarlılığı. Bazı bebekler, anne sütü veya formülündeki bazı bileşenlere karşı alerjik duyarlılık yaşayabilirler.

 

Bir bebekte aşırı miktarda gaz kaçınıp tedavi edilmesi, önce gaz sorununun nedenini belirlemeyi gerektirir. Dereotu ve rezene gibi bazı baharatlar gaz birikimini azaltmada yardımcı olabilir ve gıdaya küçük miktarlar dahil edilebilir. Bu yalnızca bir çocuk doktoru ile doğrulandıktan sonra yapılmalıdır

 

Bebeklerde gaz belirtileri

 

Gazlı bir bebeğe atfedilen çeşitli belirtiler ve semptomlar vardır.Belirtiler;Bacaklarını göğsüne kadar kaldırır ,  homurdanır , yüzü kızaraır, çok ağlar, ve hıçkırır..

Çoğu zaman, bebekler yukarıdaki işaretlerin bir çoğunu gösterdiklerinde oldukça huzursuz olabilirler ve böyle huzursuz dönemler stresli ve yorucu bir zaman olabilir.

 

Ne kadar çok ağlarlarsa, o kadar çok hava  yutarlar.

Sonuç olarak daha fazla gaza dönüşür. Zor zaman geçiren bebekler için kısır döngüdür.

Masaj yapın

Bebeğin gazını çıkarmanın en etkili yolu karınına ve beline masaj yapmaktır.

 

Bebeğin gazı neden kokar ?

 

Gaz, bağırsak rahatsızlıklarının ortak bir semptomudur. Gaz aslında birkaç farklı gazdan oluşur; bunların çoğu basit karbon dioksit ve ayrıca kokusu olmayan diğer gazlardır. Bunlara hidrojen, metan, azot ve oksijen dahildir.Bununla birlikte, en büyük kokuyu verebilecek çok az miktarda bulunan gaz: kükürttür. Kükürt gazı genellikle çürük yumurta benzeri bir kokuyla kıyaslanır.Bebeğinizin gazıyla ürettiği kokular, genellikle anne sütünde veya formülde bulunan bileşiklerin parçalanmasının sağlıklı bir yan ürünüdür.Bazı yiyeceklerin yüksek sülfür bileşikleri içerdiği bilinmektedir. Bunlara fasulye ve sebzeler, özellikle brokoli, Brüksel lahanası ve karnabahar dahildir. Bebeğinize emziriyorsanız ve bu besinleri tükettiyseniz bebeğinizin gazı kokucaktır.

 

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.