Bell paralizi nedir tedavisi nasıldır ?

Yüz felci olarak da bilinen paralizi  yüzün bir tarafında yüz kaslarının felç ya da ciddi zayıflığıdır. Yüzün kaslarını kontrol eden sinirin şişmesi nedeniyle olduğuna inanılıyor.Başlıca semptom, yüzün bir tarafında kas güçsüzlüğü olup yüzün sarkmasına neden olur. Yüzün sol ve sağ tarafları eşit frekanstan etkilenir. Her iki tarafın da aynı anda etkilenmesi enderdir.Bell paralizisi  herkesi etkileyebilir. Erkekler ve kadınlar eşit olarak etkilenir; Ancak hamile kadınlar ve diyabetli kişilerde risk artmaktadır.

 

 

 

Bell paralizisi  geçici kas zayıflamasına veya felçine neden olan bir durumdur. Yüzdeki kaslarınızı kontrol eden sinir iltihaplanır, şişer veya sıkıştırıldığında ortaya çıkabilir.Durum, yüzünüzün bir tarafının düşmesine veya sertleşmesine neden olur. Etkilenen tarafta gülümseyerek veya gözlerinizi kaparken zorluk çekebilirsiniz. Çoğu vakada, Bell paralazisi geçidir  ve birkaç hafta sonra belirtiler genellikle kaybolur. .Bell paralizi, birçok insanın inme geçirdiğini düşünmelerine neden olan belirtilerle aniden ortaya çıkan korkutucu bir deneyim olabilir. Gerçekte, inme belirtileri oldukça farklıdır

 

Nedenler

Bell paralizisinin kesin nedeni bilinmiyor, ancak araştırmacıların çoğu, en muhtemel nedenin yüz sinirinde şişme ve enflamasyona neden olan bir viral enfeksiyon (herpes simplex veya herpes zoster virüsü) olduğuna inanıyor.

 

Belirtiler ve Komplikasyonlar

Bell paralizi genellikle bir gecede, çoğunlukla aniden ortaya çıkar. Birincil belirti, yüzün bir tarafında güçsüzlük ve felç. Her zamanki gibi aynı ifadeleri yapamadığınızı görebilirsiniz. Tipik olarak, bir gözünüzü tamamen kapatamazsınız. Olası diğer belirtiler arasında şunlar sayılabilir:

 

Değişmiş tat duyusu

Yüz ağrısı, kulak arkası veya arkasında ağrı

Gözlerde gözyaşı yokluğu

Etkilenen taraftaki gürültüye duyarlılık

 

Bell paralizi tanı ve tedavi

Genellikle semptomlar aynı anda belirir. Bazen birkaç gün içinde daha da kötüleşirler.Doktorunuz öncelikle yüz kaslarındaki zayıflığın boyutunu belirlemek için fizik muayene yapacaktır. Ayrıca, semptomlarınız hakkında, oluştuğunda veya ilk fark edildiğinde de dahil olmak üzere size sorular soracaktır.Doktorunuz Bell paralizisini teşhis etmek için çeşitli testler de uygulayabilir. Bu testler, bakteriyel veya viral enfeksiyon olup olmadığını kontrol etmek için kan testlerini içerebilir. Doktorunuz ayrıca yüzünüzdeki sinirleri kontrol etmek için bir MRI veya BT taraması kullanabilir.Bell paralizisi için özel bir tedavi mevcut olmasa da, tedavi yüz siniri fonksiyonunun iyileştirilmesi, sinir hasarının en aza indirilmesi ve etkilenen gözü korunmaya odaklanmaktadır. Kullanılan tedavi, durumun belirgin nedeni ve şiddetine bağlı olacaktır.Çoğu durumda, Bell’in felci semptomları tedavi edilmeden iyileşir. Bununla birlikte, yüzünüzdeki kasların normal kuvvetlerini kazanması birkaç hafta veya ay sürebilir.

 

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.