Beta Hcg Değerleri Düşen Kadınlar Burada mı ?

Beta Hcg Değerleri Düşenler Hamilemiyim Kadınlar Kulübünde düşük habercisi mi düşüm mü yaşıyorum bhcg değerlerim aniden düştü diyenlere bilgiler.

Sitemize gebe olan hanımlar tarafından sık yöneltilen sorulardan biride hcg değerindeki artışın düşmesinin nedeni nedir?HCG değerinin düşmesi düşük habercisimi yönünde..B-hCG sadece gebelikte oluşan bir hormondur. Bu hormon gebeliğin başlaması ile vücuda salgılanmaya başlar. İdrar ve kan testinde B-hCG hormonunun varlığı hamile olduğunuz anlamına geliyor.Lakin ancak gebelik dışında bazı tümör v.b durumlarda da yükselebilmektedir.

beta hcg değerlerim düşüyor

HCG normal gebeliklerin yanı sıra, dış gebelik (ektopik gebelik), boş gebelik (enambriyonik gebelik), mol gebelik (üzüm gebeliği) gibi durumlarda da yükselir.Hamile olmayan bir bayanda HCG hormon değeri sıfır veya sıfıra çok yakın değerler olarak ölçülür. Anne kanında β-HCG hormonunun tespit edilmesi yaklaşık adet gecikmesi yaşanan günlerde veya bir kaç gün önce mümkün olabilir. B-HCG değeri yaklaşık olarak 36 saatte bir ikiye katlanacak şekilde artar, ancak her hamilelikte bu şekilde net ve doğrusal artış izlenmesi kesin kural değildir.

Beta HCG testi örneği

Gebeliğin ilk haftalarında B-HCG değerinin giderek düşmesi o gebeliğin sağlıksız bir gebelik olduğu, dış gebelik olabileceği veya düşükle sonuçlandığı konusunda şüphe yaratır.Kanda gebelik testinde Beta-HCG hormonunda yükselme tespit edilebilemesi için beklenen adet gününün gelmesi gerekir, bazen bu günden bir iki gün önce de tespit edilebilir.Kan testinde gebelik kesin olarak anlaşılmaktadır. Evde yapılan idrar testlerinde ise âdetin en az 10 gün gecikmesi beklenir.

Aksi durumda sonuç negatif çıkacaktır. Çünkü B-hCG hormonu ilk olarak kana salgılanır, daha sonra idrara salgılanır. Eğer gebelikten şüpheleniyorsanız, kan testi yaptırarak kesin sonuca ulaşabilirsiniz.

blank

13 thoughts on “Beta Hcg Değerleri Düşen Kadınlar Burada mı ?

 • blank
  Mayıs 7, 2020 tarihinde, saat 2:17 am
  Permalink

  Slm Mayıs 16 da adet oldum Nisa’nın 2 de lekelenme olmaya başladım 5 gün sürdü test pozitif çıktı doktor kimyasal gebelik dedi değer şuna 17.72 neye dayanarak böyle bişey dedi anlamış değilim kafam çok karışık tı sormadım rahim duvarı ince ona dayanarak mı söyledi anlamadım hamile kalmadan önce mi kalınlaşıyor rahim duvarı adet olacaksın dedi lekelenmeden hemen sonramı adet oluyorum yoksa arada zaman mı olur

 • blank
  Nisan 10, 2020 tarihinde, saat 2:20 am
  Permalink

  Selamlar Sem,

  Hayır hayatım artış gayet güzel görünüyor. Sıkıntı görünmüyor umarım kucağınıza alırsınız artış çok iyi.

 • blank
  Nisan 9, 2020 tarihinde, saat 9:08 am
  Permalink

  İyi günler, tüp bebek tedavisiyle transferimin 17.günü beta hcg değerim 3466 iken vajinal ultrasonda yalnızca keseyi gördük, 23.gün değerim 10500..Artışta sıkıntı var mı? İki kez boş gebelik geçirdim, yine olma ihtimali olabilir mi? Teşekkürler..

 • blank
  Kasım 22, 2016 tarihinde, saat 6:14 pm
  Permalink

  Mrb ben ayça 15 11 2016da adet oldum ayin 19da çıktım yumurtlama günü ne zaman olur lütfen cvp bekliyrm

 • blank
  Ocak 11, 2016 tarihinde, saat 11:01 am
  Permalink

  Ovülasyon günlerinde birliktelik gebe kalma şansını yükseltir.

 • blank
  Ocak 11, 2016 tarihinde, saat 10:47 am
  Permalink

  Merhaba ben yumurtlama gününden bir gün sonra ilişkiye girdim hamile kalırmıyım acaba

 • blank
  Ocak 11, 2016 tarihinde, saat 9:09 am
  Permalink

  Düşük ihtimalde olsa gebelik riski vardır.Gecikmeniz olursa test yapın

 • blank
  Ocak 10, 2016 tarihinde, saat 12:45 pm
  Permalink

  Adetimden 1 hafta once surtunme yoluyla iliskiye girdim. Iceri girme veya bosalma olmadi. Kendimi 2 3 gundur halsiz hissediyorum ve goguslerimde asiri hassasiyet ve karnimda sislik var. Zevk suyu ile hamile kalma ihtimalim var mi?

 • blank
  Aralık 7, 2015 tarihinde, saat 7:28 pm
  Permalink

  Merhaba Gecikmeniz olursa test yapın..Belirtilere dayanarak gebelik teşhisi olmaz

 • blank
  Aralık 5, 2015 tarihinde, saat 8:20 pm
  Permalink

  Merhaba ben nisanliyim yanliz 10 gun olmuştu adetim biteli ama ilişkiye girdik icime boşaldi yanlislikla ama beyaz akintim cok vardi iliskiden sonra daha daha akintim olmadi sk idrale cikiyorum 7 gun oldu tam hamilemiyim sizce

 • blank
  Kasım 30, 2015 tarihinde, saat 9:31 am
  Permalink

  Merhaba hesaplayıcıdan ovülasyon günlerinizi saptayabilir,bu günlerde birliktelikle gebe kalma şansınızı yükseltebilirsiniz.Korunmasız her ilişki istenmeyen gebelik açısından risktir.Ovülasyon dışı birliktelikle gebelik söz konusu olmaz.

 • blank
  Kasım 29, 2015 tarihinde, saat 11:20 pm
  Permalink

  Merhaba adetim bittikten 3 gün sonra ilişkiye girdik (28 aralık). boşalma olmadı fakat zevk suyundan şüpheliyim ayrıca yumurtlama dönemide 4 veya 5 aralıkta buna göre hamile kalma oranı varmıdır ? (önceki adetlerim 26 ekim 21 kasım)

 • blank
  Ağustos 7, 2015 tarihinde, saat 9:01 pm
  Permalink

  Merhabalar;
  çok korkuyorum,ayrıntılı şekilde….nişanlımla dün gece sürtünme yoluyla prezervatifle birşeyler yaşıyorduk. ben yatağa ağzı aşağı uzanmış o da üzerime uzanmış bacağımın arasından vajinama aletini sürtüyordu. gidip gelirken prezervatif rahatlığıyla boşaldı bi baktık ki prezervatif yırtılmış döller yatakta. hemen duşa girdim. sabah aradan 13 saat geçtikten sonra ella içtim aslında konu şu son adet dönemim 1-2 ağustos ve biz dün 3ünde birlikte olduk. takvimim uygulamasına bakıyorumgebelik şansı düşük diyor. yumurtlama günüm ayın 9u. sizce bu durumdda hamile ihtimalim olabilir mi, lütfen bilen biri cevaplasın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.